Kripto Haberler

2020 Kripto Para Piyasasına Genel Bakış

Kripto para piyasası yeni yılda en çok konuşulacak konuların başında olacak. Yeni yıla neredeyse BTC ile birlikte gireceğiz. Her yeni yıl yeni gelişmelere gebe. Peki geride bıraktığımız yıl kripto para için ne ifade ediyor, 2020 Kripto Para Piyasasına Genel Bir Bakış yapmaya hazır mısınız?

Pandemi ile birlikte ülke ekonomilerinin enflasyon karşısında çaresiz kalması, yurt dışı bağlantıların zayıflaması, bir müddet ihracat ve ithalatın rekor seviyede azalması, uçak seferlerinin iptal edilmesiyle turizm geliri yüksek olan ülkelerin darbe alması.

Sokağa çıkma kısıtlamaları ile işyerlerinin günlük cirosunun düşmesi, kapanan işyerleri nedeniyle işsiz kalan insan sayısının artması, sağlık merkezlerindeki insanüstü çabalar derken, fiziksel ve psikolojik açıdan çok sağlıksız bir yılı geride bırakıyoruz.

Yılın geneline bakmadan önce 2020 yılında Corona-Virüs nedeniyle zayıflayan ekonomilerde yükselen enflasyonun yatırımcıları kripto para piyasasın yönlendirdiğini söyleyelim.

Bitcoin Beklentileri de Tahminleri de Aştı

Willy Woo ve fantastik analistler hariç, hiç kimse Bitcoin’in 2020 yılı bitmeden bu seviyelere geleceğini tahmin etmemişti. 2021 için tahminler vardı fakat yıl bitmeden 26 bin dolar çizgisi de neydi? Beklentileri de tahminler ide aşan bir görüntü veren BTC, kuşkusuz 2020’nin en büyük hikayesi. 15 bin-16bin seviyelerinde 26 bin seviyesine dönüş muazzam bir hikaye. Mart ayında 3600 dolara kadar inen ve ani çöküş olarak nitelendirilen BTC’nin buraya evrilebileceğini kim tahmin edebilirdi?

Çok bilinen alt coinler de yıl başından bu yana iyi bir şekilde yükseldi. Ethereum başlangıç noktasına göre % 417 arttı, belki müthiş bir gelir sağlamadı ancak Bitcoini yüzde olarak geride bıraktı.

Litecoin yatırımcıları da 2020 yılında kazandı. 40 dolardan 128 dolara -3 katına- yükselen bu alt coin, yatırımcılarına iyi bir yıl geçirdi. Ayrıca Paypal birçok alt coin ile ilgili işlem yapılması konusunda anlaşmalar imzalıyor. Bu sözleşmeler alt coinlerin çok daha geniş bir tabana yayılacağını göstergesi.

Merkeziyetsiz Finans sektörü 2020’nin başında kaç kişi tarafından biliniyordu. Yıl sonu istatistiklerine baktığımızda işlem yapan insanların oluşturduğu değer % 2.000 oranında artmış durumda.
Bitcoin tarihi ilgililer tarafından yazılırken, onu 3. sıradan takip eden ve bazı analistlere göre piyasa hakimiyeti olarak BTC’yi tahtından etmeye en yakın aday olan XRP, 2020 Kasımında 0,76 dolar düzeyine kadar çıkmışken, SEC davasıyla 0,30 düzeyine iniş yaptı.

Hangi Şirketler ve Hükümetler 2020’de Kripto Paranın Benimsenmesine Katkı Sağladı?

2020 Kripto Para tarihi için bir dönüm noktası. Rekorların görüldüğü, düşüşlerin yaşandığı, daha çok insanın, şirketin ve devletin piyasaya katkı sağladığı bir yıl oldu. Elinde bir miktar nakdi olan perakende yatırımcı da, milyar dolarlık şirketler de oyunun içinde rol aldı. Peki kimler en fazla katkıyı sağladı, şöyle bir geçen 12 aya uzanalım mı?

Hiç kuşkusuz katkı listesinin zirvesinde, hiç kimsenin cesaret edemediği bir dönemde anlaşma yapan Paypal bulunuyor. Dünya ödeme devleri arasında olan (Türkiye’de kullanımı yasak) Paypalın 300 milyon müşterisi, problemsiz bir şekilde BTC, ETH, Bitcoin Cash ve Litecoin alım satımı yapabiliyor. Ödeme, transfer ve borsada işlem yapma kabiliyeti sunan Paypal, tarihe kesinlikle geçti.

S&P Dow Jones Endeksleri ve Wall Street katkı listesinde yukarılarda olmayı hak eden iki sistem. 2021 yılında kripto endekslerini piyasaya süreceklerini duyurmaları bile hareketlenmeye yetti. Hatta BTC’yi 20 bin doların üzerine çıkaran boğa koşusu, tam da bu açıklama sonrası geldi. En üst düzey coinler daha fazla kurumsal kabul sistemi ile tanışacak.

Covid-19, nakit ödemeler konusunda insanları tedirgin edince ve insanları eve hapsedince, dijital ödeme miktarı arttı. Ülkemizde pek aktif olmasa da dünyanın çoğu yerinde kripto para ile alışveriş yaygınlaştı. Bu da piyasanın tanınmasına ve işlem hacminin artmasına neden oldu. İnsanlar gayrimenkul, altın ve hisse senetleriyle alışveriş yapamayacaklarını anladı. Bu aslında yatırım varlıklarının tercihi konusunda büyük bir dönüm noktası oldu.

Kripto Para Açıklamalarıyla Kimler “U” Dönüşü Yaptı?

Kamuoyunu fikirleriyle etkileyen kişilerin daha önce kripto paralar ile ilgili yaptığı açıklamaları geriye aldı ve yeni fikirleriyle modaya uyum sağladı. Ancak medya bunları unutmadı ve nasıl bir U dönüşü yaptıklarını kaydetti. Aslında bu insanları kripto para konusundaki düşüncelerini yeniden oluşturmaya sevk etti diyebiliriz.

Ekonomist Nouriel Roubini, iki yıl önce kripto para varlıkları ve madencileri ile ilgili dolandırıcı bir yöntem olarak fikir beyan etmiş ve bu kripto para zincirini küçümsemişti. Ancak 2020 Kasım ayında BTC’yi kısmi bir değer deposu olarak kabul ettiğini açıkladı.

CNBC’deki Mad Money programının sunucusu Jim Kramer, BTC’nin kesinlikle altının yerini alamayacağını belirtmişti. Hatta yaptığı programda bu çılgınlığın sona ereceğini ve kripto para birimlerinin sonunun geleceğini bile söylemişti. Şimdi ise BTC’nin güçlü bir savunucusu oldu.

Yukarıda kripto para sektörüne sağladığı katkıyı anlattığımız Paypal’ın CEO’su Dan Schulman, bundan iki yıl önce kripto para piyasasındaki oynaklığın, küçük yatırımcıları cezp etmeyeceğiniz savunmuştu. Ancak gelin görün ki, hem Schulman hem de Paypal, milyarlarca dolar anlaşma yapan ilk şirketlerden biri oldu.

Kripto Para Farkındalığı 2020’nin Sonuna Doğru Arttı

Bunda medyanın etkisi çok büyük. Normalde çoğu kimse TV’den açıp ekonomi programlarını izlemez veya sosyal medyalardan ekonomi sayfalarını ve analizlerini takip etmez. Ancak özellikle Bitcoin, ana akım haber bültenlerinin müdavimi olursa, çoğu kimsenin fark etmeye başladığı bir alan olur.

Nitekim 2020 yılının Ekim ayından itibaren hem boğa koşusu hem de daha çok şirketin anlaşma imzalamaya yanaşması nedeniyle, dünya çapında bir BTC hareketliliği başladı. Google’da ilgili arama sayısı arttı, BTC sayesinde diğer alt coinlerle ilgili bilgi toplayan insan sayısı da arttı.

Ancak 2020’nin sonuna gelirken, özellikle Türk yatırımcılara söylemek istediğimiz şey; kripto para piyasası belirli bir eğitimi ve donanımı gerektirmektedir. Yani sadece çevrenizden duydunuz diye coin almayınız. Belirli bir süre ve hızla piyasayı incelemeli, temel teknik kavramlara hakim olmalısınız. Size kripto para tavsiyesi verenlerden uzak durmalısınız ki bu elbette grafikler üzerinden teknik analizler yapan ünlü analistleri takip etmeyin anlamına gelmemektedir.

2021 yılında kripto para piyasasının çok daha fazla tanınacağını, çok daha fazla perakende yatırımcının bu alana kayacağını ve çok uluslu şirketlerin kripto alımına devam edeceğiniz öngörüyoruz.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,350.83
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,072.42
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.459900
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.88
 • tronTRON (TRX) $ 0.065246
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,348.73
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.73
 • okbOKB (OKB) $ 12.10
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.24
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113581
 • stellarStellar (XLM) $ 0.109022
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.19
 • moneroMonero (XMR) $ 116.72
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 106.35
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.48
 • eosEOS (EOS) $ 0.942417
 • neoNEO (NEO) $ 8.30
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022068
 • nemNEM (XEM) $ 0.047902