BitcoinKripto Haberler

2020’deki Korkunç Ekonomi Verileri Bitcoin’e Yaradı

Pandemi başta olmak üzere dünya ekonomisini etkileyen ABD seçimleri ve Birleşik Krallık Brexit’i de dahil olmak üzere, korkunç ekonomik veriler kripto para dünyasının kralı Bitcoin’e yaradı. Dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmeleri göz önüne alan yatırımcılar, varlıklarını kripto paralara yatırdı. En sağlam varlık saklama fonu olarak değerlendirdikleri Bitcoin’e ilgi artınca, 2020 ekonomisi kötü geçse bile BTC değerini fazlasıyla koruyarak işlem hacmini genişletti.

Geçen Pazartesi gününden hafta sonuna yaklaşılırken 18.150 dolar seviyesine inen BTC, bu hafta sonu yaklaşık bin dolar değer kazanarak 19.200 seviyelerini bile gördü. Analistler haftayı yorgun kapatan BTC için kısa vadeli olumlu şeyler söylemeye başladılar. Avrupa’nın Birleşik Krallık’a gül uzatması ve Brexit görüşmeleri konusunda yapıcı adım atması tüm piyasalara iyi geldi. Diğer yandan Washington’daki senatörlerin yeni bir teşvik paketi önerisinin güç kazanması da ABD hisse senedi vadeli işlemleri konusunda yükselme ivmesinin kazanılmasına neden oldu.

2020 Ekonomi Açısından Tarihe Geçecek

Uzmanlar büyük buhrandan bu yana ilk kez bu denli düşüş yaşayan dünya ekonomisinin 2020 yılının tarihe geçeceğini söylüyor. Hükümetlerin bununla imtihanı çetin olacak. Ekonomisi sağlam devletler birkaç kapanma dönemine yetecek bütçeye sahipler ancak Türkiye’nin bu konuda pozitif bir göstergesi olmadığını savunuyorlar.
ABD Federal Bankası tarihinde ilk kez bu kadar çok para bastı. Uzaktan çalışma, home Office uygulamaları iş yaşamında yeni değişimlerin ön habercisi. Petrol fiyatlarındaki değişkenlik, geleneksel yatırım araçlarındaki güvensizlik, pazar payının kripto para birimleri gibi dijital varlıklara kaymasına neden oldu.

2020’deki Korkunç Ekonomi Verileri Bitcoin’e Yaradı

Bitcoin 11 yıl önce tasarım halinde kişiler, şirketler ve devletler tarafından kontrol edilemeyen, elektronik eşler arası ödeme sistemi kullanılmak üzere tasarlanmış ilk ve orijinal kripto para birimidir. 2020 yılının başında henüz bu öngörüler yapılmıyor ve Bitcoin değersiz bir yatırım aracı olarak lanse ediliyordu.

Dünyadaki hükümetler ve bankalara Koronovirüs nedeniyle trilyonlarca dolar destek paketi, teşvik paketi açıklayınca, doğal olarak bütçeler azaldı, kasalar eksildi. Merkezi hükümetlerin açıkladığı bu paketler insanları ve yatırımcıları varlık saklama yöntemi olarak Bitcoine itti. Tüm bu gelişmeler, dijital para frekansının uzun vadede blok zinciri ağı olarak gerçek bir değer olarak kabul görmesini sağladı.

Bu durum için söylenebilecek en iyi şey, 2020 yılındaki muazzam ekonomik gelişmeler, ulusal para yetkilileri ve reform yapıcıları tarafından Bitcoin piyasasının tam anlamıyla fark edilmesini sağladı.

Teşvik Beklentileri Arttı

Pandeminin sürmesi, aşının gecikmesi ve hükümetlerin federal rezevlerinin boşalması, üreticilerin teşvik paketi beklentilerini sonlandırmadı. Tam aksine tüm hükümetlerden beklenen şey yeni teşvik paketleri açıklamalarıdır. Açıkçası şirketlerin borç yükü de arttı ve başta ABD ekonomisi olmak üzere sarsılmayan devlet kalmadı gibi. Almanya teşviklerde cömert göründü ancak onların da federal rezervleri azaldı. Aşı çalışmaları sonuçlansa iyi olacak yoksa bu şekildeki bir kapanmaya en güçlü ekonomiler bile dayanamayabilir. Teşvikler yerine aşı satın alınacak ve bu dönem bir şekilde sonlandırılacak.

Çin Dijital Yuan Çalışmalarını Bir Sonraki Safhaya Taşıdı

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’in dijital yuanın ulusla arası ticarette kullanılmasını sağlama çalışmaları, ABD dolarının ticaret hacmini kırmak şeklinde yorumlanıyor. ABD dolarının küresel ödemelerdeki hakimiyetine meydan okuyacak olan bu kadar birçok dengeyi değiştirecek. Çok önemli bir ihracat merkezi olan Çin’in tüm ödemelerini Dijital Yuan ile aldığını hayal edebilir misiniz?

ABD’de de birçok ünlü yatırımcı dolardan çıktı ve blokchain ağlarına katıldı. Doların Biden dönemindeki tablosu acınacak hale gelebilir. Aslında Koronavirüsten önce bile BTC tüccarları ve çok takip edilen ekonomistler, yavaşlayan ABD ekonomisi, kurumsal borçlardaki hızlı büyüme ve doların küresel hakimiyetine yönelik artan tehditlerle karşı karşıya olup olmadığı konusunda çok fazla endişe duyuyorlardı.

Bitcoin’in Canlanan Yükseliş Trendi

Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırdı, haftayı karla kapattı ve tekrar stabil hale döndü. Bitcoinin bu canlanan yükseliş trendi uzun zamandır beklenen 20 bin dolar seviyesinin çok üzerinde bir kırılmaya yol açabilir.

Coindesk verilerine göre MicroStrategy’nin büyük yatırımcıları büyük hamleler ile Bitcoin yükselişinde rol oynadı. Bu rol BTC’nin 20 bin dolar sınırını ihlal edeceğini gösteriyor. Cuma günkü 650 milyon dolarlık toplanmanın ardından BTC 1000 dolar birden arttı. 19.100’e yakın bir seviyede işlem görerek enerjiyi test etti. Sonra yeniden 17.700 civarına indi. Boğa piyasalarında geri çekilme normal kabul edilir ve yükselmek için kendini şarj ettiğini gösterir.

Bitcoindeki Yükseliş

Türk piyasasında bir hafta sonu sadece 1 BTC’den 1000 dolar kar edildiğini düşünecek olursak; sadece bir BTC yaklaşık 8.000 TL kar bıraktı. Türk şirketlerinin kirpto para piyasasına girmemesini anlamak halen mümkün değil.

Bitcoinden Mehter Yürüyüşü

Evet yanlış duymadınız. Kenetic Capital CEO’su Jehan Chu, iki adım ileri bir adım geri şeklinde yorumluyor BTC’nin hareketini. Bu tabir aklımıza mehter yürüyüşünü getirdi elbette. Peki BTC bu yürüyüşü yaparken Mehter Yürüyüşünün varisi Türkler ne yapıyor? Bir adım geri olmasının sebebi bazı yatırımcıların sıkılması ve yüklü miktarda satış yapma istekleri. Yıl sonuna kadar BTC’nin 20 bin dolar olmasını engellerde bunlar engeller.

Kripto Para Piyasası Çok Sıcak

Kripto para endüstrisi çok hızlı ilerliyor ve buna ayak uydurmak çok zor. Deneyimli yatırımcıların bile zorlandığını görüyoruz; çünkü yeni keşfedilen bir alan. Amerika keşfedildiğinde ilk olarak hangi tarım ürünlerinin yetiştirileceği konusunda çok deneme yapıldı. Dünyayı tekstil sermayesi yönetiyordu ve pamuk ekmeye kararlıydı. Ancak bu yeni keşfedilen topraklar pamuk endüstrisine uygun muydu bilinmiyordu. Ancak çok kısa zamanda denemeler yapıldı ve Amerika topraklarından kapitalizmin başkenti Avrupa’ya pamuk taşınmaya başladı. Kripto para piyasası da çok kısa süre içinde bu yoğun ilgiyle çözülecek ve hangi yönde yatırımlar yapılacağı konusunda daha netlik kazanacaktır.

Bitcoin hakkında çok ilginç betimlemeler yapılıyor; “hayvan ruhlarının ve spekülasyonun büyüleyici bir temsili” diyen var. JP Morgan Analistlerine göre Japonya, Birleşik Krallık, Avrupa ve ABD sigorta şirketleri ve emeklilik fonları Bitcoin alımı için bütçelerinin yalnızca % 1’ini ayırsa bile, 350 milyar dolar olan Bitcoin piyasası birden 950 milyar dolara çıkabilir. İşte bu yüzden, bu beklentiler ve olasılıklar yüzünden BTC’nin 100 bin dolar olabileceği hep konuşuluyor.

Kripto para piyasasının çok sıcak olmasının bu haftaki nedenleri arasında;
• Çin’in dijital yuanı kademeli olarak tüm tüketicilere benimsetme çalışmalarını hızlandırması,
• 19 yaşındaki Ukraynalı milletvekilinin 25 milyon dolarlık Monero aldığını açıklaması,
• İsviçre’de lisanslı bir varlık fonu olan Sygnum’un, kendi hisselerini token piyasasına entegre ettiğini duyurması,
• Nexus Mutual CEO’sunun 8 milyon dolarlık kripto cüzdanının hacklenmesi,
• Londra metrosunda Bitcoin bilboardlarının asılması.

Dünyadaki diğer politik ve ekonomik gelişmelerin de bir miktar yansıması olmaktadır. İngiltere Brexit anlaşmasında istediği noktaya varamazsa, İngiliz Merkez Bankasının faizleri sıfırın altına düşürme ihtiyacı belirebilir. Ayrıca bazı hackerların ABD Hazine Bankasının e-posta adreslerini hacklediği ve mailleri takip ettiği iddiası da ekonominin ısınmasına neden oluyor. Isınan ekonomi hiç şüphesiz kelebek etkisi gibi bitcoin ve tüm kripto para piyasasını da ısıtıyor.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,240.05
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.96
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.455280
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.82
 • tronTRON (TRX) $ 0.064710
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,229.42
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.41
 • okbOKB (OKB) $ 12.06
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.17
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112899
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107653
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.04
 • moneroMonero (XMR) $ 115.54
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 105.23
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.930858
 • neoNEO (NEO) $ 8.22
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022077
 • nemNEM (XEM) $ 0.046644