EkonomiKripto Haberler

ABD Doları “Biden” Döneminde Değersizleşecek

Dünyanın öngörülemez liderler sıralamasında ilk sırada yer alan Trump’ın gidişi, ülke ekonomisi ve dolar için iyi olacak beklentisinin aksine, Biden döneminde ABD Dolarının güç kaybedeceğine dair önemli işaretler var. Amerika seçimleri resmi olarak sonuçlansa da, Biden Kabinesini yavaş yavaş ilan etse de, doların birkaç haftalık değerlenmesi yerini sabit duruma çevirdi. Yani dolarda Biden değil halen Trump rüzgârı esiyor.

Biden Hazine Bakanını eski FED Başkanı Yellen olarak açıkladı ancak doların değersizleşmesinin bununla ilgili olduğu düşünülmüyor. Tam tersine Janet Yellen Merkez Bankası Başkanı iken de ekonomiye hakimiyeti nedeniyle iç ve dış mihraklar tarafından takdir ediliyordu. Bu yüzden herkesin sevindiği bir durum bu aslında. Peki dolar neden durağanlaştı?

İlk sebep olarak önceden var olan belirsizlik nedeniyle dolar etrafında toparlanan para baronları artık rahatladı ve dünyanın farklı yerlerine yatırımlara başladı ki Bitcoin de bunlardan biri. Dolara sığınma hareketi şimdilik bitti. Bunun sebebi de artık daha öngörülebilir bir Başkan ve ekonomi yönetimi olması.

ABD Doları “Biden” Döneminde Değersizleşecek

Amerika’nın ekonomide en büyük rakip olarak gördüğü Çin değil; aslında Almanya. Ülke içindeki ekonomi muhabbetlerinde ABD tahvilleri sürekli Almanya devlet tahvilleri ile kıyaslanıyor. Bu konuda da yatırımcılar açıkçası Avrupa’daki faiz oranlarının ABD’ye oranla daha cezp edici durumda olacağını düşünüyor. Bu yüzden doların değeri az da olsa düştü. Tabi kastettiğimiz süreç ABD seçimlerinin kesinleştiği tarihten bugüne kadar olan süre.

Doların değer kaybedeceği ile ilgili tahminlerin diğer bir dayanağı da, yatırımcıların daha az pahalı hisselere yönelecek olması. ABD’nin dev şirketleri halen dünyanın en değerlileri arasında ancak hisseleri pahalı. Yatırımcılar büyük paralarla az hisse alacaklarına aynı parayla daha fazla hisse alacakları ve daha çok kazanacakları hisselere yönelme düşüncesinde. Bunun için de AstraZeneca gibi sağlık, petrol şirketleri veya bankalara göz kırpıyor.

Yatırımlar Konusunda Avrupa Daha Cazip

Brexit sürecinin yaşanması, birkaç AB ülkesi ile İngiltere’nin anlamsız kapışması yatırımcıları korkutmuyor. Global çapta büyük yatırımcılar Almanya’nın önderliğinde Euro bölgesinin 2-3 yıl içinde patlama yapacağını düşünüyor. Bu yüzden de ABD değil Avrupa’ya yöneliyorlar. Yatırım yapma konusunda Avrupalı şirketler ve ülkeler daha güvenilir görünüyor olabilir.

Yatırımlar konusunda tek cazip olan bölge Euro bölgesi değil elbette. Yatırımcılar Asya konusunda da çok umutlular. Bundaki argümanları ise Corona Virüsün Asya’yı daha az etkilemesi. Çin de dahil olmak üzere virüs görülen Asya ülkeleri müthiş hamleleri ile hem virüsü yendiler hem de ekonomik olarak daha az yıprandılar. Yatırımcılar da çok daha hızlı toparlanacak bir bölgeye yatırım yapmayı daha mantıklı görüyorlar. Buradaki mantık yatırımlarının karşılığını daha hızlı almak istemeleri.

2020 yılında pandeminin etkisine rağmen büyüyen Çin, Hong Kong ve Güney Kore yatırımcılar için keşfedilmeyi bekleyen bölgeler.

Ancak yatırımcılar kar edebildikleri sürece orada kalırlar. Asya veya Avrupa denkleminde paraları değer kazanmazsa kolaylıkla ve hızla ABD’ye dönüş başlayabilir. Açıkçası yatırımcıların ABD hakkındaki düşüncesi, Biden ve kabinesinin icraatlarına bakmak olacak. Biden’ın en güçlü yanı dış politika. Yıllarca kongrede dış politika komitelerinde yer aldı. Yatırımcılar ekonomi görüşlerini tam olarak bilmiyor. Yellen daha bilindik ve tahmin edilebilir bir kişi ancak neticede Başkan Biden.

Biraz bekleyip, uluslar arası yatırımlar, devlet tahvilleri, bonolar ve kripto paralar hakkındaki faaliyetlerine ve demeçlerine odaklanacaklar. Bir müddet sonra ABD’ye dönüş olacaktır. Elbette dolarda değer kaybetse bile Euro’nun en güçlü rakibi olmaya devam edecektir. ABD için en büyük sorun işsizlik. Buna çözüm bulunduğu sürece Biden’ın dolar üzerinde fazla tasarruf kullanacağını tahmin etmiyorum.

Doların stabil halde kalacağına dair bir diğer teori ise Savunma Bakanlığına getirilen isim. Normalde siviller demokrasisi olarak bilinen ve bununla övünen ABD, Biden döneminde Savunma Bakanlığına bir Generali atamaya karar verdi. Belki savunmadan en iyi askerler anlar ama zaten ağırlığı olan bir Pentagon var. Bir askerin kabinede yer alması Amerikan demokrasisine zarar verecektir. Doların sadece hazine bakanıyla veya diğer bir kişiyle alakalı olmadığını anlamışsınızdır. Ancak ABD’de paranın değerini her şey belirleyebiliyor. Kurumlar o kadar güçlü ki para bundan kesinlikle etkileniyor.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,350.83
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,072.42
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.459900
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.88
 • tronTRON (TRX) $ 0.065246
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,348.73
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.73
 • okbOKB (OKB) $ 12.10
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.24
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113581
 • stellarStellar (XLM) $ 0.109022
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.19
 • moneroMonero (XMR) $ 116.72
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 106.35
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.48
 • eosEOS (EOS) $ 0.942417
 • neoNEO (NEO) $ 8.30
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022068
 • nemNEM (XEM) $ 0.047902