BitcoinEkonomiKripto Haberler

ABD Hazine Bakanlığı’nın Tasarısı BTC Fiyatlarını Düşürdü

ABD Başkanlık seçimlerinde kesin sonuçlar açıklanmasa da anayasa mahkemesine gidilse bile Trump için sonun yaklaştığı görülüyor. Yönetimi Ocak ayında Biden’a devredecek olan Trump yönetimi, sanki başkanlık sonrası ticari hayatına yatırım yaparcasına Hazine Bakanlığı aracılığı ile yeni bir tasarı geçirmeye hazırlanıyor. Amerika gibi büyük bir ülkede söylentiler bile ekonomiye zarar verirken, Bakanlık nezdinde tasarı hazırlanması birçok para birimini etkilemekte.

Adeta “Bir Ayrılık Hediyesi” gibi değerlendirilen tasarı, kripto para sahiplerinin kimlik bilgilerini vermek zorunda olacakları bir yöntem söylentisi ayyuka çıkmış görünüyor. Coinbase CEO’su Brian Armstrong tarafından atılan bir Tweet, durumun vahametini ortaya koyuyor. Zaten 155.000 TL bandına çıkan BTC’nin aniden 133.000 TL civarına düşmesi bu twit sonrası gerçekleşti. Adeta tasarıyı kendi ağzından duyuran Armstrong, BTC’nin ABD Hazine Bakanlığı yüzünden düştüğünü de vurguladı.

BTC ABD Düşüş

Birçok kripto para firması müşterilerini BTC alım satımlarında kimlik bilgilerini göndermeye zorlayacak. Bu durumun BTC’nin değer kaybetmesine neden olduğu konuşuluyor.

ABD Hükümeti Giderayak Kripto Parayla mı Savaşıyor?

Elbette bu tasarının Trump’tan bağımsız hazırlandığını düşünmek fazlasıyla hayal ürünü olacaktır. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bireysel kripto para sahiplenmesinin azaltılması yönünde bir çalışma yapıyor. Günümüzde coin piyasasında bireysel cüzdana sahip olanlar, istedikleri cüzdana kripto para gönderebiliyor. Üstelik herhangi bir açıklama ve kimlik ibraz etmeden bunu yapabiliyor. Ancak söylentilere göre artık buna bir sınır gelecek.

Coinbase Direktörü Armstrong bu konuda, kendi müşterilerinin yapacağı işlemlerde kimlik doğrulaması yaptırmak zorunda kalacaklarına işaret ediyor. Kripto para piyasasını kullanan sektörler ABD’deki durumdan rahatsız olabilir. Bu endişe bile kripto paraların neredeyse tamamının değer kaybetmesine neden oldu. Hafta başında yüksek olan BTC’nin düşmesi, Ripple fiyatlarının 0,90 dolar seviyesinden 0,53 civarına inmesi buna örnek gösteriliyor.

ABD’nin Bu Hareketi Kimleri Etkileyecek?

Kripto para alımlarında başka bir kimseye ihtiyaç duymayan, cüzdanları üzerinden özgürce coin gönderebilen veya borsada işlem yapabilen yatırımcıların endişe duyması doğal. Çünkü belirli bir havuza para gönderen kullanıcıların kimlik ibraz etmesi gerekmiyor; ancak söz konusu tasarı geçerse kimlik bilgisini doğrulamak zorunda kalacak bir kitle var.

Kripto para ile online alışveriş yapılabilen sitelerde önceden kişiler BTC gibi bir coin göndererek ödemelerini tamamlayabiliyordu. Ancak tasarı geçerse, online sitenin de kimliğinin doğrulanması gerekecek. Bu da işlem hızını etkileyeceği için başta firmalar olmak üzere çok kişiyi etkileyecek.

Kripto para belirli bir hızı olduğu ve gelir ibrasının zorunlu olmadığı bir yöntem olduğu için, birçok gelişmemiş ülkede de kullanılabiliyor. Farklı ülkelerden, fakirlik içinde olan ülkelere kripto para gönderimi yapılabiliyor. Tasarı geçerse, bu tip geri ülkelerdeki alıcıların da kimlik ve adres ibra etmesi gerekecek. Biliyoruz ki birçok ülkede adresler net değil.

Kişisel verilerin korunması hakkında duyarlı olan demokratik ülkelerden biri olan ABD’de, coin transferi yapılan kişilerin kişisel bilgilerinin öğrenilmek istenmesi de tezat oluşturuyor. Sanırım gittikçe ayyuka çıkan kara para aklama mevzusunun önüne geçilmek isteniyor.

Peki BTC Bundan Neden Etkilendi ve Değer Kaybetti?

Kişisel bilgilerin doğrulanması hakkında tasarı dedikodudan ibaret olsa da kamuoyunun nabzını yoklamak amacıyla ortaya atılmışa benziyor. Peki BTC fiyatları bundan neden etkilendi? Etkilenen hiç şüphesiz yalnızca BTC değil. Göz önünde en fazla olan, yatırım çevresi dışından bile takip edilen Kripto Para olduğu için sadece BTC’nin düşüşü dikkat çekti. Oysa tüm alt coinlerde de belirli oranlarda düşüş yaşandı.

“Piyasalar herhangi bir hatada, o ülkenin gözünün yaşına bakmaz” teoremi kripto paralar için de geçerli gibi. Yatırımcılar zorlanacaklarını düşündükleri kripto para işlemlerinde, ellerindeki coinleri satarak, piyasaya adeta mesaj verdi. Üretimine devam edilen BTC ve diğer kripto para birimlerine talep olmazsa değeri düşmekte. Satılınca da talebin düştüğü, arzın çoğaldığı görüldü ve fiyatlar düştü.

Görülen odur ki; Hazine Bakanlığının bu tasarısı yatırımcılar tarafından kabul görmedi ve 1 haftalık protesto gibi eylem yapıldı. Tedirgin olan yatırımcılar talebi azaltınca, değerler düştü. ABD’nin ekonomik yapısı kripto paralar konusunda da ağırlığı olan bir yapı. Kısa vadede hedeflenen ne bilinmez ama uzun vadede, geleceğin para birimi olarak görülen ve giderek daha da fazla banka tarafından kullanılan kripto paraların, ABD’ye bu tasarı nedeniyle zarar vereceğini tahmin etmek zor değil.

Türkiye’de kripto paraya geçiş tartışıladursun, ABD ve Hollanda gibi ülkeler yatırımcıları zorlayacak kuralları getirmeye çalışıyor. Ülkemizde henüz kripto para konusunda tavrı net olan bir banka yok. Kurumlar da BTC ile ödeme almıyor. Yerli birkaç ödeme metodu yavaş yavaş sektöre girse de, henüz kripto paraya temkinli yaklaşan bir Türk piyasası söz konusu.

Önümüzdeki günlerde BTC’nin biraz daha yerinde sayacağı ancak Ripple’ın hareketleneceği konuşuluyor. Özellikle Ripple MoneyGram’daki hisseleriyle ilgili bir karar vermenin arifesinde. Hisse satışı olursa XRP’nin nasıl bir grafik izleyeceği ise takibimizde olacak.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695