DövizEkonomiKripto Haberler

Aralık Ayında Türkiye’ye Yabancı Para Girişi Artış Gösterdi

Kabuslarla dolu 2020 yılının bitmesine az kaldı ancak yıl bitmeden erken konuşmak tehlike arz edebilir. Pandeminin etkisiyle durağanlaşan makro göstergeler birçok sektörün zor durumda olduğunu ancak ekonomide baharın yakın olduğunu da gösteriyor. En azından piyasalar aşı haberlerine odaklanmışken yabancı yatırımcıların Aralık ayında ülkemize para giriş miktarı arttı. Göstergeler neyi gösterirse göstersin 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren normalleşme başlayacağa benziyor.

24 Aralık yabancı yatırımcıların yatırımlarına ara verecekleri bir tarif. Dini bir ritüel olarak bu tarihte tatile giren yabancılar ülkemizdeki borsayı bir süreliğine takip etmeyi bırakacak. Ancak tatilden sonra hisse senetlerini takip konusunda daha sıkı bir mücadelenin başlayacağı görülüyor. Özellikle halka arz edilen şirketlere yoğun bir yabancı ilgisi var. En son Kervan Gıdaya gösterilen ilgi bunun kanıtı oldu.

Aralık Ayında Türkiye’ye Yabancı Para Girişi Artış Gösterdi

Yakın zamanda Selva Gıda ve Arzum gibi sektöründe çok iyi durumda olan şirketlerin de halka arzının onaylanması durumunda yabancı yatırımcıların gözdesi olması bekleniyor. Miktar önemli ancak yerli yatırımcılarda çok fazla güç olmadığı da görülüyor. Kervan Gıdaya yabancı takip çıkması yerli yatırımcıların bu işe ilgisinin az olduğundan kaynaklanmadı.

PPK (Para Politikaları Kurulu) Toplantısında Faiz Artırımı Gelebilir

Merkez Bankasının 24 Aralık tarihinde gerçekleştireceği Para Politikaları Kurulunda, ekonominin seyrine müdahale etmesi bekleniyor. Yabancı yatırımcıları da etkileyecek olan bu karar sonrası 2021 Ocak ayında yabancı sermayenin gelişinde azalma yaşanabilir. Bu tarihten sonra yılbaşına kadar yerli yatırımcıların hareketleri izlenecek. Yabancı yatırımcıların Türk şirketlerinin hisselerine bu denli ilgi göstermesi, tabi ki yaptıkları analizlerin sonucu.

Yurt içinde ve yurt dışında milyonlarca dolar yatırımı olan birçok şirketin halka arz edilmesinin de yabancı yatırımcıyı çektiği görülüyor. Piyasa diken üzerinde ancak Merkez Bankasının faiz artırımı kararı ortamı gevşetebilir. Belirsizlikten dolayı gerilen ekonomi yeni bir faiz artışı ile hedefi belli bir gemiye dönüşebilir. İşte o zaman yabancı yatırımcıların bu gemiye binmeye devam edip etmeyeceği ise kararlara bağlı.

Göstergeler ne olursa olsun yabancı yatırımcıların ilgisi sürüyor. Açıkçası Aralık ayında bu kadar ilgiyi kimse beklemiyordu. Olumlu beklenti değer kazanan Türk şirketleri üzerinde yoğunlaşmış durumda. Elbette hükümetin ekonomi kurmaylarında yaptığı değişiklik, yeni faiz artırımı kararı, ekonomik reform ve hukuk reformu demeçleri de yabancı yatırımcıların takip ettiği ve olumlu karşıladığı bir durum. Atılacak somut adımlar sonrası daha çok yabancı yatırımcı gelecektir. Türkiye bunu daha çnce başarmıştı yine başarabilir.

Son Tahlilde Altın ve Dolar Ne Durumda Olur?

Merkez Bankasının faiz arttırması doları kısa vadeli değersizleşme ivmesine maruz bıraksa da, daha uzun vadeli çözümler gerekiyor. Yabancı yatırımcıların ülkeye para sokması istenen bir şey. Ancak her şey bununla çözülmüyor. Yerli yatırımcılar doların kısa vadede yeniden yükseleceğini öngörüyor. Yurt içindeki satın almalar sonucunda 230 milyar dolardan fazla varlık oluştu.

Türk Lirası mevduatı ile yabancı para mevduatı arasındaki oran % 55 kadar. Yani yabancı para TL’nin yarısından fazla oldu. ABD’nin yaptırım kozu ve enflasyonun kontrol altına alınamaması Dolar ve Euro’ya olan ilginin artmasına neden oluyor. Yatırımcılar parasın düşünmeye devam ediyor.

Türk Lirasının değer kazanması geciktikçe, yerli yatırımcıların dolara ve altına yönelimi sürecek. Yıl sonunda dolar kurunda TL lehine bir gelişme beklenmiyor. Altın TL’den daha pozitif olarak yorumlanıyor.

Enflasyon Birçok Şeyi Etkiliyor

Enflasyonun 14,03 seviyesinde olması, faiz artırılması bile yerli paranın vadeli mevduat hesaplarına yatırılmasına yeterli olmuyor. Halen altın ve dolar tercih ediliyor. Hatta hisse senetlerine bile yoğun ilgi var. TL’nin değer kazanmaması yatırımcıları çeşitli satın alımlara da sevk ediyor. Parasını otomotiv ve gayrimenkulde değerlendirmek isteyenler de çok. Hatta ileri görüşlü bir kısım yatırımcı kripto paralara yöneliyor.

Enflasyon yükseldikçe TL’nin değer kaybettiği algısı insanların parasını değerlendirme isteğine yol açıyor. Bir arayış olduğu kesin. Cesur olanlar kripto para, altın ve dövize giriyor. Birikimlerinin TL’de kalması erimesine neden olabilir endişesiyle farklı yatırım araçlarını araştıran birçok yatırımcı var.

ABD Yaptırımları Ne Anlama Geliyor?

ABD’nin ne yaptığını anlamak mümkün değil. Trump hükümetinin Türkiye ile arası iyiydi. Halen hükümeti devretmiş değiller. Buna rağmen bir yaptırım girişimi ciddiye alınmalı mı? Trump onay vermeyecek gibi ancak senatoya tekrar gelirse kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. O zaman dengeler değişebilir. Yine de iki ülke arasındaki stratejik ilişkiyi bozacak ağırlıkta bir şey beklenmiyor.

Yaptırım kararı medya organlarında haber olsa bile dolar en ufak bir tepki dahi vermedi. Çok ağır bir yaptırım içermiyor ki doların olumsuz hareketi olmadı. Her şey Biden’ın 20 Ocak’ta görevi devralmasından sonra netleşecek. ADB elindeki kozları o tarihten sonra oyuna sokabilir. Biden bunun belirtilerini göstermişti. Bu yaptırımlardan sonra doların ivmesi yukarı dönebilir. Hükümetin buna yönelik bir önlem alabilmesi işin seyrini çok değiştirir ancak yatırımcılar böyle durumlarda hareketlilikten faydalanmak isteyecektir.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695