Kripto Haberler

Balina Hareketi Nedir?

Balina, bilinen en büyük deniz hayvanıdır. Denizde ilerlerken önüne çıkan her şeyi silip süpüren, kendinden hacimce küçük balıkları midesine indiren ve rakip tanımayan canlılardır. Ağzını açarak ilerlediğinde önündeki her şeyin o hızla gelen bir canlıdan kaçması mümkün değildir. Kripto para piyasasında balina çok da farklı sayılmaz aslında. Denizdeki gibi kendinden küçük olan her şeyi yiyip yutan, onlara yaşam şansı tanımayan ve özgürlük alanlarını kısıtlayan yatırımcılar balina olarak adlandırılır.

Hacimce de kripto para piyasasındaki balinalar denizdekiler gibidir. Yüksek miktarda yatırım yapan kişiler, yatırım fonu danışmanlık şirketleri, holdingler balina kategorisine girer. Diğer taraftan kripto para sadece bu kişilerin elinde değildir. Piyasada kendi halinde birer veya ikişer BTC, onar yirmişer ETH veya on biner XRP alan küçük yatırımcılar da mevcut.

Bu yatırımcılardan balinalar, gerekirse küçük yükselmelerden milyon dolarlar kazanan kişilerdir. Küçük yatırımcılar ise belki de elindeki tüm birikimi buraya yatıran ve büyük yükseliş bekleyen ama en ufak bir aşağı-yukarı ivmede telaşlanıp elindeki elden çıkaran yatırımcı türüdür. Elinizdeki tüm parayla kripto para piyasasına girmişseniz, biraz aşağı doğru bir düşüş olduğunda daha fazla zarardan kaçınmak için elinizdeki hemen satmaya yönelirsiniz. Paranızın tamamının eriyeceğini veya çok zarar edeceğinizi düşünürsünüz. İşte bu düşünce tarzı sizin kripto para felsefesini anlamadığınızı gösterir.

Balina Hareketi Nedir?

Kripto marketlerini kontrol eden, alım satımlarıyla sadece borsadaki değerleri değil, yatırımcıların hareketlerini bile sübvanse eden kişiler balinalardır. Ucuz fiyattan coin toplar, fiyat yükselinde satarlar. Günlük birkaç defa bile bu hareketi yapıp saatler arasındaki coin fiyat farkından faydalanabilirler.

Balinalarla baş etmek güçtür. Baş etmek yerine taktiklerine uymadan sabırlı şekilde yatırım varlıklarınızı korumanız ve beklemeniz gerekir. Her balina hareketinde yüz binlerce küçük yatırımcı, karı borsada bırakıp çıkmaktadırlar.

Balina Hareketi Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Balina hareketi adı verilen olay, büyük yatırımcıların neredeyse hep birlikte piyasaya yüklenmesidir. Bu hareketten piyasadaki kripto para nasibini almaktadır. Saldırılan kripto para cinsi piyasada azalmaktadır. Birden yüklenme başlayınca fiyatlar aşağı doğru yönelir ve küçük yatırımcılar beli az kar ederek belki de zarardan kaçınmak için ellerindekiler için satış emri verirler. Bu satış emri ağzı açık bekleyen ve alış emri veren balinaların midesine gider.

Ethereum’u örnek verecek olursak. Elinde binlerce ETH tutan kişiler balinalardır. Aynı şekilde BTC de bulunduruyor olabilirler. 19.000 dolar eşiğinde olan BTC için balina hareketin nasıl etki ettiğini anlatalım. Elinde 3000 adet BTC olan balinalar elindeki tüm varlığı satışa çıkarırlar. Fiyat birden 17.800 dolara doğru düşer. Bu düşüş küçük yatırımcıları korkutur ve analistlerden dinledikleri fiyatların aşağı yöne eğildiğini görünce telaşa kapılırlar ve paraları erimesin diye satış emri verirler.

Elindekileri 19.000 dolardan satan balinalar piyasadaki BTC varlığının artmasına neden olurlar çünkü onlardan etkilenen küçük yatırımcılar ellerindekileri satar. 3000 adet BTC satan balinalar, belki 17.800 dolardan belki de daha düşük fiyattan BTC alımına başlarlar. Alış emri için bu kez 3000 değil 3300 BTC emri girerler. Piyasadaki

BTC varlığı aynı anda 3300 adet eksilince ne olur?

Bu kez azalan maddenin fiyatı yükselmeye başlar. Yükseliş trendine giren BTC’yi pusuda bekleyen diğer küçük yatırımcılar da almaya başlar ve bu kez fiyat yeniden eski seviyesi olan 19.000 dolara çıkar. Burada özetle olan şudur. Balinalar yüksek fiyattan 3000 BTC satarlar, ek bir masrafa girmeden aynı parayla 3300 adet BTC alırlar. Hem BTC varlıkları artar hem de satış emri verseler, daha öncekinden bile daha yüksek kar elde ederler. Olan aradaki küçük yatırımcıya olur.

Balinalar Bitcoin’i Pozitif mi Etkiler Negatif mi?

Yukarıda anlattığımız örnekte sabırlı bir yatırımcı kazanan tarafta yer alacaktır. Başlıktaki sorunun cevabına gelince, hem pozitif hem negatif etkilediği görülür. Anlık yüksek miktarda satış yaparak fiyatların düşmesine neden olurlar, daha sonraki girişimlerinde ise, kendi işlerine gelen strateji ile anlık yüklü miktarda alış yaparlar ve fiyatların yükselmesine neden olurlar. Kısa vadedeki etkileri bunlar. Bu yatırımcılardan ve balina hareketinden bihaber olan diğer yatırımcılar ise telaş alış-satışı yaparak balinaları beslerler.

Bu aslında karaborsa hareketine benzemektedir, Derbi maçın biletlerini standart fiyattan yüzlerce alan kişiler, piyasada alacak bilet bulamayanlara yüksek fiyattan satıyorlardı. Oradaki mantığı anlayan, balina hareketini de anlamış olacaktır. 100 TL olan maç biletinden son 1000 adedi satın alırsanız, maça girmek isteyen son 1000 kişi ne yapacaktır? Tabi ki bilet gişelerinden alamadıkları 100 TL’lik bilete 250 TL vereceklerdir. Piyasada daralan maddenin fiyatı artacaktır. BTC için de bu geçerlidir.

Balina Hareketinden Etkilenmemek Mümkün mü?

Evet, mümkün. Eğer kripto para piyasasına girecekseniz her hareketi bilmelisiniz. Halving ne demek, balina hareketinin nasıl bir etkisi var, boğa piyasası ne demek, ayı koşusu ne anlama gelir? Bu gibi soruların cevaplarına nail olmadan piyasaya girmeyin. Peki balinalardan etkilenmemek nasıl mümkün?

Telaş halinde panik yaparak alım ve satım yapacaksanız kripto para piyasasına hiç girmeyin. Bu şekilde satış yaparsanız, sattığınız fiyattan almak için bekleyen kurtlar olacaktır. Yatırım yaptığınızda ne için orada olduğunuzu bilmelisiniz. Kripto para piyasası kısa vadede çok gelir getiren bir piyasa değildir. Kısa vadede, anlık kazançlar ancak balinalar kadar yatırım yapanlar tarafından elde edilebilir. Ani düşüş ve yükselmelerle panik yapacak kadar son paranızla girmişseniz, kripto para piyasası paniği affetmez. Aslında affetmeyen balinalardır.

Coin dünyası sabır isteyen, analizleri takip etmenizi gerektiren ve birden çok kaynaktan beslenmeniz gereken bir dünyadır. Bu yüzden yatırım yapmadan önce birden fazla güvenilir kaynaktan analizleri grafikleriyle birlikte incelemenizde fayda var.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,350.83
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,072.42
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.459900
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.88
 • tronTRON (TRX) $ 0.065246
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,348.73
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.73
 • okbOKB (OKB) $ 12.10
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.24
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113581
 • stellarStellar (XLM) $ 0.109022
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.19
 • moneroMonero (XMR) $ 116.72
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 106.35
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.48
 • eosEOS (EOS) $ 0.942417
 • neoNEO (NEO) $ 8.30
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022068
 • nemNEM (XEM) $ 0.047902