BitcoinKripto Haberler

Biden Yönetimi Bitcoini Destekleyecek mi?

Donald Trump Amerikan seçimlerini kaybettikten sonra Ocak ayında yönetimi Joe Biden’a devredecek. Devre günler kala Trump yönetimi ekonomik birkaç hamle içinde Bitcoin ve kripto paralara yönelik de girişimde bulunmaya çalışıyor. Gidiş hediyesi olarak tatsız bir duruma çevirebileceği Bitcoin alım şartları konusunda Biden Yönetimi Bitcoini Destekleyecek mi diye bekleyen binlerce yatırımcı ve borsa var.

Son birkaç gündür kulislerde dolaşan bilgilere göre Biden yönetimi başta Bitcoin olmak üzere kripto para dünyasına pozitif bir bakış açısına sahip olmaya başladı. Yönetimin değişmesi yalnızca ülkenin kendisini değil, tüm dünyayı da ilgilendiriyor. Fiziksel borsalarla birlikte ciddi bir yatırım aracına dönüşen Bitcoin ve alt coinler yönetimin yaklaşımından etkilenecektir. Trump gitmeden önce BTC alacak yatırımcıların ve BTC transferi yapacak kişiler ile alacak kişilerin kimlik detaylarının öğrenilmesi gerektiğini savunan bir yasa tasarısı ile piyasaya yön vermeye çalışabilir.

Biden Yönetimi Bitcoini Destekleyecek mi?

Değişeceğine kesin gözüyle bakılan Maliye Bakanının yerine Amerika Merkez Bankası Başkanı Yellen’in geçeceği neredeyse artık kesin. Seçimlerin kesinleşmesinden sonra direnci kırılan Trump da her yenilen başkan gibi Beyaz Saraydan biraz zor ayrılacak. Yönetimi boyunca kendisini kızdıran piyasalara ceza vermeye çalışacak kadar pervasız. Ancak Amerikan Senatosu ve bürokrasisi yeni gelecek başkanı kızdırmamak için bunu engelleyebilir.

ABD Başkanlık Seçim Sonuçları Çok Şeyi Değiştirecek

Amerika’da faaliyet gösteren dijital para sistemleri firması Circle CEO’su Jeremy Allaire, seçimi kazanan ve yeni kabinesi üzerinde harıl harıl çalışan Biden ekibinin kripto paralara karşı olumlu baktığını ve hatta destek vereceğini beyan etti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan G7 ülkeleri Hazine Bakanları Toplantısında tüm ülkelerin kripto paralar ile ilgili gelişmeleri istediğini ve destekleyeceğini belirten Amerika Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kendi hükümetleri döneminde böyle bir şeyin olmasının mümkün olmayacağını da adeta itiraf etmiş oldu. Sayılı günler kala yeni kabinenin Hazine Bakanının Janet Yellen olacağı ve Biden yönetiminin tüm kabinesi ile birlikte dijital paralar ile ilgili adım atacağını söylemek mümkün görünüyor.

G7 Ülkeleri Kimler? Zirvede Neler Konuşuldu?

Group of Seven olarak adlandırılan, dünyanın en büyük 7 ekonomisine sahip devletlerin oluşturduğu G7’de bulunan ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’dan ibarettir. Üretim ve ihracat özellikleri ile dünya ekonomisine yön veren bu ülkeler en az 100 ülkeyi etkilemektedir. Ürettikleri her şeyi muazzam şekilde pazarlayan ve diğer ülkeleri bu bakımdan kendilerine bağımlı kılan bu gelişmiş 7 ekonominin söylemleri de dünya para piyasalarını etkiliyor.

Belirli periyotlarda bir araya gelen bu ülkenin devlet başkanları, dış işleri bakanları, hazine bakanları ve kabinedeki diğer bakanlar, kısaca dünyayı konuşuyorlar. Son dönemlerin gözde piyasalarından ve yatırım araçlarından biri olan, varlığı ile birçok ekonomik aracı gölgede bırakan coinler de bu ülkelerin yeni gündem maddesi olmayı başardı. Dolayısıyla bu ülkelerin para politikalarını yürüten kurmayları bir araya geldiğinde, konuşulacak gündem maddelerinden biri de hiç şüphesiz Bitcoin ve alt coinler oluyor.

7 Aralık 2020 tarihinde dijital olarak gerçekleşen zirveye ülkelerin ekonomi kurmayları katıldı. Bitcoin de zirvenin ana gündem maddeleri arasındaydı. Bu ülkelerin federal bankalarından dev holdinglerine ve özel kuruluşlarına kadar hepsi özerk bir şekilde kripto paralar ile çalışıyor. Böyle olunca da devlet temsilcileri nezdinde gerçekleşen toplantılarda, BTC düzenlemesinin artık bir devlet politikası olması yönünde de görüşler değişmeye başladı. Özel kurumların BTC’ye bakışı ile hükümetlerin bakışı aynı değil.

Özel şirketler kendi ekonomik kararlarını alırken kendi bütçelerini belirlediği için karar alma süreci biraz daha hızlı gerçekleşiyor. Yönetim kurulu toplanıyor ve 50 milyon dolar değerinde BTC almaya karar veriyor. Hepsi ekonomiden anlayan kurul üyeleri de destek veriyor.

Ancak iş hükümet kararlarına gelince bunun siyasi sonuçlarını üstlenmek zorunda kalmak stresi altında, alınacak kararlar güçleşiyor ve gecikiyor. ABD Hükümet değişikliği bunu şu anda yaşıyor. Yeni Başkan ve kabinesinin alacağı kararlar öncesinde G7 ülkeleri 2021 yılının ilk buluşmasında kripto paralar ile ilgili somut kararlar alabilir.

Biden Yönetimi Kripto Paralar Konusunda Ne Yapacak?

Sağlam kaynaklara göre Biden ve kabinesi kripto paralar ile ilgili pozitif yasal düzenlemelere gidecek. G7 zirvesine de yetişecek kararlar alınacağa benziyor. Bu zirvede alınacak kararların çoğu ülke için yol gösterici olacağını da eklemek gerekiyor. Bu 7 ülkenin BTC kullanmaya başlaması, iş yaptığı binlerce şirket ve yüzlerce devletin de BTC konusunda adım atması gerekmesine yol açacaktır.

Yani yalnızca Biden deyip geçmeyin, arkasında 7 dev ekonomi ve ihracat-ithalat yapılan yüzlerce devlet bulunuyor. Atılacak bir adım, yıllardır piyasanın iliğini sömüren Doların akıbeti konusunda da yol gösterici olacak. Ekonomistler Dolar-TL kuru hakkında yorum yapabiliyorlar ancak Doların dünyadaki geleceği ve BTC karşısındaki performansı hakkında hiçbir fikirleri yok. Sanırım Bitcoin piyasası için de geç kalınacak.

Kripto Paralar

Bu geç kalmanın belirtileri büyük bankaların atmadıkları adımlardan belli. Türkiye’nin en büyük bankaları BTC ve kripto paralara temkinli yaklaşıyor. Bankaların desteklemediği bir sistem oturamaz çünkü paranın kalbi oralarda atıyor ve transferlerin % 90’ı bankalar aracılığı ile gerçekleşiyor.

Japonya Bitcoine Nasıl Yaklaşıyor?

Söylentilere göre BTC’nin yaratılışı Japonya’da gerçekleşti. Rusya-Çin-Japonya ekseninde oluşan yoğunluk Japonya’nın en erken adım atana ülkelerden biri olmasını sağladı. Bitcoin özerk bir girişim olabilir ancak havasını soluduğu Japonya’ya bir katkı sağlamalı. Japonya Hükümeti merkez bankası aracılığı ile Dijital Yen oluşturmayı ve ekonomisini bu çizgiye kaydırmayı düşünüyor.

Geleneksel yönetim tarzından zor kurtulan ve bunun için bedel ödeyen Japonya, II. Dünya Savaşı’ndaki yıkımdan sonra inanılmaz bir gelişim gösterdi. Bu dünya savaşına girmemesine rağmen Türkiye’yi çok hızlı şekilde yakaladı ve geçti bu düzende darbe yiyen diğer bir G7 ülkesi olan Almanya da aynı şekilde. Her iki ülkenin ekonomisiyle boy ölçüşmenin imkanı yok.

Söz konusu paraysa ve ekonomiyi yönlendirecekse, Bitcoin’e geçmek isteyecek ilk ülkeler elbette G7 ülkeleri olacak. Pakistan’ın yerel bir eyalet meclisinde bile yasallaştırma gayretleri boy gösteriyorsa G7 kimbilir neler yapacak. Zaten sanırım dünyanın diğer ekonomileri de gemiyi ilk yakacak ülkeleri bekliyor. Kimileri uzun süre takip edip geç girecek, kimisi ise akabinde hemen kripto paraya sarılacak. Ancak BTC’nin geleceği hakkındaki olumsuz kehanetlerin gerçekleşmesi durumunda çoğu ülke ekonomisinin iflasın eşiğine gelebileceği de konuşuluyor.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695