BitcoinKripto Haberler

Bitcoin 23.000 Seviyesinin Üzerinde Kalır mı?

Tarihi rekorlar ardı ardına gelirken Bitcoin 23.000 doları geçerek şimdiye kadarki en yüksek fiyatına ulaştı. Ancak kısa bir süre sonra balinaların etkisiyle olsa gerek bu sınırın altına geri indi. Şimdi gözler bu miktarın üzerinde ne kadar kalabileceğinde. Analistler bu rallinin artık bir boğa koşusu olduğu konusunda aynı görüşte.

2020 Mart ayında 10 bin dolar bile değeri olmayan BTC’nin bu kadar hızlı yükselişi takip ediliyor. Birçok perakende yatırımcı BTC alarak fiyatın yükselmesini bekliyor. Türk kripto para borsalarında işlem yapan binlerce Türk yatırımcı da, ekonominin kötü olduğu bu süreçte para kazanmanın yolu olarak kripto parayı tercih ediyor. Son iki günlük yükselişin ardından ana akım haber bültenlerinde bile BTC ile ilgili haber paylaşıldı.

Bitcoin Bugünlere Nasıl Geldi?

Bitcoin ilk etapta ponzi sistemi gibi değerlendirilmiş, yatırım aracı olarak görülmemişti. BTC’ye o gözle bakılırken yatırımlar daha çok altın ve benzeri yatırım araçlarına yönlenmiş, emlak daha cazip olarak düşünülmüştü. Ne olduğu belli olmayan bir kripto paranın 4 bin dolar seviyesinden 20 bin dolar seviyesine çıkacağını kim bilebilirdi?

Bitcoin 23.000 Seviyesinin Üzerinde Kalır mı?

Boğa koşusunun arifesinde olunduğu biliniyordu ancak ne zaman başlayacağı konusunda herkes farklı şeyler söylüyordu. Square, MicroStrategy ve Paypal desteklerinden sonra artık beklenen sona doğru koşu başlamış oldu. Birkaç defa test etmesine rağmen 20 bin sınırını aşamayan BTC için artık 30 binler konuşuluyor.

Yükselen ülke enflasyonları, eriyen milli paralar, değer kazanmayan yatırım araçları insanları son 4-5 aydır yeni yatırım aracı olarak BTC’ye yönlendiriyordu. Kendi ulusal parası değer kazanmadığı kripto paralara yelken açan büyük yatırımcılar da artık oyunun içinde. Balinalar küçük yatırımcıların da katılmasıyla yeni oyun planları kurmaya başladı. 2017’de küçük yatırımcıların içinde bulunduğu boğa koşusu, 2020 yılında kurumsal şirketlerin boğa koşusuna dönüştü. Bitcoin artık çok daha fazla destek görüyor ve bu artarak devam edeceğe benziyor.

Portföyüne Bitcoin Ekleyenlerin Sayısı Arttı

Daha önceki bir yazımızda Yatırım Portföyünüze Bitcoin eklemeniz için nedenleri söylemiştik. Şimdiki ralliden sonra yine geç kalmayın, seviyelere aldanmayın ve istediğiniz zaman portföyünüzü yeniden gözden geçirin. Varlık yöneticileri artık BTC ile haşır neşir olmuş durumda. Önce daha entelektüel çevrelerin desteklediği, yazılımdan anlayan Y kuşağının içinde bulunduğu BTC dünyası, yepyeni insanların ve ülkelerin katıldığı büyük bir şölene dönüştü.

Birkaç yıl önce Bilişim Teknolojileri alanında iş gören çevrelerin ilgilendiği kripto paralar, artık gıdadan tekstile, havacılıktan otomotiv sanayisine kadar birçok alanda iş sahibi kimseler tarafından da destekleniyor. Elinde varlığı olan her sektörden insanın BTC’ye olan ilgisi artıyor. Bu da rallinin başlıca sebeplerinden birisi. Üstelik analistlerin reel ekonomi verilerindeki riskten korunma yolunu açıklarken BTC’yi örnek göstermesi bu ilginin müthiş şekilde artmasına yardımcı oluyor.

Aslında büyük yatırımcıların bu işe koyulmaları için bir kırılma noktası lazımdı. Son gelişmelerde MicroStrategy şirketinin yüklü miktarda Bitcoin alması domino etkisini de beraberinde getirdi. Bunu takip eden Square ve birkaç büyük yatırımcı da yüklü miktarda giriş yapınca Bitcoinin önlenemez yükselişi başlamış oldu.

BTC Yeni Bir Rekor Kırabilir mi?

Mevcut yükselişin içinde % 67.07’ye yükselen Bitcoin dominance, mevcut kripto paralar içinde kralın kim olduğunu tescillemiş oldu. Önce 20 bin dolar ardından iki gün içinde 23 bin dolar sınırını aşan Bitcoinin yeni bir rekor kırıp kıramayacağı konusunda bahisler başladı. Daha önce görüşlerini paylaştığımız Willy Woo, 23 bin dolar sınırından sonra 100 bin dolar seviyesinin çok kolay aşılacağından emin olduğunu belirtti.

Kısa zaman içinde 1 trilyon dolar gibi hacme sahip olacağını bekleyen Woo, yeni psikolojik sınırın 55.000 dolar olduğu söyledi. Bu miktar tabi ki salladığı bir miktar değil. Tamamen analitik verilere göre belirlediği bu yeni sınır aslında altınla ilişkili. Altının dünya piyasasındaki işlem hacmi 9 trilyon dolara yakın. BTC bu üst sınırla 1 trilyon dolar hacmine yükselirse altının hacminin yüzde onuna erişmiş olacak ki bu büyük bir başarı.

Kişisel cüzdanlarında binlerce BTC bulunan balinalar da bu rallide ellerindeki BTC’yi borsalara girmeye başladı. Her zaman yaptıkları gibi bir stop yaptırmak isteyecekler ve şu an kurumların bile alış talimatı verdikleri borsalarda balina hareketi tespit edildiğinde bu kez satış baskısı yaşanacak. Sonuçta balinalar yine kazanacak. Düşen fiyatlardan yeni BTC’ler alıp tekrar kişisel cüzdanlarına çekildiklerinde ise başka farklı ralliler gözlemlenecek.

Altın Bitcoin’in Yükselişinden Nasıl Etkilendi?

Kim ne derse desin, altının tahtını sallamaya en yakın aday Bitcoin gibi duruyor. FED toplantısından beklendiği gibi bir sonuç çıkınca altın fiyatlarında düşüş yaşanmadı. Bitcoinin 23 bin dolar sınırını aştığı dakikalarda altın da % 0,5 yükseliş yaşadı. Analistler altın ile bitcoinin rekabetini yorumlamaya devam edecek.

Diğer taraftan gümüşün de performansı iyi. Yüzde 1,60 oranında artış yaşayarak iyi bir seviyeye dayanmış oldu. 1877 dolar sınırından işlem gören altın bitcoini takip edecek mi, diğer varlıklar bu durumdan nasıl etkilenecek, ETH ve XRP’de son durum ne, bir sonraki yazımızda değiniyoruz.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695