BitcoinKripto Haberler

Bitcoin Dolar İçin Tehdit mi?

Dünyanın en donanımlı, kapsayıcı ve güçlü para birimi hiç şüphesiz Amerikan Doları (USD). Dünyanın en güçlü kripto parası ise tereddütsüz Bitcoin (BTC). Peki biri fiziksel olarak dünya borsalarına ve ticaretine egemen olan para birimi ile diğeri geleceğin para birimi ve varlık koruma aracı olarak ifade edilen para birimi arasında bir ilişki var mı, biri diğerinin hakimiyet alanına girebilir mi? Yani Bitcoin dolar için tehdit oluşturur mu?

Ayrı dünyaların insanı olan BTC ve USD, bazı ülkelerin kripto para piyasasın ciddi şekilde yaklaşmasıyla aynı gezegende buluşmaya yaklaştı. Çin’in Dijital Yuan geliştirme çalışmaları, Avrupa Merkez Bankasının kripto paralar ile ilgili girişimleri, ABD’nin ve İngiltere’nin alt yapı araştırmaları, Almanya’nın bazı genel bankalarının BTC’ye olan özel ilgisi, iki para biriminin tanışmasının an meselesi olduğunu gösteriyor.

Aslında USD cinsinden tüm dünyaya ilan edilen BTC halen 20.000 dolar gibi yüksek kritik eşik nidaları ile anılıyor. Yani teoride yakınlaşan iki paranın çatışması an meselesi. BTC’nin USD için tehdit oluşturduğu birçok Maliye Bakanı tarafından dile getiriliyor. Kendi maliyelerini ve bütçelerini yönetmekte zorlanan ekonomi bakanlarının henüz girmeye korktukları ve anlamaya çalıştıkları kripto para piyasası ile ilgili nutuklar atmaları normal. Türkiye dahil birçok ülkenin özerk kuruluşları dahi belirsizlikten dolayı coin meydanına girmeye çekiniyor. Devlet bankaları politikanın emrinde ancak özel bankalardan sadece Garanti Bankası bir girişimde bulundu şimdiye kadar.

Dolar Tüm Piyasaların Kralı, Peki Ya Bitcoin?

Tartışmasız tüm kurların, borsaların, üretimleri, ihracatların, ihalelerin, ithalatların kralı olan dolar, Rusya’daki petrol varilinin birim fiyatı için de, Çin’deki Alibaba’nın e-ticaretinde de egemen güç. Ne kadar ideolojik yaklaşırsanız yaklaşın, tam bağımsızlık naraları atarsanız atın, herkes kapitalist ekonominin gereklerini yerine getirmek zorunda. Dünya ticaretine hakimseniz, sizin para biriminiz geçerli olur.

Bitcoin Dolar İçin Tehdit Mi?

Bir yanda doların egemenliğini sarsmaya çalışan Avrupa Birliği para birimi Euro, diğer tarafta şirketlerin anlaşma imzalamak için sıraya girmeye başladıkları Bitcoin. Euro şimdiye kadar kendi bölgesi haricinde bir güç olamadı. Ancak Bitcoin bu hızla giderse, 5-10 yıl öncesine kadar yatırım aracı olarak Doları kullanan zenginler BTC’ye geçiş yapabilir. Almanya’daki zengin şirketlerin ve fonların BTC konusunda yoğun kulis yaptıkları gelen bilgiler arasında. Euro bölgesinin liderinde böyle girişimler başladıysa, gemisini kurtaran kaptan misali, herkes belirsiz reel ekonomi göstergelerinden kaçmaya çalışacak.

Bitcoin yakın zamanda değeri ne olursa olsun aşağı doğru ivme kazanmadığı müddetçe, stabil yapısıyla daha çok güven verebilir ve hiç umulmadık şirketler, bankalar ve devletler, bu yeni nesil kripto para birimini resmi para birimi olarak kabul edebilir. Bankaların BTC’yi transfer işlemleri için kullanmaya başladıkları düşünülürse, bu hiç de uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşecek bir kehanete benziyor.

Dolar Bu Savaştan Karlı Çıkabilir mi?

Dünyada ciddi bir ekonomik çıkmaz olduğu aşikar. Ekonomik kriz dönemlerinde para biriminin ne olduğu önemli değil. Her ülke bundan yara alır. Dev bütçeli holdingler veya yatırım şirketleri dolar varlıklarını sanal paraya BTC’ye çevirir de, ortadaki dolar hacmi değişkenlik gösterirse, bundan ABD kötü etkilenir. Her yerde dolar olursa değeri kalmaz. 1 BTC’nin 20.000 dolar olduğu düşünülecek olursa, bugüne kadar hiçbir para biriminin yapamadığını BTC yapmış görünüyor. Bir de bunun analistlerin verilerine göre 200.000 dolara çıktığını düşünecek olursak, dünyadaki krizin boyutu bir kez daha artmış olacaktır.

1 BTC=300 Bin Dolar, okuması bile ilginç. Bu gidişin sonu nereye varacak belli değil. Ancak ekonomik çıkmazlarda milyarderler varlıklarını korumak için BTC’ye giriş yaparsa, doların halini düşünmek Amerikan Başkanına kalacak. Ticari hacmi yüksek olan ülkelerin de zamanla alışverişlerinde karşılık olarak BTC, ETH veya XRP isteyecekleri bir zaman dilimi gelmek üzere.

“Uluslar arası para transferlerinde her ülke kendi para birimini BTC’ye çevirip gönderim gerçekleştirebilir. Kendisine para gelen şirket BTC’yi kendi para birimine çevirip çekebilir. Doların kullanımı azalır ve kullanımı azalan her madde gibi değersizleşir.”

Yukarıdaki kehanetin gerçekleşmesi sizce zor mu? Şu anda bunu birebir uygulayan şirketler var. Rusya ve Çin’in çılgınlar gibi BTC üretmesi, karşı kıyıdaki Jandarmayı tedirgin ediyor. Öyle ki gidecek olan Başkanın Maliye Bakanının tam tersi bir ekonomik politikaya sahip birisi, gelecek olan başkan tarafından Bakanlığa getirilecek. Bu endişenin izleri dünyayı daha çok kuşatacak gibi duruyor.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695