BinanceBitcoinKripto Haberler

Bitcoin Hesabınızı Çaldırmayın!

Yükselen trendi ile yatırımcıların gözdesi olan Bitcoin 23 bin dolar seviyesini aşmıştı ki, yeniden seviyenin altına indi. Popüler olması nedeniyle birçok büyük-küçük yatırımcının tercih ettiği BTC hesaplarını güvenliği de siber saldırılar ile tehlikeye düşmüş durumda. Hackerlar BTC cüzdanlarını çalmak için çabalıyorlar.

Piyasadaki milyarlarca dolar Bitcoin hesabı ele geçirildi. Bunun devamı da gelecek gibi. Sahibi olduğunuz hesaba bağlı mail adreslerinize sahte e-mailler göndererek hesaplarınızı ele geçirmeye çalışabilirler. Üstelik bu siber suçlu grubu dikkat çekmesin diye farklı cüzdanlara yayarak ele geçirdikleri BTC’yi bozdurma telaşındalar.

Ele geçirdikleri binlerce BTC için zaman zaman fidye de isteyen siber suçlular, dikkat çekmemek için kripto paraları küçük adımlarla tasfiye etmeye çalışıyor. Milyarlarca dolar elbette tek bir saldırganın elinde değil. Özellikle uzak doğudan birçok bilgisayar korsanı bu şekilde cüzdanları ele geçirerek gelir kapısı yaratmış durumdalar.

Saldırıların Artacağı Tahmin Ediliyor

Hesabınızı güvende tutmanın bir yolunu bulmalısınız. Binance bu konuda en güvenli borsalardan biri. Milyarlarca dolar işlem hacmi ile bugüne kadar adı herhangi bir skandala karışmayan firmada güvenle BTC barındırabilirsiniz. Tabi ki siz de asgari güvenlik önlemlerine riayet etmelisiniz.

Bitcoin Hesabınızı Çaldırmayın!

Tehlike sadece Bitcoin için geçerli değil, yükseldikçe diğer kripto paralar da hedef alınabilir. Hesabınızda yüksek miktarda coin bulundurduğunuzda güvenliğe dikkat etmelisiniz. Güvendiğiniz borsadan geldiğini düşündüğünüz her maile itibar etmeyin. Mailin içeriğini okuyun, ondan sonra adım atın. Mailden direkt bağlantı veren yazılara da hemen tıklamayın. Hesabınıza borsa üzerinden girin ve herhangi bir problem olup olmadığını canlı desteğe sorun. Yok derlerse mailin bir örneğini onlara gönderebiliriniz. Böylece hem siz hesabınızı çaldırmaktan kurtulmuş olursunuz hem de diğer müşterilerin uyarılmasına katkı sağlamış olursunuz.

Pandemi döneminde tamamen eve kapanan birçok hacker’ın yeni uğraşı alanı Bitcoin cüzdanları oldu. Normalde başka siteleri hackeleyerek düzeltmek için fidye isteyen suçlular, artık yatırım miktarı artan kripto paralara yönelmiş durumda. Tehlikede olan sadece kişisel hesabınız değil, aynı zamanda güvenlik önlemini tamamen alamayan borsalar.

Size borsa domaini uzantısına benzeyen, arada nokta olan, tek harfi farklı olan veya hiç alakası olmadığı halde sizi uyaran mail atan adreslere dikkat etmelisiniz.

Mobil Uygulamalarda Dikkatli Olun

Bütün başarılı borsaların mobil uygulaması var. Müşteriler daha hızlı kullanmak, daha pratik işlem yapmak ve günün her anı yatırımlarını takip edebilmek için mobil uygulamaları indiriyorlar. Mobil cihazlara indirgenen her internet sitesi gibi, kripto para borsaları da müşteri deneyimini arttırmak için bunu yapıyor.

Siz de Türk borsalarının uygulamasını indirmişsinizdir. Kullanımı ve işlemi gayet kolay olan mobil yazılımlar hayatınızı da kolaylaştırıyor. Ancak mobil cihazlar üzerinden SIM kartınızı hackleyip uygulamaları kendi lehlerine çevirenler olabilir. Siber saldırganlar bu konuda çok becerikli. Ancak almanız gereken birkaç adımlık önlemler sizi bundan koruyabilir. Borsanız size birkaç adımlık güvenlik metotları sunduğunda, vakit kaybı olur diye reddetmeyin. Her girişte en az iki adımlık doğrulama metodunu kullanarak hesabınıza erişin. Hesabınızın güvende kalması için bu koşullara ayak uydurmaya çalışın.

Bazı yatırımcılar telefonunun güvenli olduğunu düşünerek bu tür önlemlere gerek duymuyor. Ancak en son Çinli bir yatırımcının 45 milyon dolarlık BTC’sinin çalındığını hatırlatırız.

Çalınan BTC’ler Yüzünden Fiyatlar Düşer mi?

Çalınan Bitcoinler yüzünden fiyatların düşeceğini varsaymak, büyük bir panik havası oluşturmak demektir. Dünyadaki çoğunluk halde bulunan yatırımcıların hepsi birden panik yapıp telaş içinde BTC bozdurursa, borsalardaki BTC miktarı artar ve değersizleşebilir. Ancak büyük BTC yatırımcıları bu konuda deneyimli. Ellerindeki kripto paranın değersizleşmesini istemezler. Bu yüzden balinaların bu panik havasından etkilenmedikleri belli.

Peki çalınan Bitcoin miktarı fiyatların etkilenmesine neden olabilir mi? Bu konuda analistler oldukça net bir şekilde, varlığın çalındığını ancak yerine başka bir varlık konulmadığını belirtiyor. Daha önce 2011 yılında MT. Gox borsasında birçok BTC’nin kaybolduğu bir vaka yaşanmıştı. O zaman BTC’nin fiyatı 116 dolar civarındaydı. Bu haberle 1 dolardan bile daha aşağıya düşmüştü. Ancak o zaman ne piyasada bu kadar borsa vardı, ne de bu kadar BTC. Hatta Bitcoin balinaların bile ilgilisini çekmemişti daha. Yani şartlar çok farklı. Bu yüzden şimdi aynı sonucu beklemek hata olacaktır.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695