BitcoinKripto Haberler

Bitcoin Nedir?

Dünyada ticaret olanakları için kullanılan bir dizi para birimi vardır. Rupi, Dolar, Pound Euro ve Yen bunlardan bazıları. Bunlar basılı para birimleri ve madeni paralardır. Bunlardan biri cüzdanınızda olabilir. Bitcoin ise göremeyeceğiniz, dokunamayacağınız ancak ticaret yapmak için verimli bir şekilde kullanabileceğiniz bir para birimidir. Elektronik olarak depolanan bir para birimidir. Cep telefonunuzda, bilgisayarlarınızda veya herhangi bir depolama ortamında sanal para birimi olarak saklanabilir. Bitcoin, yenilikçi ve dijital bir ödeme sistemidir. Bir kripto para birimi örneğidir ve finanstaki bir sonraki büyük şeydir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in Değeri

Normal bir kağıt parçası ve kağıt para fiziksel olarak aynıdır ancak banknotun değeri bir otorite veya merkezi bir hükümet tarafından belirlenir. Bitcoin, değerini kontrol etmek ve karar vermek için herhangi bir merkezi hükümete veya yetkiye sahip olmayan bir para birimidir. Merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Şu an itibariyle, 1 bitcoin’in değeri 153.657,30 Türk Lirası ancak bu değer, kontrol edecek merkezi bir otorite olmadığı için dalgalanmaktadır. Aralık 2011’de bir Bitcoin’in değerinin 2 ABD doları olduğu tahmin edildi, Aralık 2013’te yaklaşık 1000 ABD dolarına çıktı.

Bitcoin Kısa Tarihi

“Satoshi Nakamoto” nun orijinal bitcoini tasarlayan kişi veya kişilerin takma adı olduğu varsayılır. Bitcoin ilk olarak 2009 yılında bir değişim aracı olarak tanıtıldı. Bitcoin daha sonra elektronik işlemler için bir sistem oluşturmak için eşler arası bir ağ olarak başladı. O zamandan beri, Bitcoin’in değerinin yanı sıra kullanımında da hızlı bir artış oldu ve popüler bir dijital para birimi sistemidir.

Bitcoin İşlemleri Nasıl Çalışır?

Bitcoin işlemleri, güvenlik için dijital olarak imzalanır. Ağdaki herkes bir işlem hakkında bilgi sahibi olur. Bir işlem 3 parça bilgi içerir. İlk kısım gönderenin bitcoin cüzdan adresini, ikinci kısım gönderilen miktarı, üçüncü kısım ise alıcının bitcoin cüzdan adresini içerir. Bir bitcoin, yalnızca farklı adresler arasındaki işlem kayıtları ile görünmez bir para birimi olarak da düşünülebilir. Bitcoin kullanılarak yapılan her işlem, Blockchain adı verilen halka açık bir defterde saklanır.

Blockchain Teknolojisi

Bir Blockchain, dijital bir defter veya basitçe ağlar arasında paylaşılan bir veri tabanıdır. Şimdiye kadar gerçekleştirilen herhangi bir bitcoin işlemi, bu veritabanında bir kayıt veya blok olarak bulunur. Bu büyüyen bir veri tabanıdır. Bloklar, doğrusal, kronolojik bir sırayla bir blok zincirine eklenir. Halka açık bir defterdir. Bu nedenle şeffaftır ve herkes onu görebilir. Bu blok zinciri birçok yönden yardımcı olur, insan hatası olamaz veya daha fazla kaçırılan işlem olamaz. Güvenli bir veri tabanıdır, dolayısıyla bozulamaz.

Elektronik deponuzda Bitcoin elde etmenin 3 yolu vardır:

1. Bitcoin İçin Para Ticareti Yapın: Bir bitcoin’in değerinin 153,657,30 olduğunu söyleyin, yani bir bitcoin istiyorsanız, 153,657,30 yerine bir bitcoin ticareti yapabilirsiniz. Bu Bitcoin, daha sonra kullanabileceğiniz elektronik depolama ortamınızda saklanacaktır.
2. Bitcoin İçin Ticaret Malları: Bir bitcoinin değerinin 153,657,30 olduğunu ve değeri 153,657,30 olan bir mal olduğunu, böylece bu malı bir bitcoin yerine takas edebileceğinizi ve bitcoin elektronik cihazınızda saklanacağını söyleyin. depolama ortamı.
3. Maden Bitcoinleri: Alım satım dışında, bitcoin madenciliği de yapabilirsiniz. Merkezi olmayan bir para birimi olduğu için, piyasaya bitcoin getiren bir otorite yoktur. Bitcoin’ler piyasaya yalnızca madencilik yaparak gelir.

Bitcoinler Market’e Nasıl Gelir?

Bitcoin merkezi olmayan bir para birimi olduğundan, rupiler gibi basılmıyorlar, insanlar ve büyük şirketler tarafından üretiliyorlar, dünyanın her yerinde bilgisayarları çalıştırıyorlar, matematik problemlerini çözen yazılımlar kullanıyorlar. Bitcoinler, dağıtılmış ağın bilgi işlem gücü kullanılarak çıkarılır. Bu ağ aynı zamanda Bitcoin kullanılarak yapılan işlemleri de işler. Bitcoin’ler hesaplama gücü temelinde çıkarıldığından, üretilmeleri zaman alır. Değerli kalması için madenciler tarafından sadece 21 milyon bitcoin oluşturulabileceği belirtildi. 2140 yılına kadar tüm bitcoin’ler yaratılacak. Dünya çapında, çok yüksek hesaplama gücüne sahip binlerce bilgisayar, işlemleri işliyor ve karmaşık matematiksel hesaplamaları çözerek ağı güvenli hale getiriyor ve karşılığında yeni bitcoinleri topluyor.

Bitcoinler Market'e Nasıl Gelir?

Diğer Kripto Para Birimleri

Günümüzde bir dizi kripto para birimi vardır, ancak en popülerlerinden bazıları:

 • Ethereum
 • Ripple
 • Litecoin
 • XRP
 • Tether
 • Bitcoin Cash
 • Chainlink
 • Cardano
 • Polkadot

Bitcoin Nerede Bulunur ve Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin bir kripto para birimidir. Bir tür elektronik nakit.tanımı koyabiliriz. Dijital para ile ödeme yapan bir ağdır. İşlem, aracıların kesintisi olmadan eşler arasıdır.

İşlemler aracı olmadan gerçekleştiği için aracılık ücreti alınmamaktadır. Bu, alıcı ve satıcı arasındaki işlemi şeffaf hale getirir. Bit coin nispeten kısa bir sürede başarıyla ortaya çıktı.

Tüm dünyada FedEx, Walmart, Microsoft, IBM gibi popüler şirketler para birimini kabul ediyor.

Bitcoin’i Nasıl Satın Alırsınız:

 1. Bitcoin satın almak için bilgisayarınıza Coinbase, Trezor, Robinhood vb. Cüzdan yazılımları yüklemeniz gerekmektedir. Bu Cüzdan, bitcoin göndermenize, almanıza ve aktarmanıza olanak tanır.
 2. Bitcoin satın almak için Bitcoin alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlayan bir çevrimiçi borsaya para yatırmanız gerekir.
 3. Borsa para biriminizi kabul ettikten sonra Bitcoin için sipariş verebilirsiniz.
 4. Gönderen bir işlem başlatır. Bu nedenle, gönderenin bitcoin cüzdanı işlemi doğrular.
 5. İşlem Mempool’a gönderilir. Bellek Havuzu olarak bilinen Mempool, işlemdeki bitcoinleri depolamak için kullanılır.
 6. Madenciler işlemleri Mempool’dan alır ve Konsensüs Algoritması aracılığıyla aktarır.
 7. Konsensüs algoritması, işlemi bloklara ayırır.
 8. Bu bloklar, önceden doğrulanmış bloklar zincirine istiflenir. Buna Blockchain denir.
 9. Böylelikle bitcoin alıcıya Blockchain aracılığıyla teslim edilir.

Bitcoin Nerede Bulunur?

1. Bitcoin Exchange:

Döviz merkezlerinden bitcoin satın almak için, banka hesaplarınızda taşıdığınız normal para birimi ile ticaret yapabilirsiniz.

Kaynaklar :

 • Binance – Dünyanın en büyük bitcoin borsası
 • Coinmama – Bitcoin Bybit’in hızlı alımları için kullanılır.
 • İleri düzey kullanıcılar tarafından tercih edilir.

2. Bitcoin ATM:

Bitcoin ATM’ninkullanıcıyı nakitsiz bitcoin satın almak için bir bankaya bağlaması dışında normal ATM’lere benzerler.

Kaynaklar :

Amerika Birleşik Devletleri’nde 4742, Kanada’da 755 ve İngiltere’de 308 olmak üzere dünyada 7104 Bitcoin ATM’si bulunmaktadır.

3. P2P Rehberi:

Alıcının satıcıyla buluşup işleme devam ettiği geleneksel yöntemdir.

Bitcoin Madenleri ve Madenciliği

Bitcoin; bir şeyler satın almak ve elektronik olarak değer değiştirmek için kullanabileceğiniz dolar veya euro gibi diğer geleneksel para birimi türlerinden farklıdır. Bitcoin veya kağıt faturalar için fiziksel para yoktur.

Birine bitcoin gönderdiğimizde veya herhangi bir şey satın almak için bitcoin kullandığımızda, bir banka, kredi kartı veya başka herhangi bir üçüncü taraf takas odası kullanmamıza gerek yoktur. Bunun yerine, Bitcoin’i internet üzerinden doğrudan başka bir tarafa göndeririz ve güvenli bir şekilde ve neredeyse anında ulaşır.

Bitcoin’in dört bileşeni vardır:

 1. Yazılım
 2. Kriptografi
 3. Donanım
 4. Oyun teorisi

Bitcoin, temelde bir Bitcoin’in nasıl transfer edileceğini tanımlayan bir yazılımdır. Geçerli bir Bitcoin’in kurallarının ne olduğunu tanımlar. Bu yazılım özünde kriptografi kullanıyor ve Bitcoin bir kripto para birimidir. Bir kripto para birimi olarak, taraflar arasında Bitcoin transferini düzenlemek ve yeni Bitcoin birimleri oluşturmak için kriptografi kullanır. Yani, kriptografi olmasaydı, bitcoin mümkün olmazdı. Tüm bunların donanım üzerinde çalışması gerekiyor. Bu donanım, dünya çapında bilgisayarlarını çalıştıran binlerce madenciden oluşur.

Hepsini birbirine bağlayan son bileşen oyun teorisidir. Çünkü bitcoin, özünde gerçekten dünya çapında bu madenciler tarafından yürütülen bir oyundur.

Bitcoin Madencileri

Bitcoin ağında madenci denen bir grup insan vardır ve bunların rolü işlemleri işlemek ve onaylamaktır. Madenci olmak için herkes başvurabilir ve müşteriyi kendiniz yönetebilirsiniz.

Bitcoin Madencileri

Bitcoin Madencilerinin Rolü:

Madencilerin rolü, işlem bloklarını birbirine zincirlemek için işlemleri işlemek ve onaylamaktır. Tipik olarak bu madenciler, bitcoin işlemlerini çıkarmak için özel olarak tasarlanmış çok güçlü bilgisayarlar kullanırlar ve bunu aslında matematik problemlerini çözerek ve kriptografi sorunlarını çözerek yaparlar. Çünkü bu işlemlerin her birinin kriptografik olarak kodlanması ve güvence altına alınması gerekir. Bu matematiksel problemler, verinin güvende olmasını ve hiç kimsenin bu verilere müdahale etmemesini sağlayan şeydir.

Bitcoin Nasıl Yaratılır:

Bitcoin madencileri işlemleri işler ve özel donanım kullanarak ağı güvence altına alır. Bu nedenle madenciler Bitcoin’in önemli bir bileşeni olan bitcoin ile ödüllendirilir. Bitcoin’deki para, normal itibari para birimini yarattığınız gibi yaratılmadığından (euro, dolar, rupi vb.) Bitcoin’in yaratılma şekli, bu madencileri bu matematik ve kriptografi problemlerini çözmedeki çalışmaları için ödüllendirmektir. Bu ödül şu anda 12,5 bitcoin. Yeni bitcoinler böyle yaratılır.

Bitcoin Madenciliği:

Bitcoin için yazılım, her 10 dakikada bir kriptografi sorgulaması yapar. Bu kriptografi zorluğu, belirli bir bloğun karmasını geçerli kılacak bir nonce bulmaya çalışmayı içerir. Bu meydan okuma ortaya çıktıkça madenciler donanımlarını çalıştırmaya başlar. Temelde, dünya çapında bitcoin yazılımını çalıştıran binlerce madencilik bilgisayarına sahipler. Meydan okuma yayınlandığında, tüm bu madenciler birbirleriyle rekabet eder ve bu bloğun karmasını tatmin edecek bir tek seferde çözüm bulmaya çalışır.

Belirli bir noktada, küresel topluluktaki madencilerden biri kriptografi sorununu çözecek ve kazanan o olacaktır. Şimdi topluluğun geri kalanının çok önemli bir rolü var ve bu da bu yeni bloğun geçerliliğini doğrulamaktır.

Bitcoin’i bu kadar güçlü kılan da budur. Çünkü bu döngünün bir aşamasında madenciler birbirleriyle rekabet ediyorlar ve döngünün bir sonraki aşamasında topluluğun geri kalanı çözümün doğru olduğundan emin olmak için bir araya geliyor. Yani bu bir rekabet ve işbirliği, çünkü her bir işlemin geçerli olduğunu doğrulamak için birbirlerine yardım ediyorlar. İşlemler geçerliyse, blok bitcoin blok zincirine eklenir. Bitcoin blok zincirine yeni bloklar bu şekilde eklenir ve her blok, belirli bir madencinin o bloğa eklenmek üzere tanımladığı tüm işlemleri içerecektir. Bu görevler için madenci bir ödül kazanacaktır.

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler:

 1. Bitcoin arzı ve bunun için piyasa talebi.
 2. Madencilik süreci yoluyla bir bitcoin üretmenin maliyeti.
 3. Ödül için işlemlerin doğrulanması için Bitcoin madencilere verilen blockchain .
 4. Rakip kripto para birimlerinin sayısı.
 5. Ticaret yaptığı borsalar.
 6. Satışını düzenleyen düzenlemeler.
 7. İç yönetişimi.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695