AltcoinBitcoinEthereumKripto Haberler

BTC Rallisi Alt Coin Rallisini Tetikledi mi?

Herkesin gözü Bitcoin rallisinin üzerindeyken, alt coin rallisi de başlamış görünüyor. BTC’yi takip eden Ethereum, XRP ve Litecoin de ralli görüntüleri vermeye başladı. Ancak BTC’nin 23 bin dolar sınırının altın düşmesiyle, saydığımız 3 alt coin de düşüş yaşadı. BTC rallisi alt coin rallisini tetikliyor mu, bunun mantıklı bir dayanağı var mı?

Kripto paralar merkeziyetsiz finans temelinde çalıştığı için, herhangi bir devletin, şirketin veya zümrenin tekelinde değildir. Herhangi bir devletin lehte veya alehte bir karar alması veya müdahalede bulunması, müthiş şekilde etkilemez. Ancak tüm olayların bütünü lehte bir gelişmeye neden olabilir. Son BTC rallisinde olduğu gibi. Peki BTC rallisi diğer alt coinlerde de boğa koşusuna neden oluyor mu?

Aslında bunu net bir şekilde ifade etmek zor. Yani BTC rallisi başlamadan önce popüler alt coinler de yükselir diye yorumda bulunan çok fazla kişi yoktu. Para birimi olarak doların yükselmesinin Japon Yenini de beraberinde yükseltmesi gibi alakasız bir korelasyon bu. Ancak BTC rallisi kripto paraların direkt olarak reklamını ve tanıtımını sağlamış oldu. Yani BTC yükseliyor diye sektöre ilgi duymaya başlayan veya yatırım danışmanlarından bilgi alan yatırımcılar, müdahil olmuşken, BTC’yi yakından takip eden alt coinlere de göz atmış oluyor.

BTC Rallisi Alt Coin Rallisini Tetikledi mi?

Ethereum ve XRP’nin yükselişini görenler, farklı araçlardan sepet yapmak isteyenler BTC’nin yanına diğer iki coini de ekleyip yatırıma dönüştürdü. Böyle bir yüklenme olduğu için de her iki coinin ve Litecoin’in de fiyatı yükseldi. İlgi artınca yukarı doğru ivme kazanan birçok alt coin oldu. Beklentiler tam olarak bu yönde olmasa da reklamın iyisi kötüsü olmaz taktiği işe yaradı.

Ethereum da Ralliye Dahil Oldu mu?

Ethereum için ralli başladı demek doğru olmaz. Seviyesinden çok yukarı doğru tırmanamadı hatta geri düştü bile diyebiliriz. BTC yaklaşık 10 alt coini tetiklese de, bu coinler için beklenen ralli henüz başlamadı görüşü yaygın. Kabul edilen bu fikre göre BTC’den bağımsız olarak alt coin rallisi de başlayacak.

BTC rallisinde yüzde 18 değer kazanan XRP, her ne kadar geri dönmüş olsa da iniş-çıkışıyla sevindirdiği bir grup olmuştur. Bu coinden beklenen bu olmasa da hareketlilik sevindiriyor. Aslında XRP için çok olumlu söylemler ve girişimler var ama hızlanacak bir boğayı arkadan kementle tutuyorlar gibi bir hava var. Kementin boşalması an meselesi ancak hangi an olduğu bilinemiyor.

Kurumsal olarak yatırım yapacak şirketlerin gözünün önünde çok da fazla alternatif yok. Birçok ortağı olan ve birçoğu da halka arz edilmiş olan kurumların risk almamak için bekledikleri ve takip ettikleri biliniyor. Ancak bu BTC, ETH ve XRP’nin yakından takip edilmediği anlamına gelmiyor.

Analistler ve finans danışmanlarının bir kısmı ise Alt coinlerin BTC’yi geçeceği şeklinde yorumlar bırakıyor. Bu kişilerin takipçisi de bir hayli fazla. Kurumsal şirketlerin finans sorumluları da bu insanları takip ediyor. Bu yüzden alt coin patlamasının yaşanmasına ramak kaldı deniyor. Boğa piyasasında olduğu kesinleşen kripto paralardan bir kısmı, BTC’nin dominantlılığı düştüğü an çıkışa geçecek.

BTC’nin Piyasa Hakimiyeti Düşecek mi?

Analistler bunun beklendiğini ve alt coinlerin böyle bir durum için hazırlandığını savunuyor. Bu düşüş gerçekleşince alt coin rallisinin önünde hiçbir engel kalmayacak. Ethereum 2.0’ı koşulsuz destekleyen firmalardan biri olan Pantera Capital’in kurumsal görüşü alt coinlerin hızlanacağı yönünde.

Verimliliğini arttırmak için 2.0 sürümüne geçen Ethereum tam bir teknolojik ürün olduğunu ortaya koymuş oldu. Dijital çağda bunun gibi yenilenmelerin önemli olduğu muhakkak. Yakın bir zamanda 2.0 sürümüne geçilmesi, yine yakın bir zamanda Ethereum’un yükselmesini sağlayacak.

XRP de global olarak çok kullanılması, ödeme sistemleri ile avantajlı sözleşmeler yapması nedeniyle yükselebilir. Uzmanların söylemine göre ABD-Meksika arasındaki varlık transferinin yüzde 10’u XRP olarak gerçekleşiyor. Bu iki buçuk milyar dolara tekabül ediyor ve sadece iki devlet arasındaki örnek bu şekilde. Bunun diğer dünya devletleri arasındaki durumunu düşünürsek, XRP’nin yüksek seviyelere çıkması için haklı dayanaklarının olduğunu görebiliriz.

Özetle BTC rallisi 21 Aralık’tan itibaren kaldığı yerden devam edebilir. ETH ve XRP ise aynı tarihte veya birkaç hafta içinde benzeri bir ralliye başlayabilir.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695