BitcoinKripto Haberler

BTC’de Boğaların Etkisi Artıyor

Bazen yükselen bazen düşen ivmesiyle 12 yıldır piyasalarda her türlü haberin yapıldığı Bitcoin’de 20.000 $ tahmini her analist tarafından dile getiriliyor. Bu seviyenin dışında 100.000 dolara kaday yükseleceği öngörülen BTC, henüz beklenen seviyede değil. Ancak kırılma noktası olarak direnç seviyesini 20 bin dolar olarak niteleyen uzmanlar ve zengin yatırımcılar, son 18.500 doların üzerindeki seviyede boğaların etkisinin arttığını ve kontrolü ele aldığını belirtiyorlar.

Boğa piyasasının etkisinin artması demek, BTC’nin önü alınamaz bir şekilde yükselmesi demek. Nereye kadar yükselir bilinmez ama boğa koşusu başladıysa bundan en fazla yatırımcılar kazanır. Eğer BTC’ye yatırım yapmayı düşünüyorsanız şimdi tam zamanı. Piyasada yoğun bir Boğa etkisi olduğu konuşuluyor.

Bitcoin’i başından beri takip eden deneyimli analistler teknik verileri yorumlayıp tüm sırlarını takipçilerle tabi ki paylaşmıyor. Ancak temel göstergelerin ifade ettiği ivme hakkında yorum yapmaktan da kaçınmıyor. Açıkçası bu da BTC’nin geleceği konusunda yatırımcılara yeteri kadar fikir veriyor. Boğalar koşuya başladıysa, yüklü yatırımlar gelmeye başladıysa bir hareketlilik var demektir.

BTC’de Boğaların Etkisi Artıyor

Dünya piyasasındaki günlük anlık işlem hacminin bilinmesine imkan yok. Kendi borsanızda bunu görebilirsiniz ancak ne kadar üretildiğini, piyasaya o gün ne kadar sürüldüğünü, kaçının dolar bazında satın alındığını kaçının satıldığını bilmek imkansız. Ancak analistlerin ulaşabildiği verilere göre Boğa Piyasası kontrolü eline aldı ve bırakmaya da niyetli değil. Bıraktıkları zaman 16.000 dolar seviyesine bile inme riskini göze alamıyorlar. O çok beklenen 20.000 dolarlık direncin aşılması için Boğaların işe koyulması şart.

Analistlerin Korkusu Balina Kümeleri

Balinaların Bitcoin fiyatları üzerinde etkili olduğu yadsınamaz bir gerçek. Birden çoklu alım yaparak piyasayı düşüren ve BTC fiyatlarının olduğundan daha düşük görünmesine yol açan balinaların, birden yaptıkları alımlarda balina kümeleri oluşuyor ve bu zirveyi gören hareket her zaman BTC’nin de yükselmesini sağlıyor.
İşte analistler bu aralar balina kümelerindeki yığılmanın ve zirve hareketinin ipuçlarını grafiklerle açıklıyor.

Böylece BTC’nin yıl başından itibaren 20.000 dolara seviyesine doğru yükseleceğinden neredeyse eminler. Tabi kripto para borsası, aylık veya haftalık değil, bir günün içinde bile birden çok farklı yoruma elverişli şekilde bir performans gösteriyor. Yani yaptığınız genel yorumdan ziyade,, zaman tahmini gün içinde bile değişebiliyor. Bu yüzden analistleri sık sık takip etmekte fayda var.

Eğer takip ettiğini ünlü analistler varsa, detaylı yazı yayınladıkları web sitelerini beklemeyin. Orada günlü yorumları ve tahminleri bulunuyor, o da büyük ihtimalle gün sonunda yazılıyor. Bu insanların sosyal medya hesaplarını takip edin çünkü anlık yorumlar ve değişimler hakkında fikirler genellikle Twitter hesaplarından açıklanıyor.

Balina kümeleri de yığılmanın göstergesi ve yeteri kadar düşürdüğü BTC fiyatının ardından artık tersi yönde bir hareketin olacağını gösteriyor.

Bitcoin Haftalık Dibi Gördü, Şimdi Yükselme Zamanı

Haftalık olarak yapılan yorumlarda BTC hakkında bu haftanın en dip fiyatını gördüğünü ve artık ters yönde ilerlemesinin başlayacağını öngörüyorlar. Balinalar dip fiyattan yeterince BTC topladı. Topladıkları kümelerinden belli oluyor. Bu toplama sırasında endişeye kapılan küçük yatırımcılar elindeki BTC’yi çıkardı ve balinaların ekmeğine yağ sürdü. Yeterince BTC toplayan Balinalar şu anda artık kar edebilmek için BTC fiyatlarının yükselmesini bekleyecek. İşte bu durum BTC’nin klasik yükselişlerinden birine tanık olacağımız anlamına geliyor.

Düşük fiyattan alınan Bitcoinlerin yüksek fiyattan satılması için enerjinin yukarı doğru ivme kazanması an meselesi. Bu hafta bitiyor ancak önümüzdeki hafta veya Aralık ayının sonuna doğru BTC için Boğa koşusunun başlangıcı olabilir. 20 bin, 25 bin ve hatta 30 binlere doğru bir boğa koşusu ütopik değil. Piyasada düşük fiyattan alınabilecek BTC varlığının az olması, her azalan maddenin değer kazanması gibi Bitcoin fiyatlarının da artmasına neden olacak. Balinalar bu anı bekliyor olabilir ancak BTC satın almak için uygun zaman olduğunu milyon dolarlık yatırım yapan yatırımcılar da söylüyor.

Bu fiyattan yakaladığınız BTC’yi sabrederek ve telaş alım-satımı yapmadan bekleyerek kesinlikle çok daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz. Amatör yatırımcıların telaş yaparak alıp sattığı BTC’ler için yükseliş grafiği, en fazla balinaları mutlu ediyor. Önce telaş satışı yaparak düşük fiyattan BTC almalarına yardımcı oldukları balinaların, şimdi fiyat yükselecek diye elindeki BTC’leri almaya çalışmaları, borsanın ve kapitalist ekonominin vazgeçilmez bir kuralı olmaya devam edecek.

Bitcoin Piyasasında İşlem Miktarının Artması Boğa Koşusuna Delalet mi?

Bitcoin piyasasında işlem hacminin arttığını gören analistler, bunu balina hareketlerine bağlasa da, boğa koşusu için engel kalmadığından emin gibiler. Yani süreci balinalar şekillendirse de, diğer bütün yatırımcıların hareketleriyle birlikte boğa piyasasının varlığı güçlü şekilde hissediliyor. Boğaların kontrolü ele aldığı şeklindeki yorumlar ABD’li bazı CEO’lar tarafından da dile getiriliyor.

Bitcoini Ponzi sistemlere benzeten Singapur Bankasının bile BTC anlaşması yapması, yanlıştan dönerek piyasayı okuyabilmesi, genele doğru bir yayılımın başlayacağından emin olunmasına yardımcı oluyor.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695