Kripto Haberler

Devlet Destekli Vatansız Para

Bu tabir RealVision CEO’su Raoul Pal’a ait. Gerçekten de devletlerin desteklemeye başladığı ama vatanı olmayan para birimi Bitcoin. Dolar’ın menşei ABD, Yuan’ın Çin, TL’nin Türkiye, Euro’nun AB ancak BTC’nin nereye ait olduğu belli değil. Bu ifadeye katılmamak elde değil. İşte bu vatansız paranın ruhu için inanılmaz bir savaş başladı. BTC’nin geleceği için aşırı şiddet içerecek bir savaş kapıda. Ekonomik savaşları aratmayacak bu BTC sahiplenme mücadelesi 2021 yılında baş gösterecek. Herkes Ralliye odaklanırken dev firmaların kendi aralarındaki gizli savaş ise büyüyor.

Wall Street’in ağır topları bu savaşa katılmaya başlıyor. MassMutual, BlackRock, CitiBank ve Fidelity savaşın aktörler olma konusunda kıyasıya bir mücadeleye girecekler. Daha açık ve kapsayıcı bir modele doğru ilerleyen BTC varlığı elbette dahili para birimleri gibi olmayacak. Şüpheyle yaklaşanlar oyunun gerisinde kalmak üzere. İdeal bir para birimi olarak kabul ediliyor ancak mücadelede daha farklı yöntemler baş gösterecek ve kaçınılmaz yoğunlukta bir rekabet içerecek.

Devlet Destekli Vatansız Para

Sonucunda kimin nasıl kazandığının önemli olacağı bir savaş. Belki de on yıllarca sürebilir. 2021 Rallisi geçici bir süreç. Bu süreç 50 yıl da sürebilir. BTC’nin üretim sınırının sonunda varlığı en fazla olan kazanacak. Peki diğer para birimlerine ne olacak?

Yeni Katılımcılar BTC’nin Fiyatını Arttırıyor

BTC yatırımcıları ismi anılan aktörlerin piyasaya girişinden memnun. Uzun vadeli BTC yatırımcıları bundan beklenti içine giriyor. Yeni şirketlerin katılımı BTC hakkında yorum yapacak olmaları, buna bir değer katmasını sağlayacak. Bu hikayeye bağlı olan herkes 10-20 içinde milyoner olabilir. Kara para aklamayı önleme mücadelesi olaya ket vurmazsa BTC’nin gidişatı harika.

Başlıktaki tanımı yapan Pal’a dönelim. Pal BTC’nin gelecekte alacağı yer ile ilgili görüşlerine değer verilen bir lider. BTC’nin uzay boşluğunda kendine yer edinebilmesi için daha fazla ağa ihtiyaç duyduğunu da açıklıyor. BTC’nin dönüştürücü bir güç olmasını buna bağlıyor. Vatansız bir paranın, vatanı olan bireyler tarafından kabullenilmesinin, ancak düzenlemeler ile mümkün olabileceğinin de altını çiziyor. Kurumların kabullenmesi için ise kurumsal düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor. Bunu sağlayacak olan da ülkelerin merkez bankaları veya ekonomi istişare kurulları.

Bitcoin’in devletsiz bir para birimi olması ve yolculuğunun sahipsiz kalması, kabullenecek devletlerde konaklayabilmesine bağlı. Konaklaması için de pasaport lazım ve bu da yasal düzenlemelere tabi. BTC’nin ülkenin kabul edebileceği bir girişim olması tamamen yasallaştırılmasıyla ilgili. BTC’nin her yerde konaklayabildiği zaman elle tutulur somut bir birim olarak daha hızlı yayılabileceğine dair inancı var. Bu da şu anlama geliyor, tüm ülkeler yasal düzenlemeyi hızlandırmalı. Ticarette kullanabilmek için bu şart.

Carlson: BTC’nin Yıkıcı Potansiyeli Var

Pal’ın tersine Coindesk köşe yazarı Jill Carlson, Bitcoin’in yıkıcı bir potansiyeli olduğunu savunuyor. Bitcoin kendi doğası itibariyle kontrol edilebilecek, düzenlenebilecek ve uygulanabilecek bir yapıya sahip değil. Kontrol altına almaya çalışmak yorucu olur. Hangi ekonomik değerlerle veya verilerle baskı kurabilirsiniz ki? Sizden ve ülkenizden bağımsız çalışıyor. Yaptırım uygulasanız umurunda mı?

Carlson’un söylemek istediği Bitcoin birçok baskıya direnebilir. Ülkelerden bağımsız olarak kişisel yatırımcılar tarafından da destekleniyor. Bugün Uganda’nın devlet olarak alabileceği 1000 BTC’yi, Avrupa’da veya ABD’de yalnızca bir şirket alabiliyor. Bu yüzden Pal’ın söylediklerine katılmıyor.

BTC Varlığı Arttırma Savaşı Devam Ediyor

Eskiden Avrupa’da krallar rakip ülkenin kralı bir şey edindiği zaman, daha iyisini yaptırmak için mücadele ederdi. Servet dökülen yapılar yerini servet dökülen kripto para birimlerine bıraktı. Avrupa’daki krallar ise artık dev holdingler. Milyar dolarlık servetleri olan tüm kişisel yatırımcılar ve şirketler kripto para varlığı edinme konusunda gizli ve sinsi bir savaşa başladı. Herkes artık bir şirket BTC sahibi olduğunda haberdar oluyor. Peki bu nereye kadar devam edebilir? Yarıştan geri kalanlar var mı?

BTC fiyatının istikrara kavuşmadan önce artabileceğini söylemektedir. Bitcoin bir değer deposu olarak kabul edilirse, programlanabilir bir sosyal rezerv varlığına dönüşmesi öngörülebilir. Hatta ABD fonlarının yerine daha merkezi olmayan, daha az maliyetli, daha çok erişilebilirlik ve yenilik ile geçebilir.

Daha uçuk bir teori yeni ekonomik sistemin BTC üzerine kurulması. Daha geniş bir ağ şeklinde global nitelikli bir teori.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695