EthereumKripto Haberler

Ethereum Nasıl Alınır?

Kripto para piyasasının 2. numaralı yıldızı Ethereum, yaklaşık 66 milyar dolar varlığı ile yükselmeye devam ediyor. Dünyanın en çok bilinen coinlerinden biri olduğu için, Bitcoin’den sonra en çok yatırım yapılan ve hakkında birçok analist tarafından yorumlar ve analizler yapılan alt coinlerden biridir. Bugünlerde yeni yatırım araçlarına merak salan herkes Ethereum nasıl alınır, nasıl satılır konusunda iyi bir cüzdan ve borsa arayışındadır.

Ethereum, Bitcoin gibi madenciliği yapılabilen bir kripto para birimidir. Tabi madencilik yapmak öyle makalelerde anlatıldığı gibi kolay değil. Hem ekonomik olarak hem de yasal olarak maliyetli bir iş. Bunu yerine insanlar Binance gibi güvenilir bir borsaya kayıt olup istedikleri coini rahatlıkla alıp satma yolunu tercih etmektedir.

Daha güvenli olduğu için, dünya piyasalarında geçerliliği olan ve kullanıcı sayısı çok olan borsalara üye olmanızı ve işlemlerinizi adım adım oradan yapmanızı tavsiye ederiz. Zaten yazımızın geri kalanını okuduğunuzda, Ethereum ile ilgili temel bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

Hadi başlayalım…

Ethereum Nedir?

Ethereum nedir, sizin için cevaplamamız gereken ilk soru. Sağlam bir kripto para birimi olarak bilinmekte ve tanıyan sayısı her geçen gün artmaktadır. 2020 yılı içinde 30 kat değer kazanması, normal olarak yatırımcıların iştahını kabarttı. 2020 Aralık ayına 600 dolara yakın bir seviyede giriş yaparak, takipçilerinin daha fazla yorum okuması konusunda onları cezp etti. Hakkında farklı tahminler yürütülse de zamanla hangi direnç noktasına dayanacağını göreceğiz.

Blockchain teknolojisinin kullanıldığı Ethereum bir DeFi ürünüdür. Yani Merkeziyetsiz Finans mantığına dayalı olarak üretilmekte ve çalışmaktadır. Ağda bulunan tüm kullanıcıların Ethereum üretebilir şekilde geliştirilmiş ve bu şekilde bir sistem mekanizması oturtulmuştur. Ethereum kişisel olarak üretilebilir ve uygun bir borsaya aktarılarak kazanç sağlayabilir.

Ethereum Nasıl Alınır?

Mining olarak adlandırılan üretime dayalı madencilik artık eve bile mümkün olan ekipmanlarla sağlanabiliyor. Üretimi BTC’den kolay ve hızlı olan Ethereum, bilgisayarın ekran kartı kullanılarak üretilmektedir. Dolayısıyla bilgisayarınız için çok masraf yapmanıza gerek yok. Tabi bu üretimi yalnızca bilgisayarınızı açıp yapmıyorsunuz. Bir mining ağına katılmanız ve o ağın imkanlarından faydalanmanız gerekiyor. “Bir kripto paranın değeri ne kadar artarsa üretimi de o kadar zorlaşıyor” tezini doğrular nitelikte sonuçlar elde ediyorsunuz.

Ethereum Fiyatı Ne Kadar?

Kripto paraların fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmak için en önemli eylemdir. Bir müddet fiyat grafiğini izlemeye almak, doğru yatırım için doğru zamanı beklemek yatırımdan önce kazanmak için en önemli kriterdir. Ne zaman satacağınızı bilmek de en az o kadar önemlidir. Kısa vadede hemen zarar ettiğinize kanaat getirip kripto paranızı satarsanız, iyi bir yatırımcının en temel özelliği olan sabretmeyi henüz kazanamamışsınız demektir.

Ethereum fiyatı ne kadar diye merak edenler için sitemizde her zaman fiyatlandırma akışı yer almaktadır. Tüm popüler coinleri anlık olarak takip edebilir, yatırımcı tavsiyelerini okuyabilir, dünyada kripto para ile ilgili olup bitenden haberdar olabilirsiniz. Bu gelişmeleri takip ederek yatırımınıza yön verebilirsiniz. Ethereum son zamanların en fazla ilgi çeken kripto paralarından biri. Bu ilgi önümüzdeki süreçte kazanca dönüşebilir.

Yazımızın kaleme alındığı Aralık 2020 ayında 1 Ethereum 606 Dolar değerindeydi.

Ethereum’un Sahibi veya Kurucusu Kim?

Aslında tüm kripto paralar ile ilgili aynı sorular sorulmaktadır. Sahibi kim veya kurucusu hangi grup diye tüm yatırımcılar bilgi sahibi olmak ister. Bunun iki sebebi var. Birincisi meraklı olmamız ve bu sektörü öğrenmek istememiz. İkincisi ise yatırım yapmak için o şirketin bildirimlerini ve girişimlerini takip etmek. Borsa oynamak gibi Ethereum kurucusunun attığı adımları izlemek kazandırabilir. Hatta harici şirketlerin bu coin ile ilgili girişimlerini takip etmek de önemlidir.

Örnek vermek gerekirse, Paypal ödeme aracının şirket olarak bir kripto para ile anlaşacağını duyurması sizce de önemli olmaz mı? O coinin fiyatları konusunda olumlu beklenti yaratmaz mı? Bu yüzden Ethereum sahibi veya kurucusu kim sorusu gerçek değeri olan bir sorudur. Peki cevabı ne? En azından Ethereum yatırımcılarının bunu bilmeye hakkı var.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin isimli Rus-Kanada asıllı bir programcıdır. Bitcoinden sonra coin piyasasının ikinci devi konumunda olan Ethereum markasının oluşturucusudur. Hayatı ile ilgili internette daha geniş bilgiler bulabilirsiniz. Gerçek bir girişimci ruh tanımak isteyenlerin incelemesi gereken bir biyografiye sahip.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Olayla hiç ilgisi olmayanların anlayamadığı coin üretme olayı, başlangıç seviyesindekiler için bile bazen anlaşılması zor bir süreç olmaktadır. Sahip olunması gereken ekipmanlar, yapılması gereken yatırım miktarı ve yürütülecek olan süreç için aslında biraz girişimci bir kişilik gerekiyor. Ethereum nasıl üretilir konusunu anlatan birçok Youtube videosu da var. Hepsini izleyebilir, kafanızda netleştirerek üretime doğru bir adım atabilirsiniz.
Ethereum üretmek için en mantıklı yatırım ekran kartları ile yapılan üretimdedir. Teknolojik içeriği kapsamlı olan ve fiyatı kişisel bilgisayarlarımızdaki ekran kartlarından pahalı olan 3-5-7-9 adet ekran kartının bir platforma oturtularak, gerekli üretim ekipmanlarını kurarak yapılan üretimde, düzenli olarak yapılan en yüksek tutarlı masraf elektrik masrafıdır. Çünkü fişe takıp çalıştırdığını ekran kartı donanımları Ethereum üretmek için belirli bir elektrik enerjisine ihtiyaç duyar. Tıpkı PC’lerin elektriğe ihtiyacı olması gibi.

Ancak sadece bu ekran kartlarını kullanarak üretimin yapıldığını düşünmeyin. Çeşitli programlar ve yazılımlar da kurmak zorundasınız. Bir fabrikanın üretim mekaniğini anlarsanız, Ethereum da aynı mantıkla üretilmekte ve depolanmaktadır. Tek farkı yazılımsal olarak biraz daha karmaşık bir yapıya sahip olmasıdır. Öğrenmek zaman alır ancak daha sonra kendinizi bir dahi gibi hissedersiniz.

Ethereum Üretmek Masraflı mı?

Yukarıda bahsettiğimiz sürecin başlangıcındaki masraf almak istediğini ekran kartlarına ödediğiniz ücretlerdir. Ortalama 5.000 TL’lik ekran kartlarından 8-10 adet almak isterseniz 50.000 gibi bir bütçe ile başlayabilirsiniz. Elbette 3 adet ekran kartı alarak 15.000 masraf ile de başlayarak ufak bir giriş yapabilirsiniz. Amatör olarak 3 adet ile başlamanız yeterli olacaktır. Sistemi öğrendikçe yatırım miktarınızı arttırabilirsiniz.

Elbette başlangıçtaki bu masrafı takip eden üretim aylarında aylık elektrik faturası da masraf olmaktadır. Elektrik masrafı sahip olduğunuz ekran kartının niteliğine ve kapasitesine göre değişecektir. Ancak 3 adet ekran kartı ile başlangıçta ortalama 600 TL gibi bir aylık elektrik faturası ile karşılaşırsınız. Bu masraflar karşısında kazanacağınız miktar ise aylık ortalama 1,300 TL civarında olacaktır.

Ethereum En Kolay Nasıl Alınır?

Ethereum en kolay nasıl alınır bilmek isteyenlere detaylı bir açıklama ile yardımcı olalım. Ethereum üretmeyen yatırımcılar, hali hazırda üretilmiş ve piyasaya sunulmuş olan kripto parayı satın almak için bir kripto para borsasına üye olmalılar. Binance bu borsalar arasında dünyada saygın bir yeri olan güvenilir borsaların başında gelmektedir. Üstelik Türkiye bürosunu da açan firma hizmetlerini Türkçe olarak da sunmaktadır.

Binance sitesinde üyeliğinizi oluşturup kimlik onayınızı gerçekleştirdikten sonra sol üst menüde yer alan Kripto Al butonuna tıklayın. Aşağı doğru açılan pencereden yatırım seçeneklerinden size uygun olanını seçin.

Binance Kripto Al

Bu seçenekler arasında Kredi Kartı, Banka Transferi veya sanal cüzdanlar ile yatırım, nakit bakiye ve Papara yöntemleri kullanılmaktadır. İstediğinizi seçerek işleminize devam edebilirsiniz. Bu işlemi Binance hesabınıza para yatırmak için kullanıyorsunuz. Ancak eğer hesabınızda paranız varsa;

Ethereum Alım Satım

Yukarıdaki yerde Alım Satım Yap butonundan Ethereum alacağınız sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Burada Yeşil renkli ETH AL kısmına istediğiniz ETH miktarını girip butona bastığınızda, alım emri oluşturulmakta ve eşleşme bulunduğunda Binance cüzdanınıza Ethereum aktarılmaktadır.

Ethereum Alım Miktar

Ethereum Satın Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Ethereum satın alırken güvenilir bir borsada hesabınızın olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Öncesinde hesap oluşturma karar sürecinde, hangi borsaların ne kadar komisyon kestiğini, borsaların hangisinin lisanslı olduğu konularında iyi bir araştırma yapmalısınız.

Kripto para borsalarında en fazla eleştirilen şeyin işlem maliyetleri olduğunu göreceksiniz. Özellikle bir borsadan diğer borsaya transfer yapılırken uçuk kesintilerin yapılması, çoğu kullanıcının canını sıkmaktadır. Bir kez bu maliyeti ödeyen kişilerin farklı alternatiflere yöneldiğini görüyoruz.

Ethereum Nasıl Saklanır? En Güvenli Yöntem Hangisidir?

Ethereum satın alındıktan sonra nerede saklanır, bunun için en güvenli yöntem hangisidir soruları aklınızı kurcalamaya başlar çünkü artık mesele yatırım yapmak değil yatırımı korumaktır. Özellikle kripto parayı uzun süre barındıracak bir cüzdana sahip olmak gerekecektir.

Bunun için önerilen en güvenli yöntemler;

• Kağıt Cüzdanlar
• Çevrimiçi Cüzdanlar
• Donanım Cüzdanları
• Mobil Cüzdanlar
• Masaüstü Yazılım Cüzdanları

Bunların nasıl kullanılacağı ile ilgili daha detaylı bilgiyi başka bir yazımızda aktaracağız.

Ethereum Nasıl Satılır?

Ethereum aldınız, belirli bir müddet sakladınız ama yükseldiğini görüp satmak istiyorsunuz veya başka bir yatırım aracını tercih edeceksiniz. O zaman Ethereum coinini satmanız gerekecek. Bunu da önce aşağıdaki ekrana satmak istediğiniz miktarı girerek başlatabilirsiniz.

Ethereum Satış Miktar

Görselde 10 Ethereum satmak için satış emri verilmektedir. Piyasada bu fiyattan 10 ETH satın almak isteyen yatırımcı ile eşleştiği zaman elinizdeki kripto para satılmış olur. Satıştan sonra Binance Cüzdandan paranızı görebilirsiniz.

Binance Ethereum Cüzdan

Ethereum ve Bitcoin Farklı mıdır?

Ethereum ve Bitcoin farklı mıdır sorusu yalnızca yatırıma başlayanların değil, bu alana ilgisi olan herkesin merak ettiği bir sualdir. Aralarında belirgin farklar vardır ancak ortak özellikleri ikisinin de kripto para treninin lokomotifi olmasıdır. BTC biraz daha önce olmasına rağmen, ETH treni arkadan iten ikinci lokomotif görevini üstlenmektedir.

Ancak tabiatıyla aralarında farklar mevcuttur. BTC 2009 yılından beri üretilmekte, işlenmekte, alınmakta ve satılmaktadır. ETH ise 2015 yılında piyasaya giriş yapmıştır. BTC üretmek ve ETH üretmek farklı şeylerdir.

BTC popüler bir varlık saklama aracıdır. ETH işlem platformu olarak çok daha farklı işlevlere hizmet edebilmektedir. BTC sabit işlem maliyeti politikasına uyarken, ETH işlem maliyetini farklı değişkenlere göre hesaplamaktadır.

BTC 10 dakika sürede blok üretirken, ETH maksimum 12 saniyede blok üretmektedir. BTC üst sınırı 21 milyon olarak belirlenmişken, ETH arzında üst sınır bulunmamaktadır.

Ethereum Bitcoin’i Yakalayabilir mi?

Platform olarak kısa vadede BTC’nin ETH tarafından fiyat olarak yakalanması mümkün görünmemektedir. Tüm analistler BTC’nin kısa zaman sonra 100.000 Dolar değerine ulaşacağını düşünürken, bu yüksek tahmin ETH için henüz öngörülememektedir. Bu yüzden kısa vade olarak düşünecek olursak ETH, BTC’yi yakalamakta çok zorlanacaktır.

Ancak kullanıldığı platformlar, sözleşme yapılan şirketler, üretim hızı, arz sayısı ve daha birçok değişken incelendiğinde ETH’nin kullanım alanı bazında çok daha fazla çeşitliliğe imkan tanıyacağını söyleyebiliriz. Önümüzde süreçte dünyada neler olup biteceğini bilemiyoruz. Pandemi sonrası yenidünya düzeninde, yeni şartlar oluştuğunda bu soruyu yeniden değerlendirmek gerekiyor.

Binance’e üye olmak ve komisyon kazanmak için hemen ziyaret et >> www.binance.com

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,265.89
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,077.60
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.454210
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.83
 • tronTRON (TRX) $ 0.064371
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,288.88
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.17
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113440
 • stellarStellar (XLM) $ 0.108348
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.09
 • moneroMonero (XMR) $ 116.92
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.78
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.46
 • eosEOS (EOS) $ 0.935603
 • neoNEO (NEO) $ 8.25
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022102
 • nemNEM (XEM) $ 0.044082