Kripto HaberlerLibra

Facebook Kripto Parası Libra’nın İsmini “Diem” Olarak Değiştirdi

2021 Yılının Ocak ayında yepyeni bir kripto para birimi piyasaya sürülecekti. Sosyal Medya Devi Facebook son yıllardaki popülaritesini kaybetmemek adına yaptığı yeni yatırımlara, kripto parayı da eklemeye karar vermişti. “Libra” isimli bir kripto para üreteceğini ve bunu borsaya bildireceklerini belirten Facebook yetkilileri, para piyasaları tarafından tehlikeli ve riskli olarak değerlendirilen bu atılım hakkındaki algıları değiştirmek için, para biriminin ismini “Diem” olarak değiştirdi.

Libra ismini kısa bir zaman önce zikreden Facebook, hızlı ve kuvvetli bir giriş yapabilmek için piyasa araştırması yaptı ve bu girişimin riskli olarak değerlendirilmesi sonucu isim değişikliği yapmaya karar verdi. Birçok dev şirketin girdiği kripto para piyasasında geç kalmamak için bulunmayı kararlaştıran Facebook, başka bir coin türü ile anlaşmaktansa, kendi para birimini üretmeyi seçti. Bu şekilde daha bağımsız bir girişimde bulunmayı hedefliyorlar.

Facebook Kripto Parası Libra

Piyasanın yarısından fazlasını elinde tutan Bitcoin, kripto para piyasasına yeni girecek şirketler için hedef noktası olmayı sürdürüyor. Diem, alt coinlerden biri olarak BTC’nin varlığını tehdit edecek mi bilinmez ama eğer işin içinde Facebook varsa bunu zorlayacaktır. Kullanıcılarının kişisel bilgilerinin paylaşıldığının ortaya çıkmasıyla zor günler geçiren Facebook, yeni atılımlar ile biraz da konudan uzaklaşmayı ve imajını düzeltmeyi seçiyor.

Facebook Libra ismini markalaştırmak için Libra Vakfını kurmuştu. Para birimi Diem olunca vakıf ismi de Diem Vakfı oldu. Otoriteler tarafından büyük bir merakla beklenen Diem’in nasıl bir performans göstereceği, piyasaya dolar olarak ne kadar tutarla giriş yapacağı merak ediliyor. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan vakıf, Ocak ayına kadar lisansını tamamlamaya çalışıyor. Lisans Aralık ayı içinde alınsa bile açıklama için 2021 Ocak beklenecek.

“Libra” Para Piyasalarında Tehdit Olarak Algılanmıştı

Bu haber sansasyonel şekilde tüm haber sitelerinde yer almıştı. Acaba Libra hangi kripto para çevresince tehdit olarak algılandı. Kısa bir incelemeden sonra Doların bunu tehdit olarak algılayabileceği ortaya çıkmıştı. Peki nasıl olur da fiziksel olarak en güçlü olan dolar para birimi, sanal bir tür olan Libra tarafından tehdit edilebilirdi?

Bunu ECB Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coerue tarafından dile getirilen bu açıklama ekonomi çevrelerince tartışmaya değer bulundu. Diğer taraftan ECB merkezi bir kripto para biriminin oluşturulması yönünde çalışılacağını da belirtiyor.

Coerue’nin açıklamasına geri dönecek olursak, yaygınlaşan kripto para birimleri ticari çevreler tarafından da kullanılmaya başlanırsa, doların global dolaşımı tehlikeye girebilir. Evet, belki ABD kendi ihraç ettiği ürünleri için dolar şartını getirebilir ancak uluslar arası şirketler para transferlerinde dolar yerine BTC, ETH veya XRP gibi coinleri kullanırsa, bu durum çok kullanılmayan doların etkisini yitirmesine neden olabilir.

Bu durum kapital dünya düzeni kurallarının yeniden yazılabileceğine işaret ediyor. Pandemi sonrasına hazırlanan dünya devi şirketler, bir yandan da yönetim kurullarına kripto paraya geçişi araştırması görevini vermiş durumda.

Diem Piyasalar Tarafından Kabul Görür mü?

Facebook Ocak ayına kadar ismini değiştirmez ise şimdilik adı Diem olan bir para birimi, kripto para piyasasına giriş yapacak. Ancak nasıl bir giriş yapar bu tartışılır. Piyasadaki borsalar tarafından kabul görür mü, şirketler bu para birimini kullanır mı?

Diem Piyasası

Bilinen bir gerçek var ki; Facebook kuralları değiştirebilecek büyüklükte bir grup. Diem piyasaya girerken bizim gördüğümüz Sosyal Medya olan Facebook markasıyla girmeyecek. Aynı zamanda Facebook Payments Inc, Facebook Payments International Limited, Onavo, Facebook Technologies, WhatsApp Inc ve CrowdTangle markalarının da gücünü arkasına alacak.

Günümüzde özellikle son zamanlarda Paypal şirketinin XRP kullanacağına dair haber hemen Ripple’ın fiyatının artmasını sağladıysa, büyük şirketlerin yakın zamanda ETH kullanacağına dair haberler Ethereum fiyatlarının yükselmesine etki ettiyse, bilinmelidir ki Facebook ve iştiraklerinin gelişimi ve yatırımları da Diem’in performansını etkileyecek.

Hem mobil hem yazılım olarak birçok yatırım yapmayı düşünen Facebook, Diem ile kripto para piyasasında rüzgarı kendisinden yana çevirebilir. İlk olarak stabil başlasa da gerçek değerini ileriki süreçte kazanacaktır.
Bu arada ekonomik yönüyle incelediğimiz Diem’in bizlere “Carpe Diem” kelimesini hatırlattığını da ekleyelim.

“Günü Yakala” sloganının Latince versiyonu olan bu kelime, anlamını Diem kripto para biriminde gösterecek mi göreceğiz.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695