BitcoinKripto Haberler

Geleneksel Kripto Para Saklama Şirketleri, Kurumsal Talebi Karşılamak İçin Güvenliği Artırıyor

Geleneksel kripto para saklama şirketleri, kurumların son dönemlerde artan BTC talebi nedeniyle, kripto paralar kaybolmasın diye güvenliği artırmaya başladı. Özellikle çevrimdışı çözümlere yönelen güvenlik şirketleri bu konuda bir hayli istekli. Tabiri caizse yastık altında altın saklama devri başlıyor.

Son dönemlerde artan BTC hırsızlığının en büyük sebebi online saklama metotlarının güvensiz oluşu. Bu yüzden borsadaki işlemlerini online yapan kurumsal müşteriler elde ettikleri BTC varlıklarını çevrimdışı saklama metotlarıyla barındırmayı tercih etmeye başladılar. Özellikle 24.000 $ seviyesini geçerken, boğa koşusunun olduğunu anlayan kurumsallar, resmen BTC’ye akın etti. Bu rallide geride kalmamak için kapıştıkları bitcoinleri saklama derdi de beraberinde başlamış oldu.

Bank of America – Merril Lynch’in son anketine göre 534 milyar dolarlık hacme sahip fon yöneticilerinin % 15’inin Bitcoini, teknoloji hisseleri ve ABD dolarının ardından yatırım yapılan en iyi üçüncü araç olarak tanımladıklarını aktardı. Son süreçte yapılan Fidelity anketine katılanların da % 36’sının (774 kurumsal yatırımcı)’nın kripto varlıklarına sahip olduğu ortaya çıktı.

Geleneksel Kripto Para Saklama Şirketleri, Kurumsal Talebi Karşılamak İçin Güvenliği Artırıyor

Bitcoin dünya çapında profesyonel yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ederken, güvenlik önlemleri ve sigorta garantileri her zamankinden daha fazla önem arz ediyor.

Çevrimdışı Güvenlik, Dijital Varlıkları Korumak İçin Bir Zorunluluktur

Merkezi Hollanda’da olan, dünyanın en büyük ikinci profesyonel hizmet ağına sahip, çok uluslu bir denetim, vergi ve danışmanlık şirketi olan KPMG’nin raporuna göre, sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmak isteyen kripto varlık saklama şirketleri için bir numaralı kilit eylem, yeni nesil güvenlik ve dayanıklılık içeren eylemlerdir. Bu güvenlik eylemleri içinde farklı kriptografik teknikleri bulunuyor. Özellikle çoklu imza, parçalama ve özel fiziksel donanım… Başka bir deyişle ifade etmek gerekirse dijital varlıkları korumak için çevrimiçi be çevrimdışı güvenlik önlemlerinin her ikisi de gereklidir.

Yönetilmesi gereken büyük miktarlarda para ve itibar sahip geleneksel kurumlar söz konusu olduğunda, özellikle çevrimdışı güvenlik prosedürlerinin dijital varlık koruması için çok kritiktir. Blok zincirleri değişmez bir cüzdan olduğundan, kuruluşların bilgisayar korsanlarından kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapması gerekir. Sıcak cüzdanlara her zaman internete bağlı oldukları için savunmasızdırlar. Bu yüzden kurumsal müşterilerin çevrimdışı güvenlik önlemlerine itibar etmesi gerekiyor.

İsrailli GK8 Şirketi Çevrimdışı Bir Çözüm Geliştirdi

Aralarında eski İsrail askeri siber güvenlik personelinin bulunduğu bir şirket olan GK8, geleneksel yatırımcılar ve bankalar için tamamen çevrimdışı bir çözüm geliştirdi. Üstelik çevrimdışı çalışırken blockchain ağında işlem oluşturma yeteneği sağlayan bir kasadan oluşuyor.

Bu çözüm, blockchain işlemlerini çevrimdışı yürütme süreci, kullanıcıların özel anahtarlarına yönelik tüm olası saldırıları ortadan kaldırarak siber tehditlere karşı tam koruma sağlıyor. Şirket henüz bu ürün ile ilgili tüm bilgileri ifşa etmiyor. Bu kasa, kötü niyetli kod içerebilecek herhangi bir dijital giriş almadan, tek yönlü bir bağlantıda blok zinciri işlemleri oluşturmasına, imzalamasına ve göndermesine olanak veren patentli kriptografi sayesinde bu çözümü mümkün kılıyor. Bu ürün aynı zamanda 500 milyon dolarlık bir sigorta paketini de kapsamaktadır.

Çevrimdışı Depolama Hayati Önem Taşıyor

Zikredilen miktarlar birkaç BTC değil, binlerce BTC. Bu yüzden çevrimdışı depolama hayati bir önem taşıyor. Çevrimdışı saklama çözümünden yararlanan şirketlerden biri, geleneksel bankalar için fiziksel güvenlik sorumlusu olarak hizmet veren ve yolda 360 milyar Euro varlık yöneten İspanyol güvenlik şirketi Prosegur’dur.
Geçen yıl bu firma bir Truva atının saldırısına uğradı. Ödemesini BTC olarak almak isteyen bu virüs fidye yazılımı olarak güvenliği tehdit etmişti. Bu yüzden Prosegur Cyrpto hizmeti devreye sokuldu ve dijital varlıkların korunması ve yönetimi için daha güvenlikli bir metot oluşturulmuş oldu.

Daha fazla kurumsal kripto alıcısı pazara girdikçe, Prosegur bunların hepsini koruyabilecek şekilde dizayn edildi. Bulut çözümünü de deneyen ancak çevrimdışı kriptografi yöntemini uygun bulan şirket, bunun kesinlikle karşılaştıkları en güvenli çözüm olduğunu söylüyor.

Yine de Prosegur gibi şirketler çevrimdışı güvenlik çözümlerini sunan tek şirket değil. Asya’nın tanınmış dijital varlık platformlarından biri olan OSL, bünyesindeki binlerce kurumsal müşteri ve potansiyel yatırımcılar için dijital varlıkları korumak amacıyla askeri düzeyde çevrimdışı güvenlik protokollerini kullanıyor.

Peki, Çevrimdışı Koruma Gerçekten Yeterli mi?

Dijital varlığa aktarılan milyarlarca dolar kripto para hacmini siber saldırılardan korumak için çevrimdışı güvenlik metotları uygun olsa da zorluklar içerdiği de bir gerçek.

Çevrimdışı çözümler fiziksel donanımlar üzerinden sunuluyor. Bu da bu tür cihazların imha edilmesi veya başka bir sebeple kullanılamaması durumunda, mevcut kripto para varlığına ulaşmanın imkansız olduğu da biliniyor. Yani çevrimdışı çözümler çevrimiçi saldırıları önlemek için harika ama ya bu cihazlar kullanılamayacak duruma gelirse. Kaybolursa veya arıza gösterirse!

Bunu çözmenin yolu yine çevrimiçi aktarmalarda saklı. En ideali çevrimdışına aktarılan kripto para varlığının bir kaydının da çevrimiçi olarak tutulması. Yani fiziksel donanımın yapılan her işlemi online tabanlı bir bilgi merkezine tek taraflı göndermesi. Böylelikle hem kripto para güvenliği sağlanmış olur hem de kayıt altında olduğu için donanımın kaybolması durumunda gerçekçi bir bilgi sağlar.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,350.83
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,072.42
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.459900
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.88
 • tronTRON (TRX) $ 0.065246
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,348.73
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.73
 • okbOKB (OKB) $ 12.10
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.24
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113581
 • stellarStellar (XLM) $ 0.109022
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.19
 • moneroMonero (XMR) $ 116.72
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 106.35
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.48
 • eosEOS (EOS) $ 0.942417
 • neoNEO (NEO) $ 8.30
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022068
 • nemNEM (XEM) $ 0.047902