EkonomiKripto Haberler

Katar, Neden Sıcak Parayı Türkiye’ye Getirmeye Devam Ediyor?

100 yıl önce küçük ve kendi halinde bir bölge iken, bugün Türkiye’nin zor günlerinde elini uzatan Katar nasıl bu seviyeye geldi ve neden sıcak parayı Türkiye’ye getirmeye devam ediyor? Herkesin merak ettiği bu soruyu geçmişiyle birlikte cevaplayalım.

100 yıl önce Osmanlı Devleti’ne bağlı bir küçük bir bölge iken, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik olarak sancılı geçen günlerinde koşa koşa yardıma gelen Katar neden geliyor? Bunun cevabını elbette yüz yıl öncesinde aramayacağız. Sadece 3 yıl öncesinde Körfez ülkelerinin Katar’a yaptığı ambargoyu hatırlayalım. Sözde din kardeşleri ABD’nin emriyle Katar’a ekonomik yaptırımlar uygulamış, hammadde satışından ithalata ve ihracata kadar mevcut ekonomik ilişkilerini kesmişlerdi.

O sırada Katar’ın imdadına yetişen, ambargoyu tanımayan ve gerek yatırımlarla gerekse sürdürdüğü ekonomik ilişkilerle, Katar’ın yanında olan Türkiye’ydi. O zamanlar “tüm Müslüman ülkelerin Katar’a pencerelerini kapattığı sırada yanlarında kahramanca duran Türkiye” olarak betimledikleri, kardeş olarak nitelendirdikleri ülkenin yardımına acaba bu vefa borcu nedeniyle mi koşuyor, gerçekten de merak ediliyor.

“Değerli Yalnızlık” Kardeşliği

Ortadoğu’da ve coğrafyamızda kaderine terk edilen, Avrupa ve ABD tarafından gelişmesi istenmeyen, Batılılar tarafından biat etmesi halinde çok daha iyi koşulları sunulacağı aba altından söylenen Türkiye ve Katar “değerli yalnızlık” kardeşliği ile birbirine destek oluyor. Bunu dile getiren Türk ekonomi çevreleri.

Katar, Neden Sıcak Parayı Türkiye’ye Getirmeye Devam Ediyor?

Katar’ın en belirgin özelliği son zamanlarda ülkemize yaptığı yatırımlar. Hem de en kritik zamanlarda gelen milyarlarca dolar para. Türkiye’nin içinde bulunduğu krizi geçici olsa da kısa vadede rahatlatan bir girişim. Bir değil birden fazla girişim aslında. Katar’ın hiç gerek olmadığı halde ülkemizde birçok alanda satın aldığı şirketler daha sonra zarar etmiş ve bu zararları hükümet tarafından karşılanmıştı. Ancak bu kardeşlik zor zamanlarda ortaya çıkıyor ve işe yarıyor.

Katar’ın ülkemizdeki yatırımların dikkat etmek gerekiyor. Türklerin günlük hayatta en fazla kullandıkları alanlara yatırım yapan Katar, gayrimenkul konusunda da epey bir yol kat etti. Üstelik Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler arasında Katar birinci sırada bile değil. Katar’ın önünde Çin, Fransa, ABD, Hollanda var. Ancak bu ülkelerin hiçbiri Katar gibi hedefi 12’den vuramıyor.

Siyasal ve Sosyal Alanda Birliktelik Yatırım Çekiyor

Ambargo zamanında hem siyasal hem de sosyal olarak Katar’ın yanında olan, uluslar arası lobilerde destekleyen ve bunu açıkça beyan eden Türkiye, o manevi yatırımların karşılığını alıyor. Elbette karşılıklı çıkar ilişkisi olarak yorumlamak belki de haksızlık olur ancak devletlerin ilişkilerinde esas olan bu değil midir?

Aslında bazı ekonomistler ülkeler ile bu şekilde bir dostluk oluşturulmasının yatırım çekebileceğini düşünüyor. Fransa ile ilişkiler gergin olsa bile, Kanuni’nin yıllar önce Fransa’nın özgürlüğüne ve kuruluşuna sağladığı desteğin vurgulanması bu krizi aşmamıza yardımcı olabilir. Katar ile tam da yapılan bu aslında. Ekonomik ilişkiler 2010’a dayansa da, kritik eşik 2017 yılında aşıldı. O yıldan sonra inanılmaz bir karşılıklı destek ağı örüldü.

Tüm Yatırımcılar Hollanda Gibi Olsa!

Katar’ın desteği hiç şüphesiz zor zamanlarda geldiği için çok anlamlı ve değerli. Ancak pastanın % 15,9’unda Hollandalılar var. Doğrudan yatırımlarda 25,7 milyar dolarla zirve Portakalların. Onları ABD takip ediyor. Katar’ın da içinde bulunduğu körfez ülkeleri ise bu alanda üçüncü sırada.

Her ülke ile Katar gibi ilişkiler geliştirilse yabancı yatırımın çoğalacağını öngörebiliriz. Siyasi argümanların bizi götürdüğü yol farklı, ekonominin gidişatı farklı olmalı ancak her ikisi de birbirinden etkileniyor.

Katar Yatırımlarda Riski Seven Bir Ülke

Aslında Katar son 5 yıldır ülkemizde ciddi yatırımlar yapıyor. Yatırım oranlarında yüzde on beş gibi bir paya sahip olan Katar, önümüzdeki süreçte oran olarak hızlıca yukarı doğru çıkacak gibi. Katar’ın riskli ekonomileri sevdiği biliniyor. Karışıklık dönemlerinde Mısır ve Libya’ya yaptığı yatırımlar bunu kanıtlar nitelikte. Türkiye’ye de ekonomik verilerin iyi olmadığı bir dönemde yatırım yapıyorlar. Peki bundan hiç zarar ettiler mi?

Global ekonomistler Katar’ın Libya, Mısır ve Türkiye yatırımlarından hiç zarar etmediğini söylüyor. Katar’ın sıkıntılı bir süreçte TL değer kaybederken buraya yatırım yapması, son düzlükte BIST’ın % 10’unu alması gibi, Türk ekonomisini nasıl etkileyecek takip ederek göreceğiz. Ancak yeniden toparlanma döneminin adımlarının atıldığı bu süreçte, uluslar arası yatırımcılar Katar’ın desteğinin etkisini görmeyi bekliyor.

Bunu da açıkçası döviz kurundan takip edecekler. 7,78 – 8,00 bandında devam eden doların 7,00 hatta 6,50 seviyelerine gelmesini bekleyen yatırımcılar olduğu da söyleniyor. Bu haldeyken yatırım yapmanın tehlikeli olduğuna inanıyorlar. Peki bu hengameli süreç içinde Katar neden korkmuyor da geliyor. Bunun açıklaması gayet net. Türkiye ile olan hukukuna güvenen bir diplomasi yatırımı söz konusu. Yani ne olursa olsun, menfaatlerinin gözetileceğini düşünüyorlar ki geliyorlar.

Katar Ekonomisi Nasıl?

Halkının neredeyse tamamı zengin sayılan ülkelerden biri olan Katar’ın GSMH’si 64 bin dolar. Kişi başında düşen gelirin yüksekliği ile dünyada 15. Sıradalar. Bu zenginliğin kaynağı ise LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz). Doğalgazın nakledilmesini kolaylaştıran bu teknoloji ile birçok ülkeye bunu satabilen bir ekonomiye sahip.
British Petrol Katar’dan geçen yıl yaklaşık 108 milyar metreküp LNG satın almış. Türkiye de bunu satın alıyor ve bir kısmı Katar’dan. Doğalgaz rezervi bakımından ise Rusya, İran ve Katar ilk üçü paylaşıyor. Ülkemizle olan ticareti son araştırmada 1,4 milyar dolara çıkmış durumda. Katar’a körfez ülkelerinin gıda bile satmadığı zamanda Türkiye’den yapılan gıda ihracatı iki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesini tam anlamıyla zirveye çıkardı.

İstatistiklere göre Katar meyve ihtiyacının % 11’ini, konserve ürünlerinin % 22’sini, canlı hayvan ihtiyacının % 13’ünü Türkiye’den karşılamaktadır. Ayrıca Türkler Katar’daki 473 firmada ya ortak ya da sahip konumunda bulunuyor.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695