AltcoinKripto Haberler

Klaytn (KLAY) Coin Nedir, Geleceği Nasıl?

Güney Koreli büyük internet şirketi Kakao tarafından geliştirilen, teknolojik gelişmelere ve halka açık bir blockchain ekosistemi olan Klaytn, blockchain deneyimini milyonlarca kullanıcı için kitlesel olarak benimsenmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Güney Koreli geliştiriciler tarafından ülkenin ilk ve tek internet bankası olması için kodlandı. İnternet bankası mevduat kredilerini işlemek ve para havale etmek de dahil olmak üzere ticari bankalarla aynı süreçleri işletiyor.

Müşterilerin artık yeni bir banka hesabı açmak veya kredi başvurusunda bulunmak için bankayı ziyaret etmek zorunda kalmayacaklar. Ülkemizde de Enpara gibi benzeri girişimler var. KYC dahil olmak üzere birçok işlemi online olarak tamamlayan bu benzeri sistemler yeni nesi bankacılık olarak tanımlanmaktadır. Birçok iştiraki olan Kakaoi Ground X platformu ile KLAY tokeni, bu amaçla kodlanmış ve başta online bankacılık kullanıcılarının transfer işlemleri olmak üzere birçok yönden daha düşük komisyonlar sunmayı vaat etmektedir.

Bugüne dek aktardığımız tokenler ve platformlarda dikkatini bir şeyin çekmiş olması lazım. Genelde merkezi finans ürünleri ve ekonomik düzene karşı bir tutum içindeler. Normal bankacılık hizmetlerinin yavaş ve maliyetli olması, hafta sonları ve akşamları daha çok ücret ile daha hızlı işlem yapması kullanıcıların aleyhine durumlar teşkil etmekteydi. Ancak blockchain teknolojisi ile 7/24 para aktarım ve işlem yapma özgürlüğü tanınıyor. Örneğin fiyatı düşen bir ürünü satın almak için piyasaların açılmasını beklemenize gerek kalmaz. Gecenin bir yarısı da KLAY token ile daha ucuza satın alabilir, satın alma maliyetlerini düşürebilirsiniz. Üstelik transfer ücretleri anlaşmalı borsalar üzerinden çok düşük rakamlara tekabül ediyor.

Klaytn (KLAY) Coin Nedir, Geleceği Nasıl?

KLAY Coin Nasıl Satın Alınır?

Kitlesel müşteri bilgilerini ve hareketlerini oldukça yüksek bir güvenlikle depolayan KLAY teknolojisi, birçok marka ile işbirliği yaptığı için hızlıca gelişmektedir. Bilindiği üzere Güney Kore ülke olarak teknolojiye çok yatırım yapan ve bu konuda dünyada lider ülkeler arasında. Konu yeni nesil teknoloji olan blockchain olunca da Güney Korelilerin geride kalması beklenemezdi. Hatta dünyanın en büyük BTC balinalarından bir kısmının bu ülkede yaşadığı düşünülüyor. Özellikle gece sabaha karşı uyandıklarında kripto para piyasasını Çinliler ile birlikte sallayan ülkelerden biri.

Teknolojisini tanıttığımız ve gerçekten çözüm sunan bir platform olduğunu anladığımız KLAY coin nasıl satın alınır, bahsedelim. KLAY coin bugün dünya üzerinde birçok saygın borsada yer almaktadır. Hacimsel olarak en fazla %25 ile Bithumb borsasında yer alıyor. Daha sonra ise % 12,80 ile OKEx borsasında işlem görmekte. Her ikisinin de Asya Borsası olduğunu görüyoruz.

Kendi Swap platformu bulunan KLAY coin % 35 oranla KLAYSwap üzerinden tokeni meraklıları ile buluşturuyor. İşleme girebileceğiniz diğer borsalar ise Binance, Pionex, GDAC, Hoo, Gate.io, Bilaxy borsalarıdır.

KLAY Coin Yorum, Grafik

Nisan 2020 periyodunda 0.08 $ değere sahip olan KLAY coin uzun bir süre kayda değer bir gelişme göstermedi. Ancak Haziran 2020’ye kadar 0.27 seviyesine çıkabildi. Ağustos 2020 periyodunda 0.82 ile o zamana kadarki en yüksek değerini gören KLAY coin, daha sonra kısa bir duraklama devri yaşadı. Takvimler Ocak-Şubat 2021 zamanına gelince önlemez yükselişin yaşandığı alt coinlerden biri oldu.

O sürece 0.60 $ seviyesinde başlayan KLAY coin, Şubat ayının sonuna doğru 1.60 $ seviyelerini gördü. Mart 2021’de 3,23 $ fiyatını gören KLAY coin, 30 Mart 2021’de tarihsel bir an yaşadı ve ATH’sine 4.24 $ olarak ulaştı. Daha sonra malum süreç ile birlikte BTC’yi takip etti. Yatırımcıları da gemiyi erken terk edince fiyat önce % 50 düşerek 2,20 $ seviyesine, sonra 0,79 $ seviyesine geriledi.

Daha sonra yine paritelerdeki düzelme ile biraz toparlanan KLAY coin Ağustos 2021 periyodunda 1.73 $ değerindne işlem görmeye devam etti. Kendisi proje olarak oldukça üstün bir sunum yapsa da, harika ortaklıklar kursa da piyasa yapıcılar BTC’nin yönünü tayin ettiklerinde bu tokenin de yönü belli olacaktır. Son bölümde hangi Fibonacci değerlerine sahip olduğunu ve dikkat edilmesi gereken destek-direnç noktalarını anlatıyoruz.

KLAY Coin Geleceği Nasıl?  (Kazandırır mı?)

KLAY coin geleceği konusunda oldukça optimistik görüşler hakim. Analistlerin ve teknolojiden anlayan büyük kurumsal yatırımcıların çoğu, projenin kaliteli olduğunu ve online tokenlerden biri olarak girişimci çözümler ürettiğini belirtmektedir. Ortaya koyduğu çözümler itibariyle en fazla kurumsal yatırımcıların işini kolaylaştıracaktır. Çünkü istediğiniz ülkeden istediğiniz ülkeye ve borsaya, istediğini zaman diliminde (ki merkezi finans piyasaları kapalı bile olsa), istediğiniz miktarı gönderebiliyorsunuz.

Piyasaya 10 milyar 646 milyon adet sunulması tasarlanan KLAY coin, henüz ¼ oranında dolaşıma sunulmuştur. Yaklaşık 2 milyar 500 milyon adet KLAY kullanımdadır ve bunların toplam piyasa değeri, 4,299,099,677 $’dır. Bu market değeri ile tüm coinler arasında 31. sırada yer almaktadır.

Son olarak KLAY coin kazandırır mı sorusuna aşağıdaki Fibonacci değerlerini uzun vadeli yatırımcıların işine yarayacak şekilde sunarak bitirelim. FİB noktaları aynı zamanda doğal destek-direnç noktaları oluşturduğu için günlük grafiklerde oldukça önemli yer tutmaktadır. KLAY coini uzun süreli olarak elinde tutmak isteyen yatırımcılar bu değerlere bakarak işleme girebilirler.

FİB 1 – 3.98 $

FİB 0.786 – 3.29 $

FİB 0.618 – 2.76 $

FİB 0.5 – 2.38 $

FİB 0.382 – 2.00 $

FİB 0.236 – 1.53 $

FİB 0 – 0.77 $

Zaman içinde aldığı en düşük ve en yüksek değerler baz alınarak çizilen Fibonacci Düzeltme eğrisi, günlük bazda oluşan destek ve direnç noktalarını da göstermektedir. Yazımızın yazıldığı tarihte 1.73 $ seviyesinde olan KLAY coin FİB verilerine göre FİB 0.236 desteğinden 0.20 $ yukarıda olup, FİB 0.382 direncinden ise 0.28 $ aşağıda görülmektedir.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,105.16
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,286.76
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.419949
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.19
 • tronTRON (TRX) $ 0.060979
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,080.55
 • okbOKB (OKB) $ 15.59
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.09
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 12.12
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.06
 • stellarStellar (XLM) $ 0.118015
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.109651
 • moneroMonero (XMR) $ 137.77
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 114.53
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.39
 • eosEOS (EOS) $ 1.16
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022088
 • neoNEO (NEO) $ 8.49
 • nemNEM (XEM) $ 0.039340