Kripto Haberler

Kripto Para Birimleri Nasıl Güvende Tutulur?

Kripto para birimini nasıl güvende tutacağınız bir yatırımcı olarak öğreneceğiniz en önemli şeylerden biridir. Yasalar ve kurumlar tarafından gerçek reel paralar korunabilir ancak kripto para biriminin korunmasından yalnızca siz sorumlusunuz. İşte size kripto para dünyasında dolandırılmamak için, paranızı saklamak için en iyi güvenlik çözümlerini sunan bir liste.

Sıcak ve Soğuk Cüzdanlar Arasındaki Farkları Anlayın

Tüm kripto para birimlerini alıp satmak için bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Farklı cüzdan türleri, kripto para biriminizi güvende tutmak için çok farklı özellikler ve seçenekler sunacaktır. Kripto para biriminiz için farklı güvenlik seviyeleri sunan bu cüzdanlar arasındaki farkı kavramanız gerekir.

Kripto Para Birimleri Nasıl Güvende Tutulur?

Sıcak cüzdanlar internet bağlıdır ve siber suç riskini de beraberinde getirir. Hacklenmesi mümkündür, içindeki kripto paranın çalınması ihtimaller arasındadır. Soğuk cüzdanlar ise internete bağlı değildir, bu yüzden fonlar siber saldırganlardan korunur. Diğer taraftan hasar görebilir, kaybolabilir ve fiziksel olarak çalınabilir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Genellik 2FA olarak kısa haliyle kullanılan iki faktörlü kimlik doğrulama, kripto para cüzdanınız korumanın en gerekli yollarından biridir. Birçok cüzdan bu faktörü kullanır. Bu uygulama kullanıcı kendisi bile cüzdanına girerken iki kimlik doğrulaması gerektirmektedir. Bu doğrulama siber suçluları kötü amaçlı girişimlerinden caydırırken size de mevcut güvenlik seviyesi hakkında ekstra bir güvence verir. Bir bilgisayar korsanı şifrenizi ele geçirse bile ikinci bir doğrulama metodu olduğu için amacına ulaşamaz ve uğraşmaktan vazgeçer. Bu yöntem fotoğraflı kimlik veya parmak izi gibi ikinci bir güçlü adımı içerebilmektedir.

Güçlü Parolalar

Cüzdanlarınız korumak için güçlü parolalar kullanmalısınız. Dünya üzerinde insanların % 91’i aynı şifreyi birden fazla yerde kullanmanın riskli olduğunu bilmesine rağmen % 59’u bu şekilde kullanmaktadır. Zayıf bir şifre veya başka bir oturum açmak için kullanılan şifrenin aynısını cüzdanda kullanmak güvenlik zafiyeti yaratır.

Bilgisayar korsanlarının kullandığı akıllı şifre çözme programlarında olası şifre kombinasyonlarını aramak için gömülü sözcükler bulunur. Cüzdan oluşturduğunuz borsalar veya kuruluşlar sizden çok güçlü kombinasyonlar oluşturmanızı isteyecektir. Bunun da yolu içinde büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakterler kullanmaktır. Şifrenizi kimsenin bulamayacağı ancak sizin de kaybetmeyeceğiniz şekilde iyi saklayın. Kaybederseniz telafisi zor olmaktadır.

Farklı Cüzdan Türlerini Keşfedin

Çevrim içi cüzdanlar ve mobil cüzdanlar, doğal olarak siber alandaki suçlara karşı savunmasızdır. Neyse ki bunlar kripto para birimi kullanıcıları için mevcut olan tek cüzdan türleri değil. Genel kripto para birimlerini saklamak ve korumak için donanım cüzdanları idealdir. Kripto paranıza doğrudan çevrimdışı erişim sağladıkları, özel bir anahtarla korundukları ve saldırıya uğrama risklerini ortadan kaldırdıkları için donanım cüzdanları daha güvenlidir.

Donanım cüzdanınızın güvenliğini arttırmak için iki faktörlü doğrulama ve güçlü parolalar kullanılmalıdır. Cüzdanınız kaybolsa bile kimse giriş yapamaz. Adreslerinizi ve şifrenizi hiçbir zaman aynı dosyada saklamayın. Bir tek dosyada saklanan şifreler, cüzdan adresleri, mobil bankacılık şifreleri, yanlış kişilerin eline düşerse felaket olur.

Mobil Cüzdanda Büyük Miktarlarda Kripto Para Taşımaktan Kaçının

Mobil cüzdanlar ve borsa uygulamaları, hareket halindeyken bile kullanım sağladığı için müşteriler açısından çok büyük kolaylık sağlıyorlar. Mobil cüzdanda fazla para bırakmamak, gündelik alışverişleriniz için caziptir. Birkaç farklı cüzdanda kripto paraları bulundurmak riski azaltır.

Cüzdan sağlayıcınızı çok iyi seçmelisiniz. Kaydolma sürecini basit tutmayan, birkaç doğrulama metodu isteyen sağlayıcılar daha güvenli olmaktadır. Bu tür sağlayıcılar sizden genelde kimliğiniz ile birlikte bir fotoğrafınızı isteyebilir. Bunları bir defa doğruladığınız zaman saklamanız da kolaylaşmaktadır.

Sadece Yetkili Cihazlarınızın Cüzdana Erişmesine İzin Verin

Sadece yetkili kişisel cihazlarınızdan oturum açmaya izin vererek güvenliğinizi güçlendirin. Yetkisiz cihazlardan gelen herhangi bir şüpheli etkinliği izlemek ve cüzdan sağlayıcınızı uyarmak, hesabınızın güvenlik için dondurulmasını sağlamak önemlidir. Hatta sadece kripto para cüzdanınıza giriş yapmak için kullanabileceğiniz bir telefon veya tablet de edinebilirsiniz. Aktif bir yatırımcı iseniz, bu konuda güvenliğe önem vermeniz, kripto para varlığınızı korumak için gereklidir.

Sonuç olarak ister sıcak ister soğuk cüzdanı tercih edin, mutlaka iki aşamalı bir doğrulama metoduna öncelik verin. Bugün borsalardan ele geçirilen cüzdanların çoğunluğunda bu güvenlik metotlarına önem verilmemektedir. Elinizden geldiğince kripto paranızı borsalarda tutmayın. Fiziksel donanımların güvenliğini sağlayın ve varlığınızı orada barındırın.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695