Kripto Haberler

Kripto Para Birimleri Yükselen Enflasyonda Yatırım Yapmanın En İyi Yoludur

Dünya 2020 yılını çok hareketli geçirdi. Mevcut ekonomik istikrarsızlıklar pandeminin getirdiği problemlerle birlikte daha derine indi. Sarsılan ekonomik modeller insanları tasarruf etmeye ve yatırım yapmaya yöneltti. Hatta yatırım, temel bir insani ihtiyaç halinde geldi desek yanlış olmayacaktır. Belki bazılarımız 2020 baharındaki zorunlu istirahat sağlayan karantinadan keyif aldık. Ancak mali desteği olmayan bazılarımız alınan önlemlerin sonucu olarak büyük zorluklar çektik. Bireysel olarak da şirket bazında da Covid-19 finans durumumuzu epey sarstı.

Zaten dünya ekonomisi tıkanmak üzereydi. Buna ülke ekonomisindeki yanlış politikanın sonuçları da eklenince yükselen enflasyon tablosu kazanç modellerinin yeniden gözden geçirilmesine neden oluyor. Böyle zamanlarda yatırımın değeri özellikle daha keskin şekilde anlaşılır. Geleneksel yatırım yöntemlerini, kripto para birimine yatırım konusunu, avantajlarını ve dezavantajlarını, kripto para birimine yatırım yapmak gibi karmaşık bir konuda güvenlik kurallarını konuşacağız.

Yeni Yüzyılda En Popüler Yatırım Yöntemleri

Aklınıza hemen altın ve dövizin geldiği yeni yüzyılda en popüler yatırım yöntemleri arasında, aslında biraz araştırma ile daha güzel kazançlar elde edeceğiniz türleri de keşfedebilirsiniz. İlk bakışta elbette birçok seçenek var. Tüm dünyanın üzerinde birleştiği ilk seçenek altın. Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika kıtasına kadar yatırımdan anlayan bireysel veya ticari herkes altının kriz zamanlarında en sağlam yatırım yöntemi olduğuna inanır.

Kripto Para Birimleri Yükselen Enflasyonda Yatırım Yapmanın En İyi Yoludur

ABD’deki, Avrupa’daki ve ülkemizdeki vizyon sahibi yatırımcılar ise çoğu teknoloji şirketi olan NASDAQ100’ün içindeki şirketlerden hisse senedi alır. İçlerinde kredi/alışveriş kartı şirketi Visa, teknoloji şirketi Intel, telefon devi Apple, içecek şirketi Coca Cola, ödeme sistemi American Express, spor ayakkabı markası Nike, yatırım şirketi Goldman Sachs, sosyal medya Facebook, en büyük banka olan Bank of America, McDonald’s, Amazon, JPMorgan, son dönemde geliştirdiği aşı ile bilinen Pfizer, Twitter, Boeing, Ford, General Electric gibi dünya devi şirketlerinin olduğu ABD borsası son 6-7 yılın % 40 kazandıran borsası durumunda. Bu şirketlerden 2013 yılında kısmi veya direkt olarak NASDAQ100 hisse senedi alan yatırımcılar yüzde 40 kar ettiler.

Kimi yatırımcılar parasını sağlam bir yere bağlamak için gayrimenkul yatırımına öncelik verdiler. O da prim yapmasına rağmen gelecekteki yatırım modelleri arasında görünmüyor. Başka yatırımcılar ise bankalara vadeli mevduat hesabına nakit yatırarak faizlerden yararlanmaya çalıştılar. Ülkemizdeki kimi yatırımcılar ise Dolar ve Euro hesapları açarak dövizin yükselmesinden kazanma yoluna gittiler.

Ancak son 20 yılın en iyi getirisini tüm bu yatırım yöntemlerine parça parça yatırım yapanlar elde etti. 4 veya 5 yatırım aracına yönelen ve hepsini kullananlar kazandı ve kazanmaya da devam ediyor. Özellikle hisse satın almak için borsanın temel prensiplerini öğrenmeniz gerekiyor. Tüm bu varlıkları edinmede zor olan finansal şey likiditedir. Yatırımdan sonra birkaç ay içinde acilen paraya ihtiyacınız olduğunda, yukarıdaki varlıkları elinizden çıkarmanız zor olmaktadır.

Yatırım Nesneleri Olarak Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimleri

2020 yılının Kasım ve Aralık aylarında kripto para birimlerine ilginin arttığını gördük ve bu da onların fiyatını yukarı çekti. Özellikle Aralık 2020’nin ikinci haftasında Bitcoin’de benzeri görülmemiş bir büyüme görüldü ve oranı 24.000 dolara ulaştı. Bu fiyat rallisinde işlem hacmi 400 milyar doları aştı.

BTC için sunulan istatistikleri takip edenler bilir, son iki yıl içinde ana kripto birimi olarak 3.500 dolardan 24.000 dolara giden yolda % 600’den fazla arttı (ABD borsasındaki artışın % 40 olduğunu hatırlatırız).

Uzmanlar kripto para birimlerinin internet ile birlikte büyük çapta yayılacağını tahmin ediyor ve 2024 yılına kadar yaklaşık 1 milyar insanın kripto para kullanacağını öngörüyor. Doğal olarak bu hem sıradan insanlar arasında hem de şirketler arasında kripto para yatırımına yönelik bir adıma yol açacak.

Bu denli ışık hızıyla gelişen moda akımda, BTC ve diğer alt coinlere yatırım yapmanın avantaj ve dezavantajlarını, 2021’de yatırım için gelecek vaat eden kripto para birimlerini ve bunlara yatıırm yaparken uygulanması gereken güvenlik kurallarını dikkate almakta fayda var.

Kripto Varlıklara Yatırım Yapmanın Faydaları

Kripto paralara yatırım yapacağınız zaman hisse senetlerindeki gibi zorlayıcı bir alt limit yok. Cebinizdeki 1000 TL ile de BTC alabilirsiniz, 180.000 TL ile de. Bu yüzden piyasaya giriş eşiğinin düşük olması bir avantaj. Geleneksel yatırım yöntemleri büyük finansal yatırımları içermektedir. Dolar bazında 5 dolar ile bile coin alabilirsiniz. Ayrıca maaşınıza bir talimat verip aylık düzenli olarak coin alma şansınız da var. Düzenli alımlarda fiyat ortalamasına göre uzun vadede yüksek kar elde etmeniz mümkün. Bu konuda soğuk cüzdan ile ilgili bilgi edinmenizi de öneririz.

Yüksek karlılık oranı da kripto paralara yatırım yapmanın en önemli avantajlarından biridir. Tabi sabırla hareket edip, panik yapmamanız lazım. Dalgalanmalara rağmen piyasaya girdiği 1 $ çizgisinden 24.000 $ dolar çizgisine 9 yılda erişen BTC, zaman zaman dip yapsa da bekleyene kazandırdı. 9 yıl içinde bileşik faiz ile % 200 kazandırmış oldu.

Kripto para birimine yatırım yapmanın en avantajlı yanlarından biri de alış ve satışın hızlı olması, yani varlığınızı likiditeye hızlı çevirebilmeniz. Coinleri satın aldığınız kadar hızlı satabilirsiniz. Piyasada her zaman bir alıcı vardır. Kripto yatırımı dinamik bir şey olduğu için bir yatırımcı nakit paraya ihtiyaç duyduğunda bu varlığı anında elinden çıkarabilmektedir (Hisse Senetlerinde bazen potansiyel alıcı bulmak zor olmaktadır).

Gelenekselleşen yatırım yöntemlerinin aksine bir aracı kuruluş bulmanıza gerek yoktur. Bireysel olarak üye olabilir, mobil uygulamayı indirebilirsiniz. Bu açıdan pazara giriş kolaylığına sahiptir. Birkaç tıklama ile uygulama üzerinden alış ve satış emirleri oluşturabilirsiniz. Ara yüze iyice hakim olduğunuzda anlık yükselmelerden bile para kazanabilirsiniz.

Kripto para piyasasını maliyetleri de düşüktür. Hisse senedi almak istediğinizde aracı kuruluşlara en az 25-30 $ dolar işlem parası ödersiniz. Ancak kripto para alış-satışlarınızdaki maliyetler çok daha düşüktür. Optimum bir satın alma oranı ve düşük komisyonlar sağlayan coin piyasasında ortalama masraflar 4-5 $ seviyesini geçmez (Belki son rallide bu fiyatlar 10-12 $ aralığına çıkmış olabilir ama genel anlamda borsadan çok daha az maliyete sahiptir).

Kripto Varlıklara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kripto paraya yatırım yapmak az önce belirttiğimiz gibi kişisel olarak çözebileceğiniz işlem sırasına sahip olabilir ancak temel mantığını da anlamanızda fayda var. Balina hareketi nedir, ralli ne demektir, boğa koşusu ve boğa piyasası ile ayı koşusu ve ayı piyasası ne anlama gelir, fomo nedir gibi konulara aşina olmanız yatırımlarınızı kolaylaştıracaktır.

Kripto Varlıklara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Fiyatlarda Oynaklık: Bu belki de kripto para birimlerinin üzerine yapışan en yaygın argümandır. Düzenli olarak büyük fiyat dalgalanmalarını aşağı ve yukarı yönde girebilirsiniz. Bu gibi hareketlenmelerde BTC fiyatı zirvedeyken alırsanız ve gün veya hafta içinde fiyat düşerse önemli miktarda para kaybedebilirsiniz.
Kıs vadede fiyat oynaması çok büyük önem taşıyor. Bundan yararlanmak da zararlı çıkmak da sizin elinizde. Bu nedenle pazarı ve trendleri takından takip etmeniz ve doğru zamanı seçmeniz gerekiyor. 2021’de kripto para birimine yatırım yapmak hem konuyu geriye dönük olarak incelemenizi hem de kripto endüstrisinin trendlerine aşina olmanızı gerektirir.

Riskler: Risksiz yatırım yoktur ancak riskli yatırımlar genellikle en karlı olanlardır. Bitcoin söz konusu olduğunda, kısa vadede fiyatların düşme riski vardır. Ayrıca kripto para birimine yatırım yaptığınızda çok iyi bir güvenlik önlemi almalısınız.

Güvenlik Alma Zorunluluğu: Kripto para birimlerine yatırım yaparken risklerden kaçınmak için aşağıdaki temel bilgileri bilmeniz gerekir:

 • Kripto para birimlerini yalnızca lisanslı borsalardan satın alın veya bu borsalarda satın.
 • Fonların depolanmasında yalnızca çevrimdışı cüzdanlara güvenin.
 • Varlık cüzdanınızın adresini ve şifresini çok güvenli bir şekilde saklayın.

İki tür kripto para depolama hizmeti vardır:

Kripto para borsaları en yaygın kullanılanıdır. Kripto varlıklarınızı sizin adınıza saklayan, aktaran ve genelde sizinle web sitesi üzerinden işlem yapan likidite sağlayıcıları olan borsalarda, çok uzun süre varlık saklamamalısınız. Dünyanın en büyük borsalarından bile BTC çalınabiliyor. Bu aslında sizin de almadığınız güvenlik önlemleri yüzünden oluşuyor.

Çevrimdışı cüzdanlar, bir kullanıcının bilgisayarında, telefonunda veya başka bir cihazda barındırılan ve kripto para birimleri ile işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştiren yazılımlardır. Esas olarak kripto cüzdanları adı verilen mobil uygulamalar biçiminde bulunurlar. Kullanıcılar özel anahtarlarını hiç kimseye devretmez ve işlemlerini borsa ve aracıları dahil etmeden bağımsız olarak yürütürler. Kullanıcı için en önemli şer, cüzdanı oluştururken üretilen şifreleri ve gizli kelimeleri not alıp güvenli şekilde saklamaktır.

Bu tür cüzdanları geliştiren şirketlerin herhangi bir işleme, kullanıcı verilerine veya anahtarlarına erişimi yoktur. Sonuç olarak kripto para birimlerine yatırım yapma eğiliminin sadece ivme kazandığınız söyleyebiliriz. Çok basit, herkes için erişilebilir ve oldukça karlı özellikleri ön plana çıkıyor. Basit güvenlik kurallarına uymalı, güvenilir depolama yöntemlerini tercih etmeli ve 2021’de yatırım yapmak için gelecek vaat eden kripto para birimlerini incelemelisiniz. Unutmayın 2021’den sonrası da var. Size karlı yatırımlar dileriz.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695