Kripto Haberler

Kripto Parada Boğa Piyasası/Boğa Koşusu Ne Anlama Geliyor?

Kripto para piyasasına yeni girenlerin veya haberlerini takip edenlerin sürekli karşılaştığı Boğa Koşusu ve Boğa Piyasası ne anlama geliyor, bu kavramları duyduğumuz zaman yatırımcı olarak nasıl bir yol izlemeliyiz, inceleyelim. Boğa ve ayı kavramları Bitcoin için belirli dönemlerde ortaya çıkan ve boğa koşusu veya ayı koşusu olarak da duyabileceğiniz kelimelerdir. Elbette bunun anlamını öğrenmek istiyorsunuz ve buradasınız. Yeni başlayanlar için en sade anlatımla boğa piyasası nedir ve boğa koşusu nedir konusuna başlayalım.

İspanya’da boğa güreşlerinde hızlı şekilde koşan boğaları hatırlarsınız. Kripto parada boğanın ve boğa koşusunun anlamı, sürekli, uzun sürecek bir yükseliş trendinin içinde bulunulduğunu ifade etmektir. Boğa piyasası olarak da nitelendirilen bu durumu duyduğunuzda, adı geçen kripto paranın son zamanlarda sürekli olarak yukarı doğru bir ivmesinin olduğunu anlamanız gerekiyor. Yukarı doğru çıkan bir BTC’nin veya alt coinin yüksek miktarlarda yatırım yapan kişiler için oldukça ilgi çekici olduğunu da belirtmemiz lazım. Kim yükselen bir piyasaya yatırım yapmaz ki!

Boğa Koşusu Ne Anlama Geliyor?

Elbette boğa koşuları anlam olarak ayılarla zıt anlamlı olarak ifade edilmektedir. Boğa koşusunda olan ya da boğa piyasasında olan bir coin birden düşüşe geçer mi veya değersizleşir mi, işte onu en iyi, bulunduğu zaman dilimine ve gelişmelere göre analistler yorumlayacaklardır.

Piyasaya Neden Boğa İsmi Verilmiş?

Evet, neden bir Aslan veya Gergedan değil de Boğa? Boğayı kızdırırsanız sizi ölümüne kovalar ve yakaladığı zaman da boynuzlarıyla darbelerini indirir. Onun için dur durak bilmeyen bir savaştır bu. Piyasa da hedefine yönelmiş bir boğa gibi durmaz ve boğanın boynuzları gibi sürekli yukarı doğru hareketlenir. Benzetmenin kökeni bu şekilde.

Karşıtı olan ayının anlamı ise aşağı yönlü bir değer kaybıdır. Ayının hedefine saldırırken sürekli aşağı doğru bastırmasından dolayı böyle bir benzetme yapılmıştır.

Boğa Koşusunun Başlama Sebebi Nedir? Ne Zaman Başlar?

Bitcoinde boğa koşusunun ne zaman başlayacağını bilmek için sıkı bir takip ve grafikleri teknik açıdan yorumlamak çok önemlidir. Yani konu bir günlük değer kazanma ile açıklanacak kadar basit değildir. Bir şey satıyorsanız ve çok büyük bir talep varsa, stoklarınızı devreye sokarsınız. Bu talep hala artmaya devam ederse fiyatları yükseltirsiniz ki daha çok kazanasınız. BTC’de de durum benzerdir.

İyi giden ekonomilerde yatırımcılar bir kripto paraya doğru fazla yönelim gösterirlerse veya o coin ile ilgili ortaklıklar, işbirlikleri veya yeni yatırım anlaşmaları gibi faktörler devreye girerse, fiyat yükselir. Bitcoin’de genel olarak fiyat yükselmesinin sebebi budur. Yatırımcılar fazla yüklenirlerse alım artar ve fiyatlar yukarı doğru tırmanışa geçer. Bu tırmanışı takip eden yatırımcılar yükselen değerlerden faydalanmak için yatırım miktarını arttırmaya devam ederler. Böylece boğa koşusu başlar ve BTC’ye para yatıranların miktarı arttıkça artar. Elbette bu sonsuz bir koşu değildir. Ne zaman başlayacağı ile ilgili de genel ekonomik durumun düzelmesi veya yeni bir pozitif haberin gelmesi gözlenebilir.

Boğa Koşusu ile BTC Yarılanma (Halving) İlişkili mi?

BTC Halving (Yarılanma) olayı BTC tarihinde birkaç kez gerçekleşmiş bir olaydır. Önce bunun ne anlama geldiğine bakalım, sonra boğa koşusu ile ilişkisini açıklayalım. Piyasada zaman zaman BTC varlığı azalır. Deneyimli analistler bunu saptar ve yatırımcılara yönelik tavsiyelerde bulunurlar. Azalan malın ticari değeri artar. Ticarette genel kural budur. Hatta tarihte karaborsa diye bir kavramın oluşmasının asıl sebebi malın azalmasıdır. Bitcoin Halving, madencilik yapanlara verilen ödülün yarı yarıya azaltılması anlamı taşır ve bu duyurulur.

Azalan varlık için yatırımcılar birden devreye girer ve ileride değerlenir umuduyla alım yaparlar. Neden, ileride satmak ve kar etmek için. Bu durum gerçekleşince elde bulunan varlığın değeri hızlı yükselmeye başlar. İşte bu anda Boğa Koşusu start vermiş olmaktadır.

Kripto Parada Boğa Piyasası

Bitcoin geçmişinde meydana gelen 3 büyük Halving durumundan hemen sonra boğa koşusu gerçeklemiştir. Tabi bunu ölçüt almak, buna göre yatırım yapmak net bir tavsiye olmaz.

Birinci Bitcoin Boğa Koşusu

O zamanlar henüz tanınmayan BTC’nin değeri 12 dolardı. İnsanlar bu yeni para birimine güvenmekle güvenmemek arasında kararsızdı. 2012 yılının 29 Kasımında gerçekleşen Halving ile madencilerin ödülü yarı yarıya azaltıldı. Bu durum üretimin azalmasına yol açtı. Eskisinden daha az kazanan madenciler üretimi yavaşlattı ve piyasadaki BTC varlığı azaldı.

Elinde BTC olanlar, 29 Kasım’a kadar almış olanlar inanılmaz bir göstergeyle karşı karşıya kaldı. Tarih 2013 yılının son aylarını gösterdiğinde 12 dolardan alınan BTC’ler ortalama 1.125 dolar değerine ulaşmıştı. Bu koşu ile BTC resmi olarak kripto para piyasasında krallığını ilan etmiş oldu.

İkinci Bitcoin Boğa Koşusu

Tarih bu kez 2016’yı gösteriyordu. İkinci bir Halving vakası açıklandı ve BTC üretimi yine bir müddet azaldı. Teknik takip yapanlar hemen alımlarını yaptılar. Bu durumu doğru okuyanlar boğa koşusunun gerçekleşeceğini biliyorlardı. Bu yüzden 2016 yılındaki Halving’ten sonra 2017 yılında BTC’nin tekrar 1000 doları aştığını gördük.

Üçüncü Bitcoin Boğa Koşusu

Elbette yakın zamanda gerçekleştiği için bu duruma potansiyel 3. Boğa koşusu demek daha doğru olacaktır. 2020 yılı Mayıs ayında yeni bir Halving yaşandı. Doğal olarak analistler geçmiş deneyimlerden faydalanarak çılgın tahminler yürütmeye başladılar. 2021 yılı Mayıs ayına kadar ivmenin sürekli yukarı doğru olacağı konusunda geçmiş Halving’ler bize açık bir uyarı veriyor. Yatırım yapmaya değer mi, alabileceğiniz riske bağlı. Elbette bu tamamen sizin kararınız olmalı.

Bu bilgilerin öğrenme amacıyla sitemizi ziyaret eden takipçilerimiz için verildiğini ve kesinlikle bir yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatıyoruz.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,350.83
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,072.42
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.459900
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.88
 • tronTRON (TRX) $ 0.065246
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,348.73
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.73
 • okbOKB (OKB) $ 12.10
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.24
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113581
 • stellarStellar (XLM) $ 0.109022
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.19
 • moneroMonero (XMR) $ 116.72
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 106.35
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.48
 • eosEOS (EOS) $ 0.942417
 • neoNEO (NEO) $ 8.30
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022068
 • nemNEM (XEM) $ 0.047902