BitcoinKripto Haberler

Neden Çoğunluk ATH’de BTC Almak için Acele Ediyor?

ATH, All Time High. BTC için kullanılan başlıktaki bu ifade kripto paranın gideceği en yüksek seviyeyi işaret etmektedir. Son günlerdeki BTC çılgınlığına rağmen çoğunluk hala BTC almak için acele ediyor. Normalde yatırımlar düşük seviyedeyken yapılır ve yükselmesi beklenir. Kurumsal yatırımcılar buna dönük eylemlerde bulunurken perakende yatırımcılar halen yarışa katılmadı. Artık zamanı geldi.

2020 Mart ayında 4.000 dolar olan BTC, 2020 yılı boyunca çok iniş-çıkış yaşadı. Yılın son çeyreğin kripto paranın rekorları alt üst ettiği dönem oldu. Değeri iki katından bile fazla artan BTC’yi eleştirenler çuvalladı. 20 bin aşılacak, az kaldı derken 24 bin bile aşıldı.

Kurumların rağbet ettiği, ünlü yatırımcıların önerdiği ve akın ettiği, kitle iletişim araçları ile sosyal medya tarafından taçlandırıla BTC, altına alternatif olara-k görüldü. Zorlu geçen 2020 yılında en fazla artış gösteren varlıklardan biri haline geldi.

Neden Çoğunluk ATH’de BTC Almak için Acele Ediyor?

Bununlar birlikte bu boğa koşusu 2017’deki fiyat hareketine benzese de birkaç yönden farklı. O yılda perakende yatırımcılar koşuyu yönlendirmişti, bu yıl ise ortalıkta yoklar. Son veriler BTC’nin karanlıktan çıkıp büyük bir kısmı aydınlanan bir ay gibi dikkat çektiğini gösteriyor. Bu şekilde ivme kazanan BTC için şu soru gündeme geliyor: Bitcoin fiyatı hızla yükselirken kitleler için neden daha cazip ve yakında oyuna girecek bir perakende FOMO dalgası var mı?

2020: Beklentiler & Gerçekler

Bu yıl başlarken kripto para piyasasındaki en önemli olay BTC Halving (Yarılanma) idi. 2020’nin ortalarında yapılması planlanan bu girişim, başka yeni kripto paraların üretimini yavaşlatacak bir özelliğe sahip olacak gibi görünüyordu. Daha önceki yarılanmalara bakarak, çoğu Bitcoin yatırımcı ve analisti, fiyatın artmasını bekliyordu.
Bu yarılanma tüm dünyada çıkarılan Bitcoin miktarını yarı yarıya azalmasına yol açtı ancak hala bu yılın en önemli olayı değildi. Covid-19 patlak vermişti ve 2020 Mart ayında en az 7-8 ülkede hayatı tehdit etmeye başlamıştı.

Çin’deki bu salgın çok geçmeden bütün dünyayı kısıtladı. İnsanların sağlığı tehlikeye girdi, özgürlüğü sınırlandı, sosyal ilişkileri azaldı, işleri düştü ve bunların hepsinin toplamı küresel ekonomiyi vurdu.

Çoğu devlet hastalıkla mücadele etmek için tam karantina uygulayarak reaksiyon verdi. Bu aşırı önlemlerin insanlara yardım edip etmediği veya kaçınılmaz olanı uzatıp uzatmadığı hala belirsiz olsa da çok önemli bir şey ortaya çıktı; sayısız insanın mali hayatı olumsuz etkilendi. Acıyı hafifletmek, etkiyi azaltmak için hükümetler, vatandaşlarına dağıtmak için aşırı miktarda itibari para birimi basmaya başladı.

Dünya ekonomilerine giren trilyonlarca itibari para biriminden en çok kimin yararlandığı hala tartışmalı. Bu, enflasyon ve kriz ikileminden korkan insanları aslında yanlışlıkla Bitcoin’e itti.

Bitcoin Akıllı Parayı Nasıl Çekti?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kurumlar, önde gelen ünlü yatırımcılar ve yüksek varlık sahibi kişiler bu fırsatı değerlendirip biriktirmeye başladı. Ünlü fon yöneticisi Paul Tudor Jones, ilk Bitcoin satın alanlar arasındaydı ve potansiyel olarak artan enflasyon oranlarına karşı bir koruma görevi göreceğini belirtti.

Bununla da kalmadı, iş hayatındaki ünlü şirketlerden MicroStrategy milyonlarca doları riske ederek BTC aldı. Onları birkaç dev fon yöneticisi daha takip etti.

Büyük sermayeyi kontrol eden kurumlar, merkez bankaları, fonlar ve diğer finans uzmanları için kullanılan “akıllı para”, BTC’nin sınırlı arzını, dijital kıtlığını ve bir değer deposu olma potansiyelinin farkına vardı ve BTC’ye doğru yöneldi.

Bu yüzden yarılanmamanın etkisi veya büyük yatırımcılardan BTC’ye tahsis edilen önemli miktarlar veya büyük olasılıkla ikisi de Bitcoin için son birkaç ayda muazzam bir fiyat artışı yaşanmasını sağladı.

Perakende Yatırımcılar Nihayet BTC Rüzgarına Kapılıyor Gibi

Akıllı para, COVID-19 salgınının ilk dalgasında BTC alanına girmeye başladığında perakende yatırımcılar yoktu. Bu kişiler derinlemesine bir piyasa analizi yapmak için zamana, beceriye ve araçlara sahip olmayan bireysel yatırımcılardır. Bu nedenle bu tür yatırımcıların yatırım yaparken bakacakları kanallar sosyal medyalardır. Çok azı iyi analistleri takip eder.

Bitcoin için perakende yatırımcıların oyunda olduğuna dair işaret Google Arama Trenlerinde belli oluyor. Son 1 yıllık Bitcoin aramalarında görülen artış bunun göstergesi.

Bitcoinin de içinde bulunduğu kripto sektörü, üzerinde belli araştırmaların yapılması, incelemelerin ve takiplerin olması gereken bir alan. Perakende yatırımcıların çevresinde güvenebilecekleri iyi bir finans danışmanı yoktur. Zaten Türkiye’de de bu alana ilgi gösteren danışman sayısı çok az. Kurumları saymıyoruz bile. Bu yüzden bu yatırımcıların güvenebilecekleri tek yer arkadaş çevresi veya online yayınlar olmaktadır.

Tarihsel düzlemini bilmedikleri için BTC alırken ya pahalı alırlar ya da düşme eğilimine girdiğinde alırlar. 2017’deki ayı piyasasının da sebebi telaş yapan perakende yatırımcılardı. Varlık yüksek iken alma eğilimleri ana akım haber bültenlerinde mutlaka BTC ile ilgili haberlerin yer almasıdır. BTC’nin rekora koştuğunu söyleyen ve en uzunu 5 dakika bile olmayan haberlerden etkilenen kitle hızlı bir şekilde, sorgulamadan FOMO etkisinde alım yaparlar.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695