BitcoinKripto Haberler

O’Leary: Düzenleyiciler Bitcoin Konusunda Sert ve Acımasız Olacak

Bugüne kadar 254 bölüm çekilen, ABD TV finans programı Shark Tank’ın yıldızı Kevin O’Leary, kripto para birimleri hakkında çıkacak olan yönetmeliklerin sert olacağını duyurdu. BTC’nin kurumsal bir ürün olmadığını savunan, hem TV yıldızı hem de yatırımcı olan O’Leary, bitcoinin gerçek bir para birimi olmadığını savunmaya devam etti.

Dünyanın ve hatta devletlerin merkez bankalarının resmi olarak girmeye başladığı blockchain endüstrisine aslında kendisi de dahil olan O’Leary, son çılgınlıkta ETH, XRP, LTC, Stellar ve Bitcoin Cash aldığını da söyledi. Yıllardır piyasada olduğunu ama tam olarak benimseyemediğini de ekledi.

Bu sisteme dahil olmasının sebebini eğlenceli olması olarak açıklayan yatırımcı, kurumsal bir ürün olmadığını da söylüyor. BTC % 2000 civarında yükselse bile kurumsal olamayacağını belirtiyor.

O’Leary: Düzenleyiciler Bitcoin Konusunda Sert ve Acımasız Olacak

Bitcoinin finansal piyasalarla ilgili olmadığını ancak birçok perakende yatırımcının ilgi duymasının normal olduğunu söyleyerek, kripto para piyasasını hafta sonu takip ettiğini açıkladı. Kurumların buna yönelik yatırım yapmasının iflas sebebi olacağını belirten yatırımcı, NBA takımlarından birinin bilet satışında BTC kullanan taraftarlara indirim yaptığı konusunu da yorumladı.

Bitcoinin bir şeye çözüm olmadığını, çoğu kimse tarafından bir din olarak benimsendiğini ancak Bitcoin piyasasının belirli kuralları olduğunu ve bu kuralların kim tarafından konduğunun bilinmediğini belirtmekten de kaçınmadı.

Gerçek Piyasalarla İlgisi Yok

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gerçek piyasalarla bir ilgisi yok. İnsanlar reel ekonominin çıkmazlarından kaçmak için bu para birimine sarılmış durumda. Şirketler de bu konuda geride kalmamak, milyar dolarlık yatırımlarla sermayeyi kurtarmak adına blockchain zincirine dahil oluyorlar.

Çok büyük borsalarda yapılan yatırımların sonunun ne olacağı belli değil. Deneyimli fon yatırımcıları da kripto para birimlerine yatırım yapmayı direkt olarak tavsiye etmiyor. Bu görüşleri dile getiren Kevin O’Leary yine de sektörden uzak kalamadığını da açıklıyor.

Kurumsal yatırımcılar düzenleyicilerden korkuyorlar. Bu yüzden de yatırım yapmak istemiyorlar. Yakın zamanda Bitcoin için yapılması planlanan çok büyük bir düzenleme var. ABD’de dillendirilen ve tasarı şeklinde hazırlanan düzenlemeler sonucunda özellikle bu ülkedeki borsalarda işlem yapanların etkilenmesi söz konusu. Dünyanın en büyük kripto para borsalarının burada olduğu düşünülürse, BTC’nin genel tablosunun bundan etkilenmesi çok uzak bir öngörü değil.

O’Leary’in söylemiyle “Bu düzenlemelerin olacağını bir gün bekliyorum. Bu düzenleyici yasa birden gelecek be bitcoini yere serecek. Yetişkin insanlar çok büyük hayal kırıklığına uğrayacak. Hayatınızda görmediğiniz bir sermaye kaybı yaşayacaksınız. Çok acımasız olacak. Bunu hazır olmanız için şimdiden söylüyorum”.

Bu arada gittikçe artan sayıda kurumsal yatırımcı Bitcoin almaya devam ediyor. Bitgo’nun yaptığı açıklamaya göre benzeri görülmemiş bir kurumsal ilgi yaşandığını ortaya koydu. Bazı fonlar kurumsal yatırımcı çığı yaşanacağının da altını çiziyor. Kurumsal yatırımcıların ilgisi artınca bazı bankalar da müşterilerine kripto para hizmetleri sunmaya başladı.

ABD Kripto Para Düzenlemesi Neler İçerecek?

ABD uzun zamandır bir kripto para düzenlemesi yapmayı düşünüyor. Bunun için bir komisyon görevlendirdi. Finansal suçları önlemek, kara para aklamanın önüne geçmek için yapılması düşünülen düzenlemede, kripto para borsalarındaki müşteri bilgilerine hiçbir gizlilik ilkesi olmadan ulaşmak hedefleniyor. Böylece milyon dolarlık transferlerde kimlerin alıcı olduğu tespit edilebilecek.

Kripto para birimiyle aklanmaya çalışılan yasadışı paralar, finans denklemine sokulmak istenen kara paralar, terörizme finans sağlayan transferler, bu yasanın çıkmasının ana sebepleri olarak gösteriliyor. Diğer yandan kripto para birimlerine yatırım tavsiyesi verenler için de bir düzenleme söz konusu. ABD’deki mevcut yatırım danışmanları ve şirketleri belirli yasalara göre işlem yapıyor. Danışmanlık ücretleri konusunda yasaların belirlediği sınırlar var.

Kripto para borsalarıyla ilgili yatırım danışmanlığı hizmeti de bu yasayla birlikte belirli kurallara bağlanacak. Düzenlemenin diğer amaçlarından biri de sektörün devletle işbirliği yapmasını sağlamak. Denetlenebilen kurumlar oluşması, yasadışı finansa aracılık eden kişilerin tespit edilmesi gibi hedefler var.

Bugüne kadar gizlilik ilkesiyle alımların yapıldığı ve açıkçası kara para aklamak için de kullanılabilen kripto para piyasası, bu düzenlemelerden sonra öncelikle ABD’de, daha sonra bundan esinlenecek olan diğer ülkelerde ciddi şekilde karşılanacak. Gizli olduğu için kullanan müşterilerin bilgilerinin devlete verilebilecek olması ise kripto paranın felsefesine aykırı bir şey olacak.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695