EkonomiKripto Haberler

Pakistan Kripto Madenciliğini Yasallaştırmak İçin Harekete Geçti

Başta BTC olmak üzere mining ile kripto para üretimi konusunda adım atan Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti, ilk olarak bunu yasallaştırmak için önerge hazırlayıp eyalet meclisine sundu. Büyük ihtimalle meclisteki görüşmenin ardından kabul görmesi bekleniyor. Halkın büyük bir kısmının fakirlik içinde yaşadığı Pakistan ve Hindistan gibi ülkeler, özellikle dijital para kazanma yöntemleri ile ilgili çok ciddi atılımlar yapıyor

Bu iki ülkedeki Bilgisayar Mühendisi sayısı bile tekno-çağda yer almak istediklerinin en büyük kanıtı. Yakın zamanda Google’ın kara listeye aldığı bu iki ülkede, dahi sayılabilecek nitelikte milyonlarca genç, Google açıkları bularak Adsense reklamlarından milyonlarca dolar paranın ülkelerine akmasını sağlamıştır. Tabi Google bunu fark ettiğinde artık çok geç olmuştu.

Dijital çağa biraz da siyah şapka teknikleriyle uyum sağlamaya çalışsalar da, özellikle Pakistan’ın yeni nesil para birimlerine olan bakış açısı, ülkemize örnek olacak nitelikte. Hem de tüm dünyada olduğu gibi şirket bazında değil, meclis bazında karar almak üzereler. Eyalet meclisi de olsa, alınan kararın işe yarar olduğunu gören merkezi hükümet de bu yönde adım atabilir.

Pakistan Kripto Madenciliği

Cyrptocurrency ve Cryptomining çalışmalarını legal sayma girişimi meyvesini nasıl verecek. Ülkeye değerli para birimlerini sokmak adına başarılı olması beklenen bir karar aslında. Birkaç hafta önce Pakistan Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu tüm kripto paralar için yasal bir düzenleme çalışması yapmaya başlamıştı. Buna ek olarak adı geçen eyaletteki meclis üyelerinden biri olan Sumera Shams, eyalet parlamentosunun kripto ticaretini ve madenciliğini yasallaştırma kararını açıkladığı için işlerin daha hızlı bir ivme aldığı ortaya çıkmış oldu.

Dr. Sumera Shams 2 Aralık tarihinde kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Pakistan’ın dünya ile rekabet edebilmek için dijitalleşme yolunda ilerlediğini belirtmişti.

Dr. Sumera Shams Tweet

Bu Karar Pakistan’ın Diğer Eyaletlerini Nasıl Etkiler?

Pakistan toplamda 4 eyaletten oluşmaktadır. Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti’nde alından bu kararın diğer 3 vilayet üzerinde etkili olması bekleniyor. Öyle ki Pakistan’ın bütününde alınacak bu karar dijital para birimleriyle ilgili madencilik çalışmalarının legal olmasını sağlayacak. Bu da belki vergilendirme konusunda üreticilere ek bir maliyet çıkarabilir ancak en azından daha rahat bir ortam sağlanmış olacak.

Eyalet meclisi, üyelerini bu önergeyi desteklemeye çağırdı. Özellikle Hindistan ile bu konuda yarışan Pakistan’ın bu konuda attığı ilk adım rekabetin kızışmasına neden olacak. Daha önceki raporlara göre ülke zaten kripto para ile ilgili düzenleyici bir çerçeve üzerinde çalışıyordu.

Bununla birlikte, ülkenin merkez bankası Nisan ayında kripto ticaretini yasaklayarak Bitcoin’i ülkede yasadışı hale getirdi. Yetkililerin madencilik çiftliklerine baskı uyguladığı durumlar oldu. Ocak ayında Federal Soruşturma Ajansı, Khyber Pakhtunkhwa’nın Shangla bölgesindeki iki kripto para birimi madencilik çiftliğini ele geçirdi.

Bu Karar Pakistan Ekonomisini Nasıl Etkiler?

Ülkede açlık ve gerginlik olduğu kesin. Yıllardır ekonomik krizlerle boğuşan Pakistan, kalabalık nüfusu nedeniyle halkının refah seviyesini yükseltmekte çok zorlanıyor. Ülkedeki varlıklar BTC’ye çevrilerek ekonomiye yeni bir yöne verilebilir.

Yasanın geçtiği eyaletin nüfusu 36 Milyon. Bu bölgede elektrik ucuz. İşçi olanakları da son derece muazzam çünkü işsizlik çok. Ucuz işçilik ve elektrik ile kripto para madenciliği harika bir şekilde yapılabilir. Artık yasal olduğuna göre de, ileriki süreçte Pakistan’ın ekonomik durumunun seyri değişebilir.

Pakistan’ın bu teknoloji hareketi, uzun zamandır derinden gelen ancak bir türlü sistematik bir şekle dönüşemeyen gelişmelerin ürünü. Web teknolojileriyle uğraşanlar bilir, bütün sektörlerde Pakistanlı gençler mutlaka var. Teorik alt yapıları çok iyi, buna teknik alt yapı da eklenir, devlet desteği ve teşviki sağlanırsa, Pakistan kısa sürede devlet olarak dünyanın en büyük kripto para üreticilerinden biri olabilir.

Ülkenin önde gelen teknoloji liderleri, yasal olmamasına rağmen kripto para madenciliği için uğraşan isimler. Şimdi diğer 3 eyalette karar çıkmasa bile, madenciler bu eyalete yığılabilir. Olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmekle birlikte, aşırı üretimin sonuçlarının ne olacağını kestirmek, özellikle BTC piyasası için zor. Bu üretimde de fiziksel paralar gibi karşılığı olmayan bir üretim yapılır da devalüasyon olabilir mi? Ekonomi biliminin temel yapısına aykırı bir durum oluşabilir mi? Sanırım tüm bu soruların cevaplarını Pakistan verecek.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,350.83
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,072.42
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.459900
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.88
 • tronTRON (TRX) $ 0.065246
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,348.73
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.73
 • okbOKB (OKB) $ 12.10
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.24
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113581
 • stellarStellar (XLM) $ 0.109022
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.19
 • moneroMonero (XMR) $ 116.72
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 106.35
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.48
 • eosEOS (EOS) $ 0.942417
 • neoNEO (NEO) $ 8.30
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022068
 • nemNEM (XEM) $ 0.047902