BitcoinKripto HaberlerRipple

Ripple’ın Başı Dertte İken Bitcoin Gözünü 26 Bin Doların Üstüne Dikti

Son bir hafta kripto para piyasası için çalkantılı geçti. Tüm dünyada noel yaklaşırken ilk 3’te olan kripto paraların seyrinde ciddi değişiklikler olurken, üçüncü sırada olan Ripple buradaki yerini bile Tether’a kaptırdı. Gündemde sadece Bitcoin’in olduğunu düşünenler elbette yanılıyor. BTC sadece yükselişi, rallisi veya boğa koşusu ile gündemdeydi. Ripple ise SEC’in açtığı dava sonucu değer kaybetmesi, yönetim kurulunun mücadele edeceğini açıklaması ve balinaların XRP hareketliliğine müdahale etmesi ile anıldı.

Kripto para piyasasının değer ve işlem hacmi olarak lideri olan Bitcoin haftaya 1500 $ değer kazanarak başladı. Pazartesi günü hafif bir sendeleme olmasına rağmen toparlanmayı başardı ve 26 bin dolar seviyesini zorlamaya başladı.

Özellikle 25 Aralık tarihinde fiyatı biraz kararsız görünen BTC, 25.000 $’ın üzerine yükselince yeni bir ivme kazandı ve ATH’sini değiştirdi. Analistler veya yatırımcılar BTC’nin ivmesinin duracağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Çünkü dur durak bilmeyen yapısıyla tüm zamanların rekorları yeniden kırıldı ve 26 bin dolar seviyesi dahi geçildi. ATH’nin 20 bin dolar olduğu günler mazide kaldı.

Ripple’ın Başı Dertte İken Bitcoin Gözünü 26 Bin Doların Üstüne Dikti

Bu haftanın başında Bitcoin’den bağımsız olarak SEC tarafından açılan ve dönüm noktası olarak değerlendirilen bir dava Ripple’ın grafiğini değiştirdi. SEC, kripto para piyasasının en büyük üçlüsünden biri olan Ripple’a kafayı takmış durumda. Araca SEC başkanının değişmesi, trajediyi geciktirecek mi diye merak ediliyor.

Daha 1 hafta önce alanındaki en iyi üç coinden biri olan XRP, 1,3 milyar dolarlık kayıtsız satışlar gerçekleştirdiği iddiasıyla aleyhinde açılan dava ile sarsıldı. XRP % 65’ten fazla değer kaybetti ve borsaların bir kısmı anında listelemeyi sonlandırdı.

XRP Toparlanabilecek mi?

Hafta başındaki sarsıntıdan sonra biraz toparlanmaya başlayan XRP’nin hızlı düşüşü, biraz da haberin eskimesi ve yönetim kurulunun hırslı bir şekilde mücadele edeceğine karar vermesiyle 0.30 dolar civarına sabitlendi. Elbette daha izlenecek uzun bir yol var ancak tedirginliğin tama bittiğine yönelik bir emare de yok. XRP’den kaçan yatırımcıların Bitcoin’e değil başka alt coinlere yöneldiği görüldü.

Noel kutlamaları sırasında birçok alt coinin toparlanıp yukarı doğru ivme kazandığı görüldüğü için ve ETH 600 doların üzerine çıktığı için kripto para piyasasının üzerindeki kara bulutlar biraz da olsun dağılmaya başladı, ufukta umut göründü. Piyasanın bu durumdan sonra nereye doğru evrileceğini izlemek çok ilginç olacak çünkü SEC, coin arenasının en büyüklerinin peşinden gitmekten korkmuyor.

Son Piyasa Verileri

26 Aralık 2020 akşam saatlerine doğru elde edilen son piyasa verilerine göre;

BTC: 26.580 $
ETH: 648 $
XRP: 0,31 $

Piyasa verileri ışığında elde edilen, oyuncuların genel potansiyellerini ve hakimiyetlerini gösteren tablolara göre Bitcoin 687 milyar dolarlık piyasa değeri ile hala lider. BTC Hakimiyeti ise % 69 civarında ölçülüyor.

BTC’nin Bu Haftaki Boğa Koşusunun En Önemli Nedenleri

Önce 20 bin doların üzerine çıkması için 5-6 ay beklenen, sonra 25 bin doların üzerine 2-3 haftada çıkan Bitcoinin bu hafta yeniden yıldızının parlamasının, teknik dille boğa koşusunun başlamasının en önemli nedenleri;

 • Ripple’a karşı açılan 1,3 milyar dolarlık kayıtsız işlem davası, bu coine yatırım yapanların ve coini listeleyen bazı borsaların uzaklaşmasına neden olurken, bu durum BTC’ye fazlasıyla yaradı.
 • SEC’in Ripple’dan sonra bazı diğer alt coinlere saldıracağı ihtimalinin güçlü olması da BTC’nin kozunun güçlenmesine neden oluyor. Ripple sonrası birçok alt coin kayıt dışı işlem nedeniyle cezalandırılacak ancak SEC’in önce XRP barikatını aşması gerekiyor. Ripple davası her açıdan örnek teşkil edecek.
 • Daha önce kripto paraların daha net ve şeffaf düzenlemelere ihtiyacı olduğunu savunan, ve bu söylemiyle kripto dostu olarak betimlenen Elad Roisman’ın yeni SEC Başkanı seçilmesi de piyasaları biraz rahatlattı. XRP fiyatının 0,20’den 0,30’a çıkmasında bu seçimin etkisi olduğu konuşuluyor.

Bitcoin Bu Yılı Hangi Seviyede Bitirecek?

Kırılmaz sanılan rekorları alt üst eden, aşılmaz denilen eşikleri 2021 yılı gelmeden aşan Bitcoin hakkında yılı nasıl kapatacağı ile ilgili merak seviyesi yükseliyor. Daha önce analistler tarafından 20 bin doları biraz geçse bile yeter denilen BTC, 20 bini de aştı, 25 bini de. Hatta 26.000 $ bile artık geride kaldı. Hal böyleyken yeni yıla 27 bin veya 28 bin seviyesinde girmesi ihtimali çok yüksek. Günlük istikrarlı bir artış ile 30 bin bile hayal değil.

BTC yükselirken piyasalarda aşırı bir alım talebi var. Perakende alıcılar da artık işin içinde görülüyor çünkü geçen seferki rallinin pişmanlığını yeniden yaşamak istemiyorlar. Üstelik o günden bu güne BTC’nin daha popüler olduğunu düşünecek olursak, daha çok kişinin yatırım için sırada beklediğiniz de öngörebiliriz.

BTC hakimiyetinin % 70 sınırını aşması bile ihtimal dahilinde çünkü Ripple çizgisi düşüyor. Her ne kadar fiyatı düşük olsa da birçok şirket tarafından uluslar arası para transferinde kullanıldığı için XRP’nin hakimiyet oranı BTC’yi etkiliyordu. Şimdi XRP bir süreliğine oyunda olmayacak. Bu süreçte BTC’nin hakimiyeti artabilir. Başka alt coinlerin oyuna güçlü bir hamle ile girmesi de pek mümkün görünmediği için en kuvvetli tahminin bu olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Birkaç ay öncesine kadar TL cinsinden 80 bin TL olan BTC’nin yıl bitmeden 200 bin TL’yi aşması birçok yatırımcının iştahını kabartmışa benziyor. Üstelik Türkiye Merkez Bankasının da oyuna dahil olacağı yönünde bir haber ortalığı kızıştırmaya yetti bile. Cuma günü yayınlanan bu haberin ardından, hafta sonunda kripto para aramaları rekor kırıp, Pazartesi gününden itibaren yepyeni yatırımcılar piyasaya girerse şaşırmamak gerekiyor.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,350.83
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,072.42
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.459900
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.88
 • tronTRON (TRX) $ 0.065246
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,348.73
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.73
 • okbOKB (OKB) $ 12.10
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.24
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.113581
 • stellarStellar (XLM) $ 0.109022
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 8.19
 • moneroMonero (XMR) $ 116.72
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 106.35
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.48
 • eosEOS (EOS) $ 0.942417
 • neoNEO (NEO) $ 8.30
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022068
 • nemNEM (XEM) $ 0.047902