AltcoinKripto HaberlerRipple

SEC ve Ripple: Neler Oluyor? Hedefte Yeni Alt Coinler mi Var?

Bitcoin rallisi 25.000 Dolara doğru giderken, tüm dünya noeli kutlamaya hazırlanırken, Jüpiter 800 yıl sonra Satürn’e kavuşurken, birçok ödeme şirketi tarafından avantajlı şekilde kullanılan XRP davasında SEC ne yapmaya çalışıyor? Neler oluyor, hedefte yeni alt coinlerin olduğu iddiası doğru mu?

Bu arada SEC başkanı değişiyor ve ibre nereye doğru dönecek merak ediliyor. Amerika’nın Borsa Komisyonu Ripple’ın iki yöneticisine karşı açtığı dava ile gündeme oturdu. Suçlama bu iki yöneticinin usulsüz olarak 1.3 milyar dolar satış yaptığı yönünde. Son yedi yıllık süreçte yatırımcılardan kayıt dışı olarak toplandığı iddia edilen bu miktar ile ilgili yürütülen komisyon davası, kripto para borsasında işlem hacmi olarak üçüncü sırada olan XRP’nin fiyatlarını müthiş şekilde etkiledi. Yatırımcılar SEC’e ateş püskürüyor.

SEC ve Ripple: Neler Oluyor? Hedefte Yeni Alt Coinler mi Var?

Üstelik bu davalar XRP ile sınırlı kalacağa da benzemiyor. Daha önce piyasaya yine usulsüz şekilde sürülen 27.6 milyon dolarlık bir tokene ceza kesen SEC’in, kripto para dünyasını amansız takibi devam ediyor. Kesilen ceza da sembolik değil. Vergi suçları kapsamında söz konusu tokenin borsadan çekilmesine karar veren komisyon, ayrıca 2 milyon dolarlık bir maddi ceza da kesmiş bulunuyor.

Uzmanlar SEC’in XRP ile Durmayacağını Söylüyor

Uzmanlara göre Ripple sadece bir ön çalışma. SEC birçok alt coini de hedef almış durumda. Kayıt dışı ekonomiyle ve borsa işlemleriyle mücadele eden ABD hükümeti ve komisyonları, ileride doların tahtını sallama ihtimali olan coinleri mi hedef alıyor belli değil.

SEC’in en son Ripple aleyhine açtığı dava, XRP ile olan organik ilişkisi nedeniyle de fiyatları da etkiledi. Çok bariz bir düşüş yaşayan XRP için 0,10 dolar tahmini bile yapıldı. Yatırımcıların panik havasıyla başlattığı satış dalgası fiyatları giderek düşürdü. Üstelik sadece fiyat düşse iyi, bazı borsalar XRP’yi listelerinden kaldırdı. Bazı uzmanlar XRP ile mücadelenin BTC’ye fayda sağlayacağını da umuyor.

Resmi suçlamalar da yapılınca bu işten dönüş artık mümkün değil. Ripple şirket olarak haklı olduğunu ve davayı kazanacağını belirtse de piyasalar kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. XRP çok uzun sürmeden 0,64 seviyelerinden 0,22 dolar seviyelerine gerileyince hem bireysel yatırımcılar hem de ödeme döngüsünde XRP kullanan şirketler ve listeleme yapan borsalarda kaygı oluştu. Üstelik az bir kıpırdama ile 0,34’lük seviyeye geri yükselmesine rağmen genel düşüşünü tersine çeviremedi.

İşlem hacmi sıralamasını Tether’a kaybeden XRP yeniden toparlanır mı, dava sonuçlanmadan tekrar ivme kazanır mı göreceğiz. XRP için yayılan bu olumsuz hava başka alt coinleri de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Birçok alt coinin fiyatları düşüş gösterirken BTC dominance yüzde 68 düzeyine yükseldi.

SEC’in Yeni Hedefleri Hangi Alt Coinler Olacak?

SEC, Ripple ile durmayacak ve alt coine avına devam edecek. SEC’in bu davaları akla kripto para piyasasına bir ayar çekilmek istendiğini getiriyor. Acaba meydan BTC’ye mi bırakılmak isteniyor veya doların olası rakipleri mi alt edilmeye çalışılıyor. Her seferinde bağımsız bir yargı vurgusu yapan Amerikan Demokrasisi bu sınavdan nasıl çıkacak merak ediliyor. Acaba haklı olan bir şirket politik nedenle haksız çıkarılır mı?

Takip edenler Ripple’dan sonra Cardano ve Stellar gibi alt coinlerin yeni hedef olabileceğini belirtiyor. İddialar bu üç alt coin ile sınırlı değil. Davanın sonuçlanmasını beklerler mi, yoksa birçok cephede aynı anda savaş mı ilan ederler takip ederek öğreneceğiz.

SEC’in Kripto Para ile İmtihanı

SEC’in CV’sinde sadece XRP yok. Diğer alt coinler çok popüler olmadığı, yüksek işlem hacmine sahip olmadığı ve medyada fazla yer bulamadığı için pek kimse tarafından duyulmadı ancak SEC’in sicili alt coin davaları nedeniyle bir hayli kalabalık.

SEC daha önce başka bir alt coin olan EOS’a dava açmıştı. XRP ile benzer bir davada EOS yaratıcısı Block.One şirketi davaya katılmadan cezaları kabul etti ve direnmedi. Amerikan hükümeti ve borsasıyla karşı karşıya kalmak istemediği için SEC’in kestiği cezaya itiraz bile etmeden ödeme yaptı.

SEC’in Kripto Para ile İmtihanı

Direnmeyenler cezayı ödüyor, peki direnenler ne durumda. Bu yıl SEC tarafından dava açılan bir diğer borsa paydaşı McAfee oldu. Öneri ve istenmeyen reklam yayınlamak, yatırımcıları ICO’ya yönlendirmek gibi suçlamalar karşısında cezayı ödemedi. Ancak ülkede de durmadı. 23 milyon dolardan fazla usulsüz kazanç cezası kesilen McAfee İspanya’ya kaçtı ve orada tutuklandı. 2017’den beri vergi ödemediği tespit edilen zanlının ülkeye iadesi bekleniyor.

XRP’nin 24-25 Aralık’ta Toparlandığı Görüldü

BTC’nin 24.500 dolar, Ethereum’un 625 dolar olduğu bu iki günde, SEC davasına rağmen XRP de 0,35 dolar seviyesine yükseldi. 5 gün öncesine kadar en büyük üçüncü kripto para birimi olarak haber yapılan XRP, tarihler 25 Aralık 2020’yi gösterdiğinde, haber başında en büyük dördüncü kripto para olarak lanse edilmeye başlandı.
Serbest düşüş yaşayan ancak toparlandığı görülen XRP, % 50 düşüşten sonra yaklaşık % 36 arttı. Ancak ticaret uzmanları XRP’nin bu çıkmaz sokağa saplanıp kalacağını öngörüyor. Piyasaya pompalanan 346 milyon değerindeki XRP’nin sağladığı güven ise geçici oldu. Bu süreç içinde Hong-Kong coin borsası OSL ile başlayan XRP listelememe davranışı, Bitwise ve Beaxy borsaları ile devam etti.

Olumsuz Gelişmelere Rağmen XRP’nin Yükselmesine Neden Olan Neydi?

25 Aralık tarihi itibariyle BTC ve ETH’yi likidite miktarı olarak geride bırakan XRP’nin piyasalarda sıkışmasına neden olan şey fiyat aralığı idi. Bunun yanı sıra SEC Başkanlığına yeni bir ismin atanması ise olumlu karşılandı ve XRP % 34 oranında yükseldi. SEC başkanlığına atanan Elad Roisman’ın coin dünyasına sempati duyduğunun bilinmesi, piyasaları pozitif yönde etkiledi

Roisman daha önce görev yaptığı komisyonlarda kirpto paranın geleceği ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini ve kolaylaştırıcı bir sonuç alınması gerektiğini savunuyordu. Ancak politik ekonomi gereğince bilinen ve söylenen çok meşhur bir tabir; Amerikan yargısının devlet başkanından bile etkilenmediği, açılan davanın sürmesi halinde objektif sonuçlanacağıdır.

Yatırım danışmanları ise XRP alımında serbest davranılmaması gerektiğini, varlıklara mutlaka stop koyulması gerektiğini, alım fiyatının ardından belirli bir limit aşağıya durdurma talimatı ile zarardan korunmak gerektiğini ifade ediyorlar.

XRP ile ilgili SEC davasını takip etmeye ve gelişmeleri size bildirmeye devam edeceğiz. Takipte kalın, haberdar olun.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695