AnalizlerKripto Haberler

Türk Yatırımcılar Kripto Parada Hangi Hataları Yapıyor?

Türk yatırımcıların yeni ilgi odağı kripto paralar oldu. Kolay ve kısa bir zaman aralığında inanılmaz rakamlar kazanma hayali yatırımcıları bu alana yönlendiren en önemli faktör. Önceden spor bahisleri ve at yarışları ile zaman geçiren maceracı topluluklar daha sonra işi biraz daha profesyonel çizgiye çekmeye, Türk borsasında hisse senetleri almaya başladı. Ancak amatör ruhla yapılan bu yatırımlar yanlış yönlendirenlerin de etkisiyle ciddi kayıplara neden oldu.

Kripto paraları ilk defa duyanlar Bitcoin yatırımı ile parasını katlamaya çalıştı. Ancak özellikle 2017 çöküşünde sabredemeyenler, kripto para piyasasının momentumundan habersiz oldukları için, evlerini, arabalarını kaybetti. Aile içi huzursuzluklara da neden olan bu kayıplar sonucunda kısa bir süre çok kimse BTC yatırımı yapmadı.

Ancak 2020 yılının son aylarında hareketlilik başlayınca, trene ilk binenler yanlarına aldıkları diğer yatırımcılarla kripto para düzleminde biz de varız demeye başladı ve Türk yatırımcılar bir anda sektöre yığıldı. Yine yapılan bazı hatalar nedeniyle, kaybeden sayısı çoğu zamanki gibi kazanan sayını katladı.

Türk Yatırımcılar Kripto Parada Hangi Hataları Yapıyor?

Bu yazımızdan Türk kripto para yatırımcılarının röntgenini çektik ve en fazla yaptıkları hataları araştırdık. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Eğer siz de hali hazırda aktif bir yatırımcı iseniz veya henüz hiç giriş yapmayıp, girmeyi düşünenlerdenseniz bu hataları yapmamanız için dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

 1. Güzel reklam yapan ancak ne olduğu belirsiz borsalara kayıt olmak.
 2. FOMO (Fear of Missing Out) etkisi ile fırsatları kaçırırım düşüncesiyle hareket edip, zaten yükselmiş coinleri satın almak.
 3. Araştırma yapmadan bir fenomenin önermesi ile coin almak.
 4. Satın alınan ancak fiyatı düşmüş bir coini yüksek zararda iken satmak.
 5. Piyasanın makro dengelerini takip etmeden, başkasından duyulan bir coini hızlıca satın almak.
 6. Riskleri hesap etmeden ve inceliklerini bilmeden kaldıraçlı işlemler açmak.

Bu tip genel hatalar ile para kaybetmenizin önüne geçmek için, çeşitli araçlardaki eğitimleri izleyebilir veya ücretli eğitimler satın alabilirsiniz. Kripto para piyasasında Shit coin adı verilen ve büyük ihtimalle dönemsel pump etkileriyle yatırımcı çekebilen tokenleri de almamalı, zaten yükselen bir coinin ardından koşmamalısınız. Yükseldiği için pişmanlık duymamalısınız çünkü borsaların günlük en çok kazandıranlar listesinde her zaman birileri yer almaktadır.

Kripto Para Alırken Hangi Seviyeden Giriş Yapılmalı?

Yeni yatırımcılara yol göstermesi açısından kripto para alırken hangi seviyeden giriş yapılmalı bahsedelim. Öncelikle hatırı sayılır bir süre takip etmeli ve bu takip döneminde yatırım yapmak için tez canlı olmamalısınız. Piyasanın al emri verdiği zaman aralıkları genelde çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir. Genelde yükseliş trendinde olan ve en az % 10-20 arası yükseliş gösteren coinlere giriş yapmak için zaman uygun bir zaman değildir.

Çeşitli indikatörlerden faydalanabilmek için Youtube üzerinden anlatıcıları dinleyebilirsiniz. Örneğin Money Flow Index indikatörü çok başarılı şekilde al-sat zamanlarını bildirmektedir. 20-80 arasında inip çıkan grafiksel çizgi 20’nin altına düştüğünde alım yapabilir, 80’nin üzerine çıktığında satış yapabilirsiniz. Bu indikatör RSI 14 mantığı ile kodlanmış ve o coindeki paranın hareketini anlamanıza yardımcı olan bir araçtır

Kripto Para Satmaya Nasıl Karar Verilmeli?

Geleceğin teknolojisi ve merkezi finansın alternatifi olarak piyasada yer edinen dijital paralar, yatırım yapanların çoğu zaman üzülmelerine neden olabiliyor. Kimi yatırım uzmanları kesinlikle önermezken, kimileri ise benimsemenin zamanı olduğunu söylüyor. Birçok hata yapılan, alırken kararsız kalınan ve satarken de doğru zamanı tespit edilemeyen kripto para satmaya nasıl karar verilmeli konusundan bahsederek bitirelim.

Alım yaptığınız bir coin 3 türlü hareket yapar. Bunlardan biri hoşunuza gider, biri sizi bezdirir, diğeri ise zarar ettirir. Yükseliş gösteren coinden, yatay seyreden coinden ve düşen coinden ne zaman çıkılmalı konusunda net olmak ve bir oyun planına sadık kalmak gerekir.

Alım yapmadan önce belirli bir trade disiplini benimsemeniz çok iyi olacaktır. Örneğin SOL coin alacaksınız ve fiyatı 70 dolar. Ne kadar alacağınıza, stop fiyatınızın ne olacağına ve hedefinizin kaç dolar olduğuna en başta karar vermelisiniz. Örnek bir yatırım metodu:

Alış Emri: 70 $

Stop: 68 $

Satış Hedefi: % 10 ( 77 $ )

Kısa ve orta vadeli yatırımlar için en ideal trade yöntemlerinden biri budur. Ancak uzun vadeli yatırımlarda mümkünse aldığınız tokeni borsadan soğuk cüzdanınıza çekerek aylarca ve yıllarca bekletebilirsiniz. Trade bir disiplin işidir ve para kazanmak için belirli bir strateji izlemeniz önemlidir.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,105.16
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,286.76
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.419949
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.19
 • tronTRON (TRX) $ 0.060979
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,080.55
 • okbOKB (OKB) $ 15.59
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.09
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 12.12
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.06
 • stellarStellar (XLM) $ 0.118015
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.109651
 • moneroMonero (XMR) $ 137.77
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 114.53
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.39
 • eosEOS (EOS) $ 1.16
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022088
 • neoNEO (NEO) $ 8.49
 • nemNEM (XEM) $ 0.039340