BitcoinKripto Haberler

Yatırım Portföyünüzde Kesinlikle Bitcoin Olmalı

Yazımızın kaleme alındığı dakikalarda 19.527 ABD Doları olan Bitcoin, ralliye başladı mı takip edeceğiz ve önümüzdeki günlerde yorumlayacağız. Boğa koşusu belirtilerini sonuna kadar gösteren BTC, yeni bir balina hareketiyle karşı karşıya olabilir. Birkaç gün içinde tekrar stabil hale dönebilir. BTC değişkenliği sürerken bugün yatırım portföyünüzde neden Bitcoin bulundurmanız gerektiği üzerinde duracağız.

Yatırım yaparken çeşitli araçlardan sepet oluşturmanın gerekliliğini tüm deneyimli yatırımcılar bilir. Elbette riski sevenler tek bir kaleme tüm yatırımlarını bağlayıp zengin olmayı hayal edebilir ancak tüm deneyimli analistler ve danışmanlar bir sepet yapılması gerektiğini benimser. Birden çok aracı kullanarak dengeli kazanmanın öneminde vurgu yaparlar. İşte bugünkü başlığımızın altını doldururken tam da bu konudan bahsedeceğiz. Yatırımda çeşitliliğinizi arttırırken Bitcoini de kesinlikle dahil etmeniz gerektiğini konuşacağız.

Portföy Oluştururken Destek Alın

Yatırım portföyü oluştururken kesinlikle destek almalısınız. Bugün önereceklerimiz yatırım danışmanları tarafından da takip edilebilir ve yorumlanabilir. Portföyünüzün yüzde kaçını BTC’ye ayırmanız gerektiği konusunda en iyi oranı, varlıklarınızın tümünden haberdar olan danışmanınız verebilir. Aldığınız riske göre, diğer varlıklarınızın kar/zarar durumu, BTC’ye bağlamak istediğiniz yatırımın miktarı gibi kriterler, yüzde kaç sorusunun cevabını verecektir.

Yatırım Portföyünüzde Kesinlikle Bitcoin Olmalı

Bitcoini sigorta olarak düşünebilirsiniz. Ülkelerin merkez bankalarının kasası kolay kolay boşalmaz, federal rezervler erimez ancak dünya ekonomik bunalımı tekrar yaşanırsa, ülkeler kemer sıkma politikasına geçiş yapabilirler. Bu yüzden BTC uluslar arası ekonomiden yani merkezi finanstan bağımsız, DeFi olduğu için insanlar tarafından sigorta olarak düşünülmektedir. Devlet tahvilleri satışında karşılıksız kalabilir, hisse senetleri hayal kırıklığına uğratabilir, dolar düşebilir, euro düşebilir, altın bekleneni veremeyebilir. Ancak Bitcoin tüm bunlardan arındırılmış şekilde 100 bin dolar ivmesine yürüyebilir.

Çıkış yolu olarak bitcoini düşünebilirsiniz. Birçok yatırım aracının güvenilirliği tamamen ekonomik verile bağlıdır. Uygulanan para politikası nedeniyle varlıklarınızın değeri düşebilir. Özellikle Y kuşağı geleneksel metotlara sıkı sıkıya bağlı değil. Yenilikçi çizgideler ve teknolojiyi sonuna kadar kullanıyorlar. Ekonomik modelden çıkış için Bitcoini tercih etmeleri garipsenemez.

Zengin olmak için bitcoini düşünebilirsiniz. Bu konu BTC’nin 20 bin dolar sınırından sonra 100 bin dolara doğru ilerleyeceği teorisine göre yazılmıştır. Spekülatif bir varlık olduğundan şüphe duyulmayan Bitcoin, diğer para türleri gibi bir değere sahiptir. Fiyatı arttıkça ve daha çok insan hakkında bilgi sahibi olmaya başladıkça, kabul görme oranı artacak ve fiyat daha da yükselecek gibi bir argüman da var.

Dijital altın olarak bitcoini tercih edebilirsiniz. Bitcoinin dijital altın olacağı yani kripto paralar içinde en güvenilir liman olacağı metaforu da bir farklı görüş. Bitcoin perakende olarak dijital yollarla satın alınan altının yerini alabilir.

Coindesk’ten Pondering Durian’ın Y kuşağı yatırım portföyü dağılımından örnek vererek bir sonraki başlığımıza geçelim:

• % 15 Altın
• % 15 Bitcoin / ETH
• % 10 Nakit (Muhtemelen Mevduat Hesabında)
• % 70 Hisse Senedi / Emlak

Bu dağılımın sebebi olarak ise Durian, süren pandemi savaşı, teknolojinin artan deflasyonist güçleri ve enflasyon beklentisi umutsuz olan merkez bankaları kriterlerini öne sürüyor.

Ne Olursa Portföydeki Bitcoin Oranı Artmalı?

Takip edilecek birçok ekonomik veriye dayalı olarak yatırım portföyünüzdeki BTC oranını arttırabilirsiniz. Ülkemiz için geçerli olmak kaydıyla, artan devlet borçlarını geri ödemek için hükümetin kemer sıkma planını devreye sokması, yeniden yapılanma dönemi, GSMH’nin düşmesi, para biriminin değer kaybetmesi gibi istatistikleri iyi takip etmek gerekiyor.

Durgun ve borç yükü altındaki ekonomilerde GSMH’nın büyümesi zor. Teşvik ve ucuz kredi sağlama tercih edilen metotlar olsa da, enflasyonun kontrolü için reformların ön plana çıkması çok önemlidir. Birçok ekonomistin üretim konusunu dile getirmesinin en önemli sebebi bu. Yani konumuza dönecek olursak, hükümetin bu adımları yavaş atması BTC oranınızı arttırmanız için geçerli bir sebep olacaktır.

Sadece ülkemizi değil dünyayı da takip etmemiz gerekiyor. Örneğin Japonya Borç / GSMH oranı yaklaşık % 230 ile son otuz yıldır durgunluk içinde. AB de aynı şeyi yapıyor ve Euro’nun 2030’u görmeme ihtimali çok yüksek. Sterlin zaten Brexit sürecinden beri terk ediliyor. Çin herkesten daha iyi bir ekonomik performansa sahipken, aslında nüfusu ve dengesiz büyüyen ekonomisi nedeniyle sürekli sermaye kontrolü odaklı bir yaklaşımı benimsiyor.

Olumsuzluklardan Kaçınmak İçin Üçlü Yatırım Tavsiyesi

Dünyanın içinden geçtiği zorluklardan kaçınmak için Altın + Nakit + Bitcoin üçlemesi ideal bir yatırım portföyü olacaktır. Bu üçlünün aynı anda kaybettirme ihtimali çok zayıf görünüyor. Dünya ekonomisine en hızlı refleks verecek olan aygıt Bitcoin olacaktır. Neyin değeri düşerse düşsün BTC bundan çok fazla etkileneceğe benzemiyor. Pandemiye rağmen 19.500 sınırını geçen BTC’nin bu performansı tesadüf değil.

Belki de mutlu edecek üçlemede nakit TL formülü durumunuza göre başka bir varlığa çevrilebilir. Örneğin dolar alınabilir veya güvendiğiniz bir hisse senedi ile değerlendirilebilir.

Borsabu.com

Kripto para, ekonomi ve finans haberlerinin güncel paylaşıldığı platform. Daha iyi içerik için üretmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,275.91
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,061.31
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.452648
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.77
 • tronTRON (TRX) $ 0.064252
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 19,255.74
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 50.45
 • okbOKB (OKB) $ 12.07
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.112758
 • stellarStellar (XLM) $ 0.107846
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 7.96
 • moneroMonero (XMR) $ 116.33
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 104.56
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.45
 • eosEOS (EOS) $ 0.929906
 • neoNEO (NEO) $ 8.20
 • cdaicDAI (CDAI) $ 0.022085
 • nemNEM (XEM) $ 0.044695